Dość łamania praw pracowniczych. Pikieta przed Amazonem

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
Drukuj

amazon male copyW Sadach pod Poznaniem 16 grudnia Inicjatywa Pracownicza z Amazona wraz z osobami wspierającymi przeprowadziła akcję protestacyjną. Odbyła się ona na międzyzmianie przy drodze prowadzącej do firmy, którą co dzień przejeżdżają dziesiątki autokarów zakładowych dowożących ludzi do pracy. Na banerach można było przeczytać: "Żądamy wyższych płac", "Nie jesteśmy robotami" i "Akcja strajkowa w Amazonie". Przejeżdżającym wręczano ulotki z tytułem „Amazon nam mówi 'Jesteście najlepszymi pracownikami w Europie', pytamy: „To dlaczego najgorzej w Europie zarabiamy?”. Na miejscu stawiły się media (zobacz nagranie WTK).

Od grudnia trwają akcje popierające protesty pracowników Amazona i ich postulaty (podwyżki, stażowe, akcje, przerwy, dłuższe grafiki): 16 grudnia odbyło się rozdawanie ulotek pod Amazonem we Wrocławiu, pikieta przed biurami agencji pracy w Warszawie (czytaj więcej) oraz zbieranie podpisów pod petycją w sprawie bezpośredniego zatrudnienia.

W ostatnich dniach akcje solidarnościowe miały miejsce również w Ostrowie i w Toruniu, gdzie rozdano ulotki pracownikom agencji pracy Randstad Polska sp. z o.o. Ulotki trafiły też do licznych przechodniów i pracowników biur sąsiadujących z Randstad. Ponadto w okolicy siedziby agencji pojawiły się plakaty.

Inicjatywa Pracownicza Amazon postanowiła – po tym, jak Amazon odrzucił wszystkie postulaty i zerwał mediacje – że protest przyjmie kroczący charakter. Referendum strajkowe będzie jednym z elementów tej kampanii. Obecnie związek skupia się na poszerzeniu szeregów zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu, gdyż referendum musi się odbyć we wszystkich magazynach.

Związkowcy relacjonują: „Weszliśmy w spór zbiorowy z agencjami. Sytuacja pracowników agencyjnych jest wyjątkowo trudna, szczególnie w przedświątecznym okresie. Setki naszych kolegów i koleżanek zostały zwolnione z dnia na dzień, a reszta żyje w ciągłej niepewności zatrudnienia. Nie godzimy się na dzielenie pracowników na gorszych i lepszych!”.

Amazon w ostatnich tygodniach pobijał kolejne rekordy w przyjęciu i wysyłce paczek. Firma z tej okazji urządziła nawet fajerwerki. Pracownicy jednak komentują z goryczą: „Jako pracownicy w Polsce pobijamy kolejne rekordy: ponad milion przyjęć i milion wysyłek. Ale nie idzie za tym docenienie pracownika. Pracownicy czują się wyczerpani i wypaleni, nie tylko z powodu kolejnych przymusowych nadgodzin, ale też z powodu braku perspektyw, ponieważ Amazon odrzuca postulaty podwyżek i stażowego. Amazon nie reaguje też na postulat, by ustalać procent pracowników zatrudnionych przez agencje pracy.