Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

MM: Napraw rower za darmo na skłocie!

rozbrat.org

Środowy wieczór na poznańskim skłocie. Z jednego z budynków dobiegają odgłosy pracy. W środku kilkanaście osób, rowery i mnóstwo części. Tak pracuje Rowerownia.

- Słuchajcie, poszedł mi suport, możecie mi pomóc?, Jakie dętki będą najlepsze do mojej nowej kolarki? Kto chce kupić szosowe opony? To tylko niektóre pytania, jakim zasypywani są "Koper", "Głowa", "Kuba", "Kafel" i "Sokół", czyli założyciele pierwszego w Poznaniu darmowego serwisu rowerowego.

- To była taka spontaniczna inicjatywa, która powstała na skłocie – tłumaczy "Głowa". - Stworzyliśmy od podstaw warsztat rowerowy i wyposażyliśmy go w różne potrzebne narzędzia. Teraz każdy, kto ma jakiś problem z rowerem, może tutaj przyjść, a my, jeśli tylko zdołamy, pomożemy mu go rozwiązać.

Rowerownia na Rozbracie przy ul. Pułaskiego 21a działa od listopada. W każdą środę między 18 a 21 przyciąga na skłot, potrzebujących pomocy pasjonatów jazdy na „dwóch kółkach”.

- Osoby, które jeżdżą na „kozach”, rowerach starszego typu, mają często problemy w normalnych serwisach, słyszą „takich złomów nie naprawiamy”. – mówi "Koper". - My tak nie podchodzimy do sprawy. Żaden problem nas nie przeraża, jeśli tylko potrafimy, naprawimy każdy rower. Dla nas liczy się to, że ludzi jeżdżą na rowerach. Poprzez Rowerownię chcemy im to ułatwić.

Rowerownia, oprócz serwisu naprawczego, działa także jako punkt wymiany i sprzedaży części rowerowych. Na razie ta giełda działa w ramach środowego dyżuru, ale zainteresowanie tematem jest tak duże, że w kwietniu na Rozbracie wystartuje pierwszy targ rowerowy.

- Naprawdę do tej pory nie było czegoś takiego w Poznaniu. Możesz przyjść z częściami rowerowymi, których nie używasz, które ci zalegają lub które są po prostu niepotrzebne. A co ważne, z częściami dla każdego typu roweru, do "szosówki", ostrzaka, „kozy”, "Holendra", czy nawet najlepszego MTB-a. Jeśli będzie ładna pogoda, postaramy się wystawić tutaj jakieś głośniki, puścić muzykę. Po prostu miła przyjemna atmosfera rowerowego pikniku – śmieje się "Sokół".

Giełda rowerowa ma wystartować w połowie kwietnia i regularnie odbywać się raz w miesiącu w niedzielnie popołudnie.

Rowerownia jest otwarta w każdy środowy wieczór, ale jak zapewniają jej twórcy, jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy w innym terminie, a akurat warsztat będzie otwarty, na pewno nie odejdzie „z kwitkiem”.

A dla wszystkich tych, którzy rowery mają sprawne, w najbliższy piątek Rozbrat zaprasza na rowerową Masę Krytyczną, po której na poznańskim skłocie odbędzie się prawdziwie rowerowa impreza. – Przygotowujemy szereg nietypowych konkurencji, takich jak bitwy na tallbike’ach, czyli wysokich rowerach zbudowanych własnoręcznie. Będzie także „luźna guma”, czyli konkurencja polegająca na równoczesnej jeździe dwóch zawodników powiązanych gumami, w przeciwnym kierunku. A do tego bike fashion show, czyli prześmiewczy pokaz mody rowerowej – zaprasza "Głowa".

Po rowerowych atrakcjach na wszystkich gości czeka taneczna impreza do samego rana.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian