Kapitalizm zabija. Akcja informacyjna w sprawie wypadków przy pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
Drukuj

zycie ważniejsze niż zysk28 kwietnia, w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, działacze OZZ Inicjatywa Pracownicza, przy wsparciu WZZ Sierpnia'80 zorganizowali na ul. Półwiejskiej akcję informacyjną zwracając uwagę na problem braku bezpieczeństwa w pracy.

 

Każdego dnia w poznańskich centrach handlowych kupujemy towary, które pochodzą z Chin i innych krajów azjatyckich: od odzieży, przez obuwie i sprzęt AGD, po komputery. Nie zdajemy sobie sprawy, że ich atrakcyjna cena jest okupiona wieloma ofiarami. W Chinach dochodzi do kilkuset tysięcy poważnych wypadków przy pracy, w wyniku których ginie 70-80 tys. osób rocznie. Do wielu wypadków w ogóle by nie doszło, gdyby nie dążenie pracodawców do oszczędzania na kwestiach bezpieczeństwa oraz maksymalnego eksploatowania pracowników i pracownic ponad ich fizyczne i psychiczne możliwości (np. 10-12 godzinny dzień pracy i brak wolnych dni w tygodniu) itd. Na produkcji w Azji zyskują firmy zachodnie, które narzucają na towary przez nie sygnowane ogromne marże przekraczające nawet 60 proc. W centrach handlowych dostępnych jest wiele marek produkowanych w Chinach. Za każdą metką „made in China” z pewnością kryje się tragedia ofiar wyzysku.

Także w Polsce tysiące pracowników ulega wypadkom, do których przyczynia się ciągła pogoń przedsiębiorców za większym zyskiem. Co roku na skutek wypadków przy pracy ginie w Polsce ok. 300 osób. Kolejnych 600 odnosi poważne uszkodzenia ciała (naruszające podstawowe funkcje organizmu). W 2013 r. łączna liczba wypadków przy pracy wyniosła 88 tysięcy. Najgorzej sytuacja wyglądała w woj. śląskim, gdzie doszło do 12 tysięcy wypadków oraz wielkopolskim, gdzie odnotowano ich ponad 11 tysięcy.

Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w miejscu pracy jest tym większe, im bardziej wszyscy zatrudnieni i zatrudnione angażują się w kontrolę przestrzegania zasad bhp przez pracodawcę. Przed wypadkiem przy pracy mogą uchronić cię nie tylko znajomość zasad i przepisów bhp, ale także skuteczna samoorganizacja w miejscu pracy, aktywne i bojowe związki zawodowe, działalność Społecznych Inspektorów Pracy oraz solidarność i samopomoc pracownicza.