Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Media o urodzinach Rozbratu

rozbrat.org

Radio Merkury: Skłot Rozbrat ma 15. urodziny


Ponad tysiąc koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, wykładów, konferencji i warsztatów. Wszystko to przez 15 lat działalności poznańskiego Rozbratu. Rocznica jego powstania jest okazją do kolejnych imprez, które rozpoczną się na terenie skłotu w piątek wieczorem.

- Rozbrat to skłot - czyli miejsce, w którym ludzie mieszkają, ale też centrum kultury- tłumaczy Tomasz Matysiak. - To cudowne miejsce w centrum Poznania, zajęte przez nas 15 lat temu i zaadaptowane do naszych potrzeb. Jest tam budynek mieszkalny, sale koncertowe, biblioteka, galeria, klub. Warto przyjść na 15 lecie, by zobaczyć czym Rozbrat jest.

Od dwóch lat Rozbratowi grozi likwidacja, bowiem o działkę przy ulicy Pułaskiego, na której skłot się znajduje, toczy się postępowanie sądowe. W obronie Rozbratu - jako centrum kultury niezależnej - zaangażowali się poznańscy twórcy, a w maju przez miasto przeszła duża demonstracja. Obchody 15 lecia Rozbratu potrwają do soboty. W ich ramach zaplanowano koncerty, pokazy filmów, warsztaty sitodruku i wegetariańskie przysmaki.

Rozbrat obchodzi urodziny, ale w tym roku świętować będzie jednak w atmosferze niepewności o swój dalszy los. Skłotowi grozi bowiem likwidacja. Karina i Tomasz z Rozbratu spotkali się z naszą reporterką Kaliną Olejniczak.

GW: Huczne urodziny Rozbratu

Poznański skłot Rozbrat świętuje 15-lecie. Podczas wielogodzinnej zabawy usłyszymy w sobotę różnorodną muzykę: punk, noise, electro, acid house.

Impreza urodzinowa przy ul. Pułaskiego została przygotowana z dużym rozmachem i wpisuje się w walkę Rozbratu o jego dalsze istnienie. Zaczęło się w 1994 r. od mieszkania dla kilkunastu osób. Od tamtego czasu dużym wysiłkiem i pomysłowością mieszkańców Rozbrat na dobre wpisał się w pejzaż Poznania i zmienił się w jedno z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce centrów kultury niezależnej. Miejsce przy Pułaskiego przekształciło się ze zdegenerowanej przestrzeni szarych baraków upadłych hurtowni w tętniącą życiem quasi-instytucję kulturalną: z ofertą koncertową, biblioteką, pokazami filmów i spotkaniami z politycznymi aktywistami.

Jest więc co świętować. A urodzinowe dekoracje Rozbratu są jakby wyjęte z filmu Federica Felliniego. Jest wielki cyrkowy namiot, gdzie swoje sety prezentują DJ-e i VJ-e, są wielkie ekrany przygotowane na potrzeby wizualizacji, jest bar pod gwiazdami w stylu hawajskim i z egzotycznym menu - jednym słowem wszystko, co jest potrzebne do dobrej zabawy.

Muzyczne atrakcje zaczynają się dziś o godz. 20. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że skłotersi odważnie postawili na muzyczną różnorodność i obok jazgotliwych gitar usłyszymy także mniej lub bardziej taneczne elektroniczne rytmy.

Na pierwszy ogień idą jednak ostre gitarowe brzmienia. Zacznie się od koncertu poznańskiego All Wheel Drive grającego hc/punk, a po nich zagra pomorska Aporia, dokładająca do hardcorowo-punkowego zestawu szczyptę emoneurotyczności. Nie zabraknie też syntetycznych brzmień: zagra łódzki electropunkowy Procesor Plus (warto go posłuchać choćby ze względu na świetnego "Altzheimera") i warszawskie Masskotki. Po koncertach zabawa się jednak nie kończy: do późna będzie można tańczyć na after party z muzyką elektroniczną.

Mimo święta Rozbrat nie zapomina o swojej społecznej misji. O godz. 17 na skłocie odbędzie się spotkanie z aktywistami międzynarodowej sieci No Border, zajmującej się sytuacją emigrantów i uchodźców, a także obejrzeć będzie można film dokumentalny o ich działalności.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
DAN, 2009-09-18

Rozbrat zostaje! 15 lat poznańskiego skłotu

Skłot Rozbrat, najprężniejsze centrum kultury niezależnej w Poznaniu, obchodził w weekend swoje 15. urodziny. Były koncerty i występy didżejów, pokazy filmów, wegetariańskie jedzenie, cyrkowy namiot. - Podczas naszych urodzin wszyscy czują się równi, bez względu na to, kim są, co robią, skąd pochodzą - mówi Marek Piekarski z Rozbratu.

Urodziny odbywały się pod hasłem "Rozbrat zostaje!". Skłot jest poważnie zagrożony likwidacją. Jedna z działek, na których się znajduje, należy obecnie do banku. Ten chce zlicytować ziemię. Rozbrat odwiedził już komornik z rzeczoznawcą, który ma wycenić teren. Jednocześnie władze Poznania opracowują miejscowy plan zagospodarowania, który obejmuje też skłot. W miejscu Rozbratu miejscy planiści widzą domy jednorodzinne, a nie centrum społeczno-kulturalne.

Na Rozbracie działają na co dzień wydawnictwo i biblioteka, klub filmowy i dyskusyjny, bezpłatny warsztat rowerowy. Aktywiści z Rozbratu działają w ramach międzynarodowej akcji "Jedzenie zamiast bomb", gotują obiady dla bezdomnych i wydają je w każdą niedzielę na dworcu PKP.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
wyb, 2009-09-21

Głos Wielkopolski, 19.09.2009


Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian