Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Grobelny przegrał! Żadna władza nie jest wieczna!

Stanisław Krastowicz

grobelnyChoć generalnie nasze przewidywania się sprawdziły, to ugrupowanie Ryszarda Grobelnego okazało się dużo słabsze niż się wszyscy spodziewali. Dotychczasowy prezydent miasta, próbując ocalić siebie i swoich popleczników, w ostatnich dwóch tygodniach kampanii chwytał się przeróżnych sposobów na wygraną – łącznie z kokietowaniem „naziolstwa” i prawicy. Próbował też zohydzić swojego kontrkandydata, Jacka Jaśkowiaka (PO), oskarżając go o konszachty z „lewakami” i anarchistami.

Żałosna retoryka, która się ewidentnie nie spodobała Poznaniakom. Jako anarchiści i anarchistki z Jackiem Jaśkowiakiem się nie lubimy, czego obie strony dawały publicznie wyrazy niejeden raz, ale Grobelny wyraźnie nie przyjmuje do wiadomości, że oskarżenie o kontakty z nami niekoniecznie odbiera głosy, ale może też ich przysporzyć. „Nasi” sympatycy, związkowcy, lokatorzy, ofiary czyścicieli kamienic, animatorzy alternatywnej kultury itd. na pewno na niego nie głosowali.

Możemy śmiało powiedzieć, iż byliśmy w opozycji do Grobelnego od samego początku. Wcale nie dla zasady: „bo to władza”, ale z dziesiątków powodów dotyczących negatywnych następstw jego polityki. Jeszcze nie tak dawno nasza krytyka oraz żądania były lekceważone i wyszydzane przez polityków i urzędników: darmowy transport, budżet partycypacyjny, budownictwo komunalne, 30% podwyżki dla pracownic żłobków itd. Kiedy żądaliśmy więcej pieniędzy na mieszkalnictwo, opiekę społeczną, edukację i kulturę zamiast na stadiony i III ramę komunikacyjną, nazywano nas w mediach demagogami! Dziś te, jak i wiele innych postulatów, choć czasem w karykaturalnej formie (jak budżet obywatelski wymyślony przez ludzi Grobelnego), stanęły na porządku dziennym i były w tych wyborach przedmiotem targów partii politycznych. Póki co nie za wiele z tego wynika, ale zobaczymy, co dalej.

Prezydentem Poznania został Jaśkowiak. Nie mamy złudzeń co do jego osoby. Wchodzi do poznańskiej polityki z oskarżeniem o łamanie prawa antykorupcyjnego i uwielbienie dla masowych imprez sportowych. Akurat korupcji i sportu w ostatnich latach mieliśmy aż nadto. Ale też powiedzmy szczerze, że przejmuje on władzę w zupełnie innych warunkach niż Grobelny. Swoje rządy rozpoczyna w momencie, kiedy mamy politycznie pobudzoną opinię publiczną, często krytyczne media i aktywne grupy społeczne, które łatwo nie dadzą się omotać osobistym wdziękiem i czczymi zapewnieniami. Ten styl bezpowrotnie odszedł. Dziś władzy w Poznaniu patrzy się na ręce cały czas i bije się w nią mocno za każdy błąd. Jaśkowiak nie może liczyć na taryfę ulgową.

Powiedzmy też otwarcie, że Jaśkowiak, rzucony na pożarcie przez Platformę, nie ma za sobą silnego partyjnego wsparcia. PO w tych wyborach także straciło. Wskazuje na to liczba miejsc w nowej radzie miasta jak i wyniki Jaśkowiaka z pierwszej tury. PO słabnie z dnia na dzień, zmierzając do wyborczej porażki w wyborach parlamentarnych za rok. Mieszkańcy Poznania w tych wyborach samorządowych raczej głosowali przeciwko Grobelnemu, niż za Platformą.

W tych warunkach możemy i będziemy żądać prawdziwej partycypacji i prospołecznej polityki. Zapewnimy to sobie presją na nową radę oraz prezydenta, który – jeżeli zawiedzie i będzie oponować – zostanie rozszarpany gołymi rękami. Każdy jego krok do tyłu, sugerujący powrót do polityki à la Grobelny, wzmoże krytykę i kontrdziałania. Bo, jak widać, żadna władza nie jest wieczna!

Stanisław Krastowicz

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian