Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Miasto wspiera wyzysk?

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

pikOZZIPmaleW czwartek (11.08.2016 r.) Poznańska Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pod Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych akcję informacyjną w sprawie niewypłaconych wynagrodzeń przez firmę ochroniarską TG Security. W jej trakcie rozdano kilkaset ulotek. W krótkim czasie przeprowadziliśmy także szereg rozmów z przechodniami, którzy solidaryzowali się z poszkodowanymi pracownikami, informując nas o podobnych sytuacjach, których byli świadkami. Pokazuje to skale wyzysku stosowanego przez firmy ochroniarskie.

Jeden z pracowników, pan Włodzisław, został wydelegowany przez firmę ochroniarską TG Security do pracy na Kaszubach, gdzie pilnował rurociągu. Mieszkał w przyczepie campingowej. Nie miał prądu. Jedynym sprzętem do ogrzewania i gotowania, jaki posiadał była butla gazowa i palnik. Nie otrzymał wynagrodzenia za rok pracy. Wygrał sprawę w sądzie cywilnym, ale i tak nie może odzyskać pieniędzy, nawet poprzez komornika. Formalnie spółka ogłosiła upadłość, choć realnie wciąż działa.

Pani Małgorzata pracowała w TG Security bez przerwy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Po kilku godzinnym odpoczynku ponownie wzywano ją do pracy, gdzie nie miała dostępu do WC, ciepłych napojów, prądu. Ostatecznie nie wypłacono jej wynagrodzenia. Złożyła skargę do PIP, ale firma nie dostarczyła Inspekcji żadnych dokumentów umożliwiających kontrolę.

W TG Security Ochrona Osób i Mienia pracuje się nawet 400 godzin w miesiącu, w ciężkich warunkach: często nie ma dostępu do WC, ciepłych napojów, możliwości odpoczynku. Zdarzało się, że pracownicy byli całkowicie pozbawieni światła, nie posiadając nawet latarek. Jednocześnie firma opóźnia wypłaty wynagrodzeń o długie miesiące lub nie płaci ich wcale.

W jaki sposób TG Security Ochrona Osób i Mienia wciąż znajduje pracowników?

Rekrutują ich m.in. spośród mieszkańców hostelów dla bezdomnych. W procederze tym pomagają miejscy urzędnicy, którzy mają za zadanie aktywizować długotrwale bezrobotnych. W tym celu wywierają na nich presję, żeby zatrudniali się min. w TG Security. Z tego właśnie powodu akcja informacyjna zorganizowana była pod siedzibą jednostki Urzędu Miasta, zajmującej się sprawami społecznymi. Dla miasta i instytucji z nim związanych, nie ma znaczenia, w jakich warunkach bezdomni będą pracować i czy kiedykolwiek otrzymają za to wynagrodzenie. Nie ważne, czy miasto oferuje potrzebującym realne wsparcie, liczą się jedynie wskaźniki potwierdzające realizację projektu - skierowanie bezrobotnej osoby do pracy. Byle jakiej.

Nie po raz pierwszy spotykamy się z takimi praktykami. Podobnie jest w przypadku przetargów ogłaszanych przez instytucje publiczne, wygrywanych przez spółki wydmuszki niepłacące pracownikom wynagrodzeń i oferujące najgorsze warunki pracy.

Sprzeciwiamy się polityce władz publicznych, która umożliwia wyzysk i oszukiwanie najuboższych. Do zadań władz Miasta Poznania należy realizacja polityki w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i nadzór nad Powiatowym Urzędem Pracy. Zlecają one szereg zadań organizacjom zajmującym się pomocą społeczną, od których wymagają rezultatów, nie oglądając się jednak na skutki społeczne. Nie akceptujemy takiej sytuacji.

Żądamy, aby naczelną zasadą Urzędu Miasta, przy wszelkiego typu przetargach czy współpracy z różnymi firmami, była gwarancja warunków pracy i płacy zgodnych z Kodeksem Pracy i innymi przepisami. Co więcej, instytucje publiczne nie tylko powinny domagać się od podwykonawców minimalnych standardów, ale np. poprzez klauzule społeczne, stanowić przykład i promować godne i korzystniejsze dla pracowników i pracownic warunki pracy i płacy.

Miasto powinno promować i wspierać wysokie standardy zatrudnienia, a nie oszustwa, wyzysk i wykorzystywanie najgorzej uposażonych mieszkańców.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian