Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wyciągnięta dłoń Ryszarda Grobelnego

md
Ryszard-Grobelny-polandWe wczorajszym wydaniu internetowym Gazety Wyborczej czytamy "Grobelny wyciąga rękę do anarchistów". Zaiste dziwny to i wieloznaczny tytuł, wytłumaczę jednak, o co chodzi. Otóż Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ulica” (związane z Kolektywem Rozbrat) stara się od jakiegoś czasu o wynajęcie stojącego obok budynku po dawnej drukarni. Motywacją jest chęć prowadzenia szeroko pojętej działalności społeczo-polityczno-kulturalnej, otwartej na inicjatywy mieszkańców Sołacza, a być może także innych, którym brak przestrzeni do realizowania swoich społecznych, politycznych, czy wreszcie kulturalnych projektów.

To wszystko jakby oczywiste i jasne, jednak ta sprawa ma jeszcze inny kontekst.

Z budynku znajdującego się na ul. Pułaskiego przez wiele lat korzystała firma poligraficzna (stąd jej potoczna nazwa), która być może działałaby po dziś dzień gdyby nie radykalne podwyżki czynszów. Firma opuściła lokal, kiedy podwyższono jej opłaty czynszowe o 100%. Następnie stał on pusty dość długi okres czasu, niszczał, być może gdyby nie bliskie sąsiedztwo squatu Rozbrat, mielibyśmy tam dzisiaj malowniczą ruinę.

 Dochodzę do sedna - wysokie czynsze, puste budynki, to przykład polityki lokalowej miasta. Takich miejsc w Poznaniu jest wiele - niszczejących z czasem, bo nie każdy ma tyle pieniędzy by wynająć lub determinacji i wsparcia społecznego by zrobić w nich coś użytecznego publicznie. Inne budynki poddawane są "rewitalizacji", która w konsekwencji oznacza wyprowadzkę starych lokatorów, których najzwyklej w świecie nie stać na nowe, również "zrewitalizowane" czynsze.

Wyliczam w myślach ile budynków na miejskich gruntach stoi pustych, ile z nich mogłoby zmienić swoją rolę przez przypisanie im nowego "właściciela", ile z nich mogłoby być oddane w ręce np. wspólnot lokatorskich lub oddolnych inicjatyw i stowarzyszeń społecznych czy kulturalnych, mogących prowadzić tam niekomercyjną działalność na rzecz lokalnych społeczności.

Jednak władza niechętnie oddaje cokolwiek, jeżeli nie może nad tym utrzymać kontroli, chyba, że czerpie ze swojej prowizorycznej hojności wymierne korzyści.

W związku z tym nasuwa mi się wniosek, a właściwie pytanie:, co oznacza "Wyciągnięta dłoń Grobelnego"? Czy przekazanie S.I.S „Ulica” drukarni to listek figowy, w domyśle: "patrzcie daję nawet moim krytykom", czy też może wynik przyparcia do muru przez zdeterminowanych obywateli, czy może kolejna zagrywka PR, dzięki której znowu dowiemy się, że prezydent jest nowoczesny i europejski?

Bez względu na to, co ma oznaczać taki gest, wiara w ugłaskanie środowiska anarchistycznego to po prostu pobożne życzenie. Żadnego odpuszczania władzy, żadnej taryfy ulgowej, a drukarnia może być w tym pomocna.

Warto jeszcze wsłuchać się, co mówi dyrektor ZKZL Jarosław Pucek, cyt (za GW):"Zgodnie z wolą rady osiedla Sołacz, chcemy przekazać pustą nieruchomość przy ul. Pułaskiego Rozbratowi".

W mojej ocenie to klasyczne zagranie niczym Piłat umywający ręce - jakby, co, wyglądać będzie, że winna jest Rada Osiedla, która de facto tylko opiniowała, a nie pan Jarosław, czy pan Ryszard, którzy w rzeczywistości decydują.

To znaczy-chcą by tak wyglądało.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

0| 1 | Wanda Pradzioch WSL2011-08-13 14:18
Wygląda na to, że prezydenci wszystkich miast mają problem z myśleniem, to chyba wina zbyt długiego siedzenia na tym samym stołku.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian