Radykalna teoria nie ma nic do stracenia i do szanowania. Krytykuje siebie, jak i wszystko inne. Nie jest doktryną, którą trzeba przyjąć na wiarę, ale prowizorycznym uogólnieniem, które wymaga ciągłej weryfikacji.
Ken Knabb

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Portierki bez pieniędzy na święta. Pusta świąteczna paczka dla Rady Miasta Poznania

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

Portierki akcja-20-miniaW czwartek 20 grudnia odbyło się spotkanie portierów i portierek strzegący miejskich budynków zarządzanych przez ZKZL. Inicjatywa Pracownicza organizuje pomoc prawną. Wszyscy oni zostali przed świętami bez pieniędzy. Pracodawca jest im winien wynagrodzenia za październik i listopad. Jednocześnie po spotkaniu zorganizowano konferencję prasową, na której pracownicy i pracownice przedstawili m.in. warunki swojej pracy.

Jak doszło do tej sytuacji? Przetarg na dozór budynków wygrała firma Vision Group Sp. z o.o., ale pracowników (niektórzy pracują na tych obiektach od wielu lat) zatrudniła agencja pracy tymczasowej CAPREA Sp. z o.o. Zostali oni wynajęci Vision Group, jako tzw. pracodawcy użytkownikowi.

Inicjatywa Pracownicza ujawniała, że firmy wygrywające przetarg na dozór miejskich budynków nie płacą nawet minimalnego wynagrodzenia, zmuszają do pracy po 250-300 godz. miesięcznie i zatrudniają na umowy śmieciowe (cywilnoprawne). Choć od 28 sierpnia Vision Group zobowiązała się zatrudniać portierki i portierów na umowę o pracę, to faktycznie zaoferowano im 1/16 etatów. Resztę płacono na umowę zlecenie.

W związku z ujawnionymi  machinacjami, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) zerwał umowę z Vision Group. „W odwecie” do dziś nie wypłacono pracownikom należnych wynagrodzeń.

Cały system outsourcingu doprowadził po raz kolejny do sytuacji, że pracownicy zostali oszukani, ale nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności. Zagmatwany łańcuch zleceniobiorców, podwykonawców, pośredników zmieniających swoje nazwy, siedziby oraz status prawny, w praktyce gwarantuje bezkarność wyzysku. Pracowników przerzuca się między kolejnymi firmami, a ich zatrudnienie jest niestabilne i warunkowane ogłaszanymi nieraz kilka razy w roku kolejnymi przetargami. Odzyskanie straconych wynagrodzeń jest niezwykle trudne. Miasto z kolei, choć było beneficjentem całego systemu, biernie przyglądało się, jak zleceniobiorcy w przetargach zaniżają koszty pracy. Obecnie czuje się zwolnione z odpowiedzialności. W podobny sposób postępuje wiele wyższych uczelni czy instytucji wymiaru sprawiedliwości jak sądy. Outsourcing pozwala im na uzyskanie oszczędności kosztem szeregowych pracowników –  portierek i sprzątaczek.

Wobec zerwania umowy z Vision Group, na okres jednego miesiąca (grudzień) zlecenie przejęła firma Pewność. Jednak równolegle ZKZL ogłosiło nowy przetarg. Wygrała go jeszcze inna agencja ochrony mienia, która miała zapowiedzieć dotychczasowym pracowników, iż zatrudniać będzie tylko tych z nich z orzeczoną grupa niepełnosprawności. To by oznaczało, że nie tylko tracą wynagrodzenie za październik i listopad, ale 90% z nich straciłoby od nowego roku zatrudnienie.

Pusta świąteczna paczka przekazana Radzie Miasta Poznania to symbol tego, w jakiej sytuacji znalazło się ponad 30 pracowników strzegących sześciu obiektów zarządzanych przez ZKZL. Po konferencji prasowej „kurierzy związkowi” dostarczyli paczkę radzie miasta, która akurat obradowała nad przyszłorocznym budżetem. Inicjatywa Pracownicza ma nadzieję, że miasto raz na zawsze wypleni wyzysk pracy, który odbywa się w jego imieniu i na terenie jego obiektów. Jedynym rozwiązaniem to natychmiastowe zatrudnienie portierek i portierów bezpośrednio przez ZKZL. IP domaga się także, aby miasto aktywnie wsparło oszukanych pracowników w ich staraniach o odzyskanie należnego wynagrodzenia. W mocy pozostają nasze wcześniejsze żądania związku m.in. dotyczące przeprowadzenia audytu outsourcingu w mieście pod kątem przestrzegania praw pracowniczych.

Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
 przy Teatrze Ósmego Dnia

Poznańska Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian