Radykalna teoria nie ma nic do stracenia i do szanowania. Krytykuje siebie, jak i wszystko inne. Nie jest doktryną, którą trzeba przyjąć na wiarę, ale prowizorycznym uogólnieniem, które wymaga ciągłej weryfikacji.
Ken Knabb

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie portierów i portierek zatrudnionych na outsourcingu

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

minatura-ip23 listopada przed Urzędem Miasta Poznania odbył się protest przeciwko wyzyskowi portierek i portierów strzegących obiektów zarządzanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Byli oni zatrudnieni na outsourcingu, czyli przez firmy zewnętrzne. Wszystko wskazuje na to, iż w wyniku presji związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, ZKZL zdecydował się zerwać umowę z dotychczasowym zleceniobiorcą – firmą Vision Group Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Ochronę powierzono innemu podmiotowi, a osoba, która ujawniła nadużycia została przywrócona do pracy. Uważamy, że ze strony ZKZL były to kroki we właściwym kierunku.

Choć firma Vision Group Sp. z o.o. wygrała przetarg i miała świadczyć usługę ochrony mienia na rzecz ZKZL od 28 sierpnia do końca bieżącego roku, to nie ona zatrudniła pracowników portierni. Pracowników nakłoniono do podpisania umowy z firmą CAPREA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  Dopiero CAPREA, jako agencja pracy tymczasowej, „wynajęła” pracowników i pracownice firmie Vision Group Sp. z o.o. (jako tzw. pracodawcy użytkownikowi). Bezpośrednio zatem pracownicy podlegają pod CAPREA Sp. z o.o. Teraz CAPREA robi wszystko, aby wymusić na nich świadczenie pracy w innym miejscu.

Ponieważ domagano się podpisania umów o pracę i przestrzegania klauzul społecznościowych, z pracownikami podpisano umowę o pracę, ale na 1/16 etatu. (Wcześniej osoby pracujące dla Vision Group były zatrudniane na umowy śmieciowe – cywilnoprawne). Resztę wynagrodzenia przekazano na innych zasadach – naszym zdaniem nielegalnych. W ten sposób zamierzano zakpić ze zleceniodawcy i opinii publicznej. W istocie rzeczy, warunki umowy po 28 sierpnia nie uległy bowiem zmianie. Nadal mają one charakter głównie śmieciowy. Co więcej  CAPREA regularnie rozliczała się ze swoimi pracownikami tylko w odniesieniu do kwoty 135,35 zł brutto, jaka widniała na umowie o pracę. Za wrzesień pozostała część wynagrodzenie wypłynęła z dużym opóźnieniem; za październik do dnia 5 grudnia jeszcze nie wypłynęła. Istnieje uzasadniona obawa, że pracownicy będę mieli trudności z wyegzekwowaniem wynagrodzenia za październik i listopad. Oznacza to, że łącznie stracić mogą 120-150 tys. złotych netto. Jest to szczególnie dotkliwe przed nadchodzącymi świętami.

Inicjatywa Pracownicza zwróciła się do Okręgowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w firmach: Vision Group Sp. z o.o. i CAPREA Sp. z o.o. Rozważane jest skierowanie sprawy do prokuratury. Jednocześnie organizujemy pomoc prawną dla poszkodowanych portierów i portierek.

Oczekujemy, że miasto nie dopuści do sytuacji, aby pracownicy zostali w tej sprawie poszkodowani i pozbawieni wsparcia. Uważamy, że spada na nie nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także formalna.

Jednocześnie, pomimo naszego postulatu, by wszyscy pracownice i pracownicy zatrudnieni w charakterze portierek i portierów w budynkach miejskich zostali zatrudnieni na umowę o pracę zawartą bezpośrednio z miastem (lub spółką do miasta należącą), ZKZL zdecydował się na rozpisanie kolejnego przetargu, którego rozstrzygnięcie ma nastąpić 10 grudnia. Inicjatywa Pracownicza w dalszym ciągu stoi na stanowisku, iż na dłuższą metę outsourcingowanie tego typu prac powoduje ostatecznie wzrost wyzysku, naraża pracowników na manipulację i represje za ujawnienie nieprawidłowości.

Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
 przy Teatrze Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44,  61-816 Poznań

Poznańska Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
ul. Kościelna 4/1a, 60-538 PoznańNie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian