Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim

grupa Poznańscy Romowie

romowie-maleOświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim pod tytułem "Sodoma i Gomora na dawnych działkach przy ul. Umultowskiej"

Chcemy wyrazić nasz sprzeciw wobec posługiwania się nieprawdziwymi informacjami oraz niezgodę na stosowanie języka pozbawionego szacunku! Wzywamy więc autorkę do sprostowania zaprezentowanych opinii!

Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie

W związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim dnia 24 kwietnia2016 roku pt. “Sodoma i Gomora na dawnych działkach przy ul. Umultowskiej” chcemy wyrazić nasz sprzeciw wobec posługiwania się nieprawdziwymi informacjami oraz niezgodę na stosowanie pozbawionego szacunku języka.

Romowie w Poznaniu na co dzień spotykają się z przejawami rasizmu i ksenofobii i wynikającą z nich przemocą werbalną i fizyczną, która w ostatnim czasie uległa znacznemu nasileniu ­ od lata częściej dochodzi do napaści, wtargnięć i gróźb pod adresem mniejszości romskiej. W takim kontekście posługiwanie się niesprawdzonymi informacjami może bezpośrednio przełożyć się na eskalację przemocy. Rzetelne i odpowiedzialne dziennikarstwo wymaga sprawdzenia źródeł treści a także świadomości konsekwencji ich publikacji. Przed opublikowaniem artykułu nie skontaktowano się z samymi zainteresowanymi ani osobami,które ściśle z nimi współpracują. Jako przedstawicielki i przedstawiciele grupy “Poznańscy Romowie” chcemy zwrócić uwagę na najważniejsze nieścisłości.

Nieprawdą jest, iż Romowie odmawiają pomocy od MOPR. Częstym powodem, dla którego nie mogą jej otrzymać są trudności w pozyskaniu numeru PESEL, który uprawnia do takiej pomocy. Nie można też zgodzić się z sugestiami bierności mieszkańców działek i ich niechęci do zmiany warunków bytowych. Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami miasta i kuratorium, teren odwiedził też Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponadto przedstawiciele grupy udali się do Warszawy, by uczestniczyć w seminarium o sytuacji imigrantów romskich w Polsce.

Z roku na rok rośnie liczba dzieci, które zostają wysłane do szkoły. Dzieje się tak dzięki inicjatywie samych zainteresowanych i działaniom nieformalnej grupy pomocowej “Poznańscy Romowie”, nie zaś poprzez wsparcie instytucji publicznych.

W świetle przytoczonych rażących przekłamań, które pojawiają się w artykule chcemy raz jeszcze zwrócić uwagę, że do kluczowych zadań rzetelnego dziennikarstwa należy weryfikacja danych ­ szczególnie gdy mają one być podstawą tak jednoznacznej oceny. W tym przypadku autorka wykazała się brakiem kompetencji dziennikarskich i przyczyniła się do rozpowszechniania stereotypowego oraz zabarwionego rasizmem ekonomicznym myślenia o zamieszkałych w Poznaniu imigrantach z Rumunii. Przechodzenie do porządku dziennego nad takimi treściami może nieść fatalne konsekwencje, wzywamy więc autorkę do sprostowania zaprezentowanych opinii.

grupa Poznańscy Romowie


Własnym g
łosem o sobie. Imigranci romscy w Polsce

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian