Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Onet.pl: Policja usunęła dzikich lokatorów

rozbrat.org
Ośmiu nielegalnych mieszkańców jednej z kamienic w centrum Poznania usunęła w czwartek straż miejska i policja. - O stan budynku i zdrowie - nawet nielegalnych mieszkańców musi dbać administrator i dlatego ten pustostan musi być zabezpieczony - powiedział rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu Przemysław Piwecki.
Według Straży Miejskiej zajmowany przez nielegalnych mieszkańców pustostan był regularnie niszczony.

- Wczoraj mieliśmy pożar w podobnej kamienicy w Poznaniu i został on spowodowany przez bezdomnych lokatorów - dlatego postanowiliśmy ten problem rozwiązać - powiedział Piwecki.

10 młodych ludzi związanych ruchem anarchistycznym dwa miesiące temu włamało się do pustego mieszkania, zarządzanego przez miasto w centrum Poznania. Przez ten czas doprowadzili niszczejący lokal do stanu użytkowania.

W zajmowanym mieszkaniu - jak sami twierdzą - dbali o porządek i zabezpieczyli je przed dalszym niszczeniem. "Przecież to było nasze mieszkanie, a mówienie o niszczeniu mienia to klasyczne nadużycie - powiedział jeden z nielegalnych mieszkańców.

Młodzi ludzie uważają się za uczestników ruchu squatterskiego (z ang. - squatters). Squattersi zajmują pustostany, by w nich mieszkać lub tworzyć niezależne instytucje kulturalne.

- W Polsce mieszkania są horrendalnie drogie, za wynajem też płaci się duże pieniądze, a mieszkań socjalnych nie ma. Tymczasem w dużych miastach w centrum stoi wiele pustostanów i my takie lokale chcemy wykorzystywać - powiedział Marek Piekarski "Sanczez", jeden z usuniętych z kamienicy nielegalnych mieszkańców.

Usuwani mieli do administratorów budynku i policjantów pretensje, że usuwają ich z mieszkań w okresie ochronnym, kiedy to nie można przeprowadzać eksmisji.

- To nie jest eksmisja, tylko wyproszenie nielegalnych mieszkańców - powiedział rzecznik straży miejskiej w Poznaniu Przemysław Piwecki.

Policja zatrzymała do wyjaśnienia osiem osób. - Być może usłyszą zarzuty - ale na razie wyjaśniamy sprawę - powiedział rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Wejście i okna parteru kamienicy, z której usunięto nielegalnych mieszkańców zostało zamurowane.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian