Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Dość łamania praw pracowniczych. Pikieta przed Amazonem

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

amazon male copyW Sadach pod Poznaniem 16 grudnia Inicjatywa Pracownicza z Amazona wraz z osobami wspierającymi przeprowadziła akcję protestacyjną. Odbyła się ona na międzyzmianie przy drodze prowadzącej do firmy, którą co dzień przejeżdżają dziesiątki autokarów zakładowych dowożących ludzi do pracy. Na banerach można było przeczytać: "Żądamy wyższych płac", "Nie jesteśmy robotami" i "Akcja strajkowa w Amazonie". Przejeżdżającym wręczano ulotki z tytułem „Amazon nam mówi 'Jesteście najlepszymi pracownikami w Europie', pytamy: „To dlaczego najgorzej w Europie zarabiamy?”. Na miejscu stawiły się media (zobacz nagranie WTK).

Od grudnia trwają akcje popierające protesty pracowników Amazona i ich postulaty (podwyżki, stażowe, akcje, przerwy, dłuższe grafiki): 16 grudnia odbyło się rozdawanie ulotek pod Amazonem we Wrocławiu, pikieta przed biurami agencji pracy w Warszawie (czytaj więcej) oraz zbieranie podpisów pod petycją w sprawie bezpośredniego zatrudnienia.

W ostatnich dniach akcje solidarnościowe miały miejsce również w Ostrowie i w Toruniu, gdzie rozdano ulotki pracownikom agencji pracy Randstad Polska sp. z o.o. Ulotki trafiły też do licznych przechodniów i pracowników biur sąsiadujących z Randstad. Ponadto w okolicy siedziby agencji pojawiły się plakaty.

Inicjatywa Pracownicza Amazon postanowiła – po tym, jak Amazon odrzucił wszystkie postulaty i zerwał mediacje – że protest przyjmie kroczący charakter. Referendum strajkowe będzie jednym z elementów tej kampanii. Obecnie związek skupia się na poszerzeniu szeregów zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu, gdyż referendum musi się odbyć we wszystkich magazynach.

Związkowcy relacjonują: „Weszliśmy w spór zbiorowy z agencjami. Sytuacja pracowników agencyjnych jest wyjątkowo trudna, szczególnie w przedświątecznym okresie. Setki naszych kolegów i koleżanek zostały zwolnione z dnia na dzień, a reszta żyje w ciągłej niepewności zatrudnienia. Nie godzimy się na dzielenie pracowników na gorszych i lepszych!”.

Amazon w ostatnich tygodniach pobijał kolejne rekordy w przyjęciu i wysyłce paczek. Firma z tej okazji urządziła nawet fajerwerki. Pracownicy jednak komentują z goryczą: „Jako pracownicy w Polsce pobijamy kolejne rekordy: ponad milion przyjęć i milion wysyłek. Ale nie idzie za tym docenienie pracownika. Pracownicy czują się wyczerpani i wypaleni, nie tylko z powodu kolejnych przymusowych nadgodzin, ale też z powodu braku perspektyw, ponieważ Amazon odrzuca postulaty podwyżek i stażowego. Amazon nie reaguje też na postulat, by ustalać procent pracowników zatrudnionych przez agencje pracy.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian