Ten, kto nigdy nie zapomina, że jedynym właściwym postępowaniem w stosunku do siebie i innych jest ciągła radykalizacja - nie może się ani pomylić, ani zagubić.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Zarzuty wtargnięcia i naruszenia miru – relacja z rozprawy

Kolektyw Od:Zysk / Federacja Anarchistyczna s. Poznań

31 lipca odbyła się rozprawa czwórki aktywistów, którzy w październiku zeszłego roku rozbili namiot w oddziale banku WBK przy ul. Św. Marcin. Happening był protestem przeciwko zaplanowanej licytacji skłotu Od:Zysk. Oskarżeni usłyszeli zarzuty wtargnięcia do placówki banku oraz naruszenia miru domowego. Przed sądem odbyła się akcja solidarnościowa oraz piknik.

 

Protest, za który odpowiadali dziś anarchiści odbył się 25 października 2013 r, pięć dni przed pierwszą licytacją kamienicy, w której znajduje się skłot Od:Zysk. Przypomnijmy, że Bank Zachodni WBK był największym wierzycielem zajmowanego budynku i to między innymi na jego wniosek doprowadzono do sprzedaży skłotu. W odpowiedzi na działania prowadzone przez bank, aktywiści zorganizowali happening w placówce mieszczącej się przy ul. Św. Marcin. Przed odziałem odbyła się pikieta, a w środku czwórka aktywistów rozbiła namiot. Interweniowała policja.

Procesy ruszyły w zeszłym tygodniu. W piątek odbyła się rozprawa trzech osób, posądzanych o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu, jakim rzekomo miała być pikieta przed bankiem. Dziś przed sądem stanęli działacze, którzy zamknęli się w namiocie. Zarzuty: wtargnięcie do otwartej siedziby banku i naruszenie miru domowego. Na razie nikomu nic nie udowodniono, a daty kolejnych rozpraw wyznaczono na wrzesień (23 oraz 30 września).

To jednak nie jedyne represje, jakie spadają na poznańskich działaczy anarchistycznych. Rozprawy dotyczące przewodzenia nielegalnym zgromadzeniom, zakłócania miru domowego, naruszenia nietykalności policjanta czy stawiania biernego/czynnego oporu odbywają się właściwie co tydzień. Część spraw jest umarzanych lecz niejednokrotnie aktywiści skazywani są na prace społeczne lub dostają grzywny (więcej przeczytacie w raporcie przygotowanym przez Anarchistyczny Czarny Krzyż). Władze mają nadzieję zastraszyć w ten sposób środowisko anarchistyczne.

Z tego powodu zarówno tydzień temu jak i dziś odbyły się akcje solidarnościowe przed gmachem sądu. Aktywiści z transparentem o treści: „Dość represji za poglądy” wyrażali swoje wsparcie dla sądzonych osób. Dziś akcja nabrała formy pikniku: na schodach przed wejściem do sądu rozłożono koc, można było się napić herbaty i zjeść kanapki. W ten sposób anarchiści chcieli ośmieszyć działania policji, która obstawiała wejście „pilnując”, by rozprawa przebiegła spokojnie.

Tu warto zwrócić również uwagę na to, że wszystkim ostatnim rozprawom towarzysz kilku- kilkunastoosobowa grupa policji. Funkcjonariusze przeszukują wchodzących do sądu, obstawiają wejścia do sali rozpraw. Dziś jeden z mundurowych wbiegł nawet za oskarżonym anarchistą do toalety, a po procesie wszystkich odchodzący aktywistów odprowadzały dwa radiowozy.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian