Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Sprzątaczki w prokuraturze. Inicjatywa Pracownicza przekonuje do umów o pracę

Inicjatywa Pracownicza

Sprzątnąć wyzysk na UAM -- pikieta 250x15028 lipca sprzątaczki wykonujące usługi dla podwykonawcy Sądu Okręgowego w Poznaniu, które nie otrzymały pensji za ponad dwa miesiące pracy, zawiadomiły prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. W tym samym dniu odbyły się rozmowy między wiceprezesem sądu a Inicjatywą Pracowniczą na temat przyszłych przetargów w tej instytucji.

Sprzątaczki w swoim imieniu oraz Inicjatywa Pracownicza jako związek zawiadomiły prokuraturę w Poznaniu o popełnieniu przestępstwa przez Marcina Działowskiego – podwykonawcę, którego firma wygrała przetargi na świadczenie usług dla UAM, Sądu Okręgowego i szeregu innych instytucji publicznych. Sprawa dotyczy kilkunastu osób, które nie otrzymały w całości lub w części należnego wynagrodzenia za pracę. Część z nich świadczyła ją bez dokumentnego uregulowania stosunku prawnego.

Marcin Działowski występował min. pod firmą FMD Consulting Działowski Marcin lub firmą FMD Marcin Działowski. Od stycznia 2014 r jest również prezesem zarządu spółki Green Power Sp. z o.o., ta zaś od maja 2014 r. jest wspólnikiem w spółce komandytowej DIG LTD. Według zgłaszających zawiadomienie Działowski wprowadził w błąd zamawiających zamówienie publiczne poprzez zaoferowanie im warunków wykonania usługi niezgodnych z możliwościami przedsiębiorcy. Po drugie, wprowadził w błąd osoby przez niego zatrudnione co do rzeczywistych warunków zatrudnienia i wynagrodzenia. Doprowadziło to do uzyskania korzyści majątkowej w postaci zapłaconej ceny zamówień bądź wypłaconych zaliczek z tytułu usług, których przedsiębiorca nie wykonał, a z powierzonych mu pieniędzy nie opłacił osób zatrudnionych za już wykonaną pracę. Zarówno UAM w Poznaniu jak Sąd Okręgowy w Poznaniu ostatecznie rozwiązał umowy z firmami kontrolowanymi przez Marcina Działowskiego, jednak wciąż świadczy on usługi dla innych instytucji na terenie całej Polski. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marcina Działowskiego zgłosiło też w lipcu OPZZ.

W tym samym dniu doszło do spotkania między wiceprezesem sądu i zarazem jego rzecznikiem, Jaremą Sawińskim a Inicjatywą Pracowniczą, której tematem były przyszłe przetargi. Związek utrzymuje, że sprzątaczki nie powinny mieć umów o charakterze cywilnoprawnym (umowy o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) lecz umowę o pracę. Wykonują bowiem powierzone im zadania pod nadzorem kierowniczym, oraz w miejscu i czasie wskazanym przez koordynatora (art. 22 § 1 Kodeksu pracy).

Po drugie, dla stabilności warunków pracy, sprzątaczki powinny być zatrudnione bezpośrednio przez instytucję, a nie przez podwykonawcę. Związek przedstawił wyliczenia, że zwiększenie etatów nie jest dużo drożą alternatywą dla przetargu, przekonuje zatem sąd, by ten zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o zwiększenie liczby etatów w placówce. Inicjatywa Pracownicza utrzymuje, że wraz z rozbudową instytucji powinny być tworzone nowe etaty dla personelu technicznego, gdyż w innym wypadku – jak wskazuje zaistniała sytuacja – koszty utrzymania nowych budynków ponoszą bezpośrednio pracownice, które pracują za jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia.

Drugim wariantem rozwiązania problemu – choć mniej korzystnym z punktu widzenia pracownika – jest wprowadzenie takich zapisów w Opisie Przedmiotu Zamówienia, który gwarantowałby, że osoby wykonujące usługi będą zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Związek przedstawił przykłady przetargów, gdzie wykonawca został zobowiązany do takich rozwiązań. Przedstawił też uzasadnienie tych zapisów dla instytucji publicznych. Rozmowy na temat kształtu przeszłych przetargów będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Przy okazji należy dodać, że podczas spotkania w sądzie pięciu poszkodowanym sprzątaczkom oraz trzem pełnomocnikom związkowym z Inicjatywy Pracowniczej towarzyszyło kilkunastu funkcjonariuszy policji. Stali oni przed budynkiem sądu, w wejściu do budynku, jak też czekali ponad godzinę przed biurem wiceprezesa, gdzie odbywało się spotkanie. Jakie zagrożenie dla sądu stanowią oszukane sprzątaczki wspierane przez działaczy związkowych, by liczyć na taką obstawę? Poznańska policja kompromituje się w ten sposób po raz kolejny, nie po raz pierwszy manifestując swoją siłę wobec działaczy i działaczek społecznych (czytaj więcej: Raport pt. Represje wobec poznańskiego środowiska anarchistycznego). Czy policja tak pilnie będzie otaczać budynek sądu, gdy wreszcie uda się doprowadzić przed niego Marcina Działowskiego?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian