Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

O sprawach pracowniczych i lokatorskich na forum rady

rozbrat.org

radam miastaDziś (27 stycznia), podczas debaty budżetowej swoje stanowisko na forum Rady Miasta Poznania przedstawiła przewodnicząca OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia, Renata Stolarska. W kwestiach lokatorskich zabrała głos Katarzyna Czarnota, członkini zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Renata Stolarska odniosła się do informacji, że miasto zamierza odrzucić poprawki do budżetu dotyczące większych nakładów na płace w sferze kultury i opieki (żłobki). Nowe władze uzasadniają to tym, że w 2015 roku pracownicy kultury otrzymają podwyżki (o których zadecydowano wcześniej, przed wyborami samorządowymi) w wysokości średnio 3% brutto, a żłobki 5% brutto. Mówiąc o sytuacji pracowników kultury i sztuki przedstawicielka IP stwierdziła: „Od 2009 roku jesteśmy systematycznie pomijani w podwyżkach. Przypominamy, że inflacja wyniosła przez ten czas 16%, więc nasze realne wynagrodzenia od lat spadają. Zastępca poprzedniego prezydenta miasta – przypomniała Radzie - przyznał to w liście do przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki z grudnia 2013 roku. Z pisma jasno wynika, że realne płace w poznańskiej kulturze spadły przynajmniej o ok. 8%. Na koniec 2013 roku wynosiły one średnio 3068 zł brutto, kiedy średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Poznaniu przekraczało 4250 zł brutto.” Ostatecznie podsumowała, że trzyprocentowy wzrost funduszu wynagrodzeń  w instytucjach kultury to „w zasadzie nie podwyżka, ale jałmużna. To wyraźny znak, jak traktuje się w Poznaniu pracowników kultury.”

Przedstawicielka WSL odniosła się przede wszystkim do faktu nie zarezerwowania w budżecie na 2015 rok środków na walkę z czyścicielami kamienic, czyli na Biuro Interwencji Lokatorskiej. „Odbieramy to – mówiła do radnych - jako odcięcie się władz miasta od tego problemu.”  Do tej pory często zdarzało się, że urzędnicy, policjanci, pracownicy socjalni odsyłali lokatorów do WSL. Działacze i działaczki lokatorskie powątpiewają, że może się coś w tej sprawie zmienić. Tym bardziej, że nowe władze nie planują też zmian personalnych w urzędzie miasta.

Od początku powstania w 2012 roku Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów pomogło mieszkańcom kilkunastu kamienic. Biuro pomocy lokatorom było - wg Czarnoty - ważnym postulatem, a jego odrzeczenie to skandal. „Widać – zarzuciła władzom - że nie zamierzacie się przejmować problemami czyszczonych kamienic. Mamy nową anty-lokatorską koalicję w tym sensie, że do Platformy Obywatelskiej i stronników Ryszarda Grobelnego, dołączył Jacek Jaśkowiak i Prawo do Miasta”.

Przedstawiciele strony Inicjatywy Pracowniczej i WSL zorganizowali też konferencję prasową, podczas której przekazano poznańskim mediom stanowisko w sprawie budżetu na 2015 rok.

Poruszone w ww. oświadczeniach kwestie nie są jedynymi w sprawach lokatorskich i pracowniczych. Przykładowo ostatnio powróciła w Poznaniu dyskusja na temat funkcjonowania osiedla kontenerowego. Trwa też debata na temat przetargów w instytucjach publicznych. Inicjatywa Pracownicza domaga się (także od miasta), aby decydujące było nie tylko kryterium ceny, ale także stabilności i warunków zatrudnienia.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian