Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Protest w sądzie pracy przeciwko Amazon

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

amazonsadmaleW sądzie pracy w Poznaniu odbyła się 31 maja rozprawa Łukasza, byłego pracownika, przeciwko firmie AMAZON Fulfillment Poland Sp. z o. o. Obecni na sali rozpraw związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej przynieśli plakaty z hasłami: „Solidarnie z Łukaszem”, „Wszystkich nas nie zwolnicie”, „Łukasz jesteśmy z Tobą!”, „Wyższe płace – niższe normy” oraz „Referendum strajkowe trwa”.

Łukasz pracował w Amazonie w Sadach jako picker, czyli szeregowy pracownik kompletujący zamówienia. Był członkiem działającego w firmie związku OZZ Inicjatywa Pracownicza. Otrzymał wypowiedzenie pod koniec lipca 2015 r. po serii przesłuchań, które Amazon przeprowadził po buncie załogi w nocy z 24 na 25 czerwca.

Łukasz uważa, że został zwolniony bezpodstawnie, zarzuca firmie dyskryminację i domaga się odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Zasadność tych zarzutów jest obecnie przedmiotem badania sądu. Świadkami w sprawie są zarówno przedstawiciele pracodawcy (wraz z dyrektorem generalnym Amazona w Sadach), jak i koledzy i koleżanki Łukasza z pracy. Tym razem zeznawali jedynie świadkowie Amazona na okoliczność wątpliwości, co do prawidłowego umocowania osoby, która podpisała wypowiedzenie. Licznie stawiły się lokalne media. Amazon odrzucił propozycję ugody. Kolejna rozprawa odbędzie się w sierpniu.

O zeszłorocznym buncie było głośno w ogólnopolskich mediach. Pracownicy Amazona poprzez spowolnienie pracy zaprotestowali przeciwko przymusowym nadgodzinom (tej nocy czas pracy wydłużono z 10,5 do 11,5 godzin) oraz warunkom pracy.

Nie przypadkiem pracownicy zostali zmuszeni do nadgodzin akurat wtedy – w tym samym czasie strajkowała załoga Amazona w Niemczech. Pracownicy wiedząc, że polskie centra dystrybucyjne mogą przejmować zlecenia z Niemiec, wyrazili w ten sposób solidarność ze strajkującymi oraz zaprotestowali przeciwko zmuszaniu ich do bycia łamistrajkami. Na wiadukcie w Sadach zawisł transparent „Popieramy strajk pracowników Amazona w Niemczech”.

Losowi pracownicy po buncie byli wzywani na przesłuchania. Zachęcano ich do podpisywania oświadczeń, czy brali udział w proteście i kto ich do tego namawiał. Niektórzy wychodzili z przesłuchań ze łzami, inni podpisywali, że celowo spowolnili pracę i że zrobiliby to ponownie, jeśli firma znów zmusi ich do nadgodzin. Związek zalecał, aby pracownicy nie podpisywali żadnych dokumentów z przesłuchań ani porozumień. Kilka osób zostało zawieszonych (nie pracowało, ale otrzymywało wynagrodzenie), część podpisało porozumienia i odeszło samodzielnie z pracy – zazwyczaj nie chcąc już mieć nic więcej wspólnego z Amazonem. W ten sposób Amazon na pokaz ukarał kilku przypadkowych pracowników.

Łukasz podczas przesłuchania nie przyznał się do udziału w proteście i podpisał notatkę służbową, że tej nocy pracował na dziale pick i nie zauważył nic niepokojącego. Mimo to otrzymał wypowiedzenie, od którego się odwołał. W poznańskim sądzie trwa również sprawa innej pracownicy, której po buncie firma nie przedłużyła umowy po okresie próbnym. Jej kolejna rozprawa odbędzie się 14 czerwca 2016 r. – pracownica zarzuca firmie dyskryminację.

Według informacji o wypowiedzeniu umowy Łukasza, którą otrzymał związek zawodowy, jego zwolnienie miało brzmieć niemal jak recepta na skuteczny sabotaż – zarzucono mu, że w nocy z 24/25 czerwca 2015 r. rzekomo „celowo wykonywał przydzielone mu obowiązki w sposób niedbały”. Amazon twierdzi, że w centrum logistycznym w Poznaniu pracownicy pikują, tj, zbierają z półek produkty do pojemnika i odstawiają je na taśmociąg do działu sortowania i pakowania, średnio po 12 pozycji. Łukasz miał według firmy pikować tylko jeden lub kilka produktów. „Zaniedbanie ze strony pracownika przejawiało się świadomym i celowym spowolnieniem procesu kompletacji. Umieszczenie tylko jednej pozycji w pojemniku (...) stanowi świadome i celowe spowolnienie pracy, które z dużym prawdopodobieństwem wpływa na dalsze etapy procesu. Skutki zakłócenia procesu pracy oraz potencjalne straty i szkody poniesione przez pracodawcę zwiększają się, gdy grupa pracowników świadomie i celowo umieszcza 1 pozycję w pojemniku. Takie zorganizowane działanie ma wpływ na zdolność całego centrum logistycznego do spełnienia potrzeb klientów oraz w znaczący sposób redukuje produkcyjność, ponieważ spowalnia nie tylko pracę poszczególnych pracowników, ale również pracę w obszarze sortownia i pakowania i może również spowodować zakorkowanie taśmociągu przenoszącego pojemniki, co z kolei może spowodować zatrzymanie całego procesu kompletacji”. Amazon twierdzi, że tej nocy produkcyjność spadła o 34 procent. Niektórzy pracownicy wspominają, że faktycznie doszło do zakorkowania taśmociągów.

Zeszłoroczny bunt okazał się na tyle dotkliwy, że szeregowi pracownicy w Sadach otrzymali podwyżkę o 1 zł. Mimo że firma twierdzi, że co roku dokonuje przeglądu wynagrodzeń i że podwyżka nie miała nic wspólnego z buntem, to pracownicy otrzymali ją już w sierpniu, czyli kilka tygodni po proteście.

Niecały rok po tych wydarzeniach znów sytuacja w Amazonie się zaostrza. Od 23 maja 2016 r. związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza na kantynach i palarni zbiera głosy w referendum strajkowym, pytając pracowników, czy są za podjęciem strajku w sprawie: 1) podwyżki godzinowej stawki podstawowej do co najmniej 16 zł brutto; 2) wprowadzenia dodatków stażowych; 3) wprowadzenia akcji pracowniczych; 4) wprowadzenia rocznych grafików pracy; 5) Wprowadzenia regulaminu przerw urealniającej ich czas trwania. Pracownicy i pracownice agencji głosują za (poza podwyżkami i dłuższymi grafikami): wprowadzeniem umów o pracę na czas określony nie krótszych niż 3 miesiące i klarownym rozliczaniem płac (lepsze paski płacowe).

W tygodniu poprzedzającym referendum, Amazon zorganizował serię spotkań całej załogi z dyrektorem generalnym Amazona w Sadach. Tłumaczono pracownikom, że firma uznaje ich prawo do wzięcia udziału w referendum, ale preferuje inne formy rozwiązywania problemów. W opinii związkowców miało to na celu zniechęcenie załogi do udziału w referendum. Związkowcy tymczasem rozdawali ulotki zachęcające do głosowania: „Pokażmy, że skoro potrafimy wysyłać rekordowe ilości paczek, to potrafimy też pokazać naszą siłę i zagłosować za strajkiem”.

Głosy będą zbierane również w obu magazynach Amazon pod Wrocławiem. Referendum zakończy się 15 czerwca.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian