Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu

rozbrat.org
podsumowanie-kultura

Rok 2011 przyniósł niemało „atrakcji” odbiorcom szukającym czegoś więcej niż tylko bezrefleksyjnej rozrywki. Na poznańskim skłocie zagrano kilkadziesiąt koncertów, najczęściej tych zespołów, które w swoich tekstach mówią o prawach zwierząt i ludzi, anarchizmie, szeroko pojętym aktywizmie, ekologii, są stright edge, weganami, społecznikami czy członkami związków zawodowych. Odwiedzili nas muzycy z USA, Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Norwegii, Czech, Francji, Rosji, Białorusi czy Nowej Zelandii. Odbyło się mnóstwo imprez tanecznych, projekcji filmowych, wykładów… Można było również zobaczyć kilka ciekawych wystaw oraz wziąć udział w najróżniejszych warsztatach i innych projektach. Natomiast dla miłośników X muzy w czasie wakacji otworzyliśmy kino letnie pod chmurką.

Nie zapominamy również o tych wydarzeniach kulturalnych, które organizowane  były w 2011 roku przez nasz Kolektyw i osoby z Rozbratem związane  w przestrzeni miejskiej poza skłotem oraz innych miejscach w Poznaniu. Warto też wspomnieć o tych zdarzeniach, których nie organizowaliśmy, ale na pewno wspieraliśmy i braliśmy udział jako słuchacze, widzowie, odbiorcy czy w końcu zaproszeni do współpracy goście.

Czas na krótkie podsumowanie, dotyczyć ono będzie jednak tylko najważniejszych i najciekawszych wydarzeń.

Styczeń: Formy zamieszkiwania. Galeria Miejska Arsenał. 10.01-30.01.

Ciekawy projekt stworzony wspólnymi siłami przez artystów, humanistów i socjologów. Kurator wystawy, Piotr Wołyński, opisuje przedsięwzięcie tymi słowy: „Ekspozycja jest częścią interdyscyplinarnego projektu, do którego realizacji oprócz artystów zaproszeni zostali przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych. Miasto jest szczególną przestrzenią interakcyjną, symboliczną i emocjonalną. Doświadczenia z nimi związane są ważnym składnikiem współczesnej sztuki. Podejście teoretyczne odkrywa i uzmysławia przełomowe zmiany, jakie dokonują się dziś w sposobie funkcjonowania i rozumienia przestrzeni miejskiej”.

W przedsięwzięciu wzięła udział aktywistka i filmowiec Magdalena Malinowska związana Kolektywem Rozbrat. W ramach Form zamieszkiwania wyświetlany był jej film dokumentalny Nomadowie mimo woli.

Więcej na temat wystawy TUTAJ.

Marzec: Dzień Sztuki DIY, Rozbrat, 19.03.

Jednodniowy „Festiwal Sztuki D.I.Y” został przyjęty przez wszystkich z olbrzymim entuzjazmem. Natomiast organizatorzy – Galeria @ oraz Rozbratowa Pracownia Sitodruku przygotowali dla licznych uczestników wydarzenia obszerny program. Uczyliśmy samodzielnie robić nadruki na tkaninie i papierze, zorganizowaliśmy pchli targ dla wszystkich diy’owych twórców, pokazaliśmy ciekawe prace Bartka Storoża (o wystawie więcej TUTAJ), opowiedzieliśmy o historii street artu, a całość zakończyliśmy wyborną imprezą taneczną.

Galerie zdjęć TUTAJ  oraz TUTAJ

Kwiecień: Graffiti Fest 2011, Rozbrat, 14-16.04.

Po raz kolejny zorganizowaliśmy na skłocie festiwal graffiti. To już chyba tradycja

Festiwal w swoich założeniach miał pokazać sztukę społecznie i politycznie zaangażowaną oraz jej odczuwalny brak na NASZYCH ULICACH. Z tej okazji zaprosiliśmy do współpracy ludzi z różnych ekip grafficiarskich i nie tylko, którzy próbowali swoich sił na ROZBRATowych murach. Grafficiarze i grafficiarki prezentowali różne techniki i style wykonywania wrzutów. Od dużych prac na całe ściany po niewielkie szablony.  Pokazano, że to nie tylko kompozycje kolorów ożywiające szare mury, ale i przekaz mogący zmieniać świadomość innych i sposób patrzenia na rzeczywistość. Hasłem przewodnim było znane (i pojawiające się na ścianach Poznania): MIASTO JEST NASZE. W ramach festu można było także zobaczyć dwie wystawy w Galerii @ jak też usłyszeć legendarny już skład Nagły Atak Spawacza. Festiwal wypad naprawdę świetnie!

Więcej na temat wydarzenia TUTAJ.

Maj: Trzecie Dni Weganizmu, Rozbrat, Ekowiarnia, Stary Rynek, 12-15.05.

Kolejny raz starliśmy się przybliżyć Poznaniakom drogę, jaką jest weganizm – życie odrzucające jakikolwiek wyzysk zwierząt. Nie zawiedliśmy się, bo organizowane przez nas wydarzania spotkały się ze sporym zainteresowaniem osób w różnym wieku i wywodzących się z różnych środowisk.

W ramach Dni Weganizmu obejrzeliśmy dwa filmy: bezkompromisowy dokument Handel skórą oraz fabularny film o ALF Bold Native, wysłuchaliśmy moc ciekawych wykładów na temat łamanych praw zwierząt, zobaczyliśmy kontrowersyjną wystawę fotografii Patryka Zdrojewskiego oraz usłyszeliśmy akustyczny i bardzo emocjonalny koncert amerykańskiego zespołu XTrue NatureX.

Więcej TUTAJ.

Maj: Pożegnaliśmy legendarny zespół Apatia, Rozbrat, 28.05.

Tak, to prawda! Powstała na gruzach H.C.P. legenda muzyki hc/punk po 21 latach zakończyła swoją działalność.  Koncert odbył się pod hasłem : Przeciwko Państwu i Represjom. Na pożegnanie swoich przyjaciół zagrały również zespoły All Whell Drive i Epileptic Walk a także DJ LeninGrad. Koncert cieszył się olbrzymią frekwencją!

Tutaj wywiad z zespołem na temat wydarzenia.

Lipiec, Malta Festival 2011, różne miejsca w Poznaniu (w tym pustostan Drukarni obok Rozbratu), 4-9.12.

Udział Kolektywu Rozbrat w międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych można uznać za dość kontrowersyjny. Czasem po prostu wykorzystujemy różne sposoby żeby „zamieszać” w mieście, dlatego zaproszenia organizatorów nie odrzuciliśmy i w ramach Malty zorganizowaliśmy panel dyskusyjny o wykluczaniu władzy.

„Ironia losu polega na tym, że 2010 został ogłoszony przez UE Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym a Fundacja Malty skwapliwie podchwyciła to, by „wykluczenie” uczynić tematem przewodnim festiwalu na przyszły rok. Rozbrat został zaproszony do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, jako ci właśnie „wykluczeni”. Postanowiliśmy wejść w to z własnym przekazem, mówiąc, że dopóki nie mamy realnego wpływu na własne życie i otoczenie, wszyscy jesteśmy wykluczeni przez władzę i kapitał. Trzeba być jednak też świadomym, że literalnie „wykluczenie” dotyczy ubóstwa jednej piątej społeczeństwa i nic nie wskazuje, by miało się ono pomniejszyć”- dodaje autor tekstu Luk na stronie www.rozbrat.org. Więcej TUTAJ

Wrzesień/Październik, Siedemnaste urodziny skłotu Rozbrat, Rozbrat, 30.09.-1.10.

Kolejna wiosna za nami. Świętowaliśmy już siedemnastą rocznicę naszej działalności. Oprócz tańców i hulańców można było zakupić ciekawą prasę anarchistyczną i nie tylko, koszulki, płyty i dobre wegańskie jedzonko z grilla.  Imprezie towarzyszyły również dwie wystawy: Underfire Gallery, którą można było oglądać w plenerze oraz fotografie Dawida Chlimoniuka o osiedlach kontenerowych w Galerii@.

STO LAT, STO LAT ROZBRAT!

Linki TUTAJ i TUTAJ

Wrzesień/Październik: Niewidzialne Miasto, Galeria Miejska Arsenał, 23.09.-30.10.

Idea:
Wystawa pokazała przejawy pozainstytucjonalnych, oddolnych aktywności mieszkańców dużych polskich miast, mających na celu lub powodujących zmiany w przestrzeniach półprywatnych, półpublicznych i publicznych, poddane analizie przez artystów i badaczy kultury. Dokumentacja i refleksja nad takimi aspektami życia w mieście wydaje się istotna o tyle, że tworzone przez mieszkańców ogródki i upiększenia, ręcznie wykonywane szyldy i reklamy, zakładane przez sąsiedzkie wspólnoty miniparki i miejsca spotkań, napisy na murach, to nie tylko dowód na to, że miasto żyje, ale też świadectwo tego, jak żyje. Pokazaliśmy zapis gustów i upodobań, mentalności i spraw centralnych dla określonego czasu i miejsca, przejaw ludzkiej wyobraźni i (czasami) jej braku oraz, przede wszystkim tego, że miasto to nie dzieło urbanistów i architektów, kontrolowane przez miejskich urzędników i współpracujące z nimi służby, ale ludzi, którzy w nim żyją, czyli jego mieszkańców. Wystawa udokumentowała ślady oddolnych, kreatywnych działań mieszkańców, bo są one wypychane na obrzeża miasta, bo coraz trudniej znaleźć je w centrum, ale też dlatego, że są one dziś wypierane przez profesjonalne usługi i rynek, zdolne do zaspokojenia najbardziej unikalnych potrzeb.

Kuratorem wystawy był znany socjolog z Poznania, Marek Krajewski. Warto dodać, że w zbieraniu materiałów badawczych brała udział związana z Rozbratem socjolożka Magdalena Balicka.

Więcej info TUTAJ. 

Wrzesień/Październik/Listopad, Dni Antyfaszyzmu, cała Polska, 19.09. – 12.11.

Dni Antyfaszyzmu to cykl imprez w ramach kampanii walczącej z neofaszyzmem i nacjonalizmem. Organizuje je Porozumienie 11 Listopada. Dni Antyfaszyzmu mają za zadanie zachęcić jak największą ilość osób na blokadę 11 listopada w Warszawie, która ma zatrzymać próbujący maszerować centrum miasta pochód skrajnej prawicy.

Idea: Co roku, 11 listopada, nacjonaliści i neofaszyści organizują swoje marsze ulicami Warszawy. Od zeszłego roku próbują to czynić pod hasłem Marszu Niepodległości. Z ważnym świętem odzyskania Niepodległości nie ma to jednak nic wspólnego, a organizatorzy, ONR i Młodzież Wszechpolska wykorzystują marsz dla szerzenia postaw rasistowskich, ksenofobicznych i autorytarnych.

W czasie kampanii kolektyw Rozbrat zorganizował koncerty niemieckiej legendy street punk Stage Bottles wraz z polskimi Core Ball i Good Old Days oraz rap składu AJKS i zespołów We Are Idols i Finisterre. W ramach Czwartkowych Spotkań Filmowych pokazaliśmy świetny duński film „Braterstwo”. Zorganizowaliśmy również ogólnopolską trasę ACK Moskwa, czyli serię wykładów na temat współczesnego ruchu faszystowskiego w Rosji, którym towarzyszyła  projekcja filmu „Principle of hate”.

Więcej na temat Porozumienia 11 listopada i Dni Antyfaszyzmu TUTAJ 

Grudzień: Poznański Kongres Kultury, Polska Akademia Nauk, 1-3.12.

„Poznański Kongres Kultury zaplanowany został jako kulminacja społecznego procesu, który wpisuje się w szerszy kontekst zmian w podejściu do kultury i demokracji. U podstaw jego organizacji stoi wspólne doświadczenie kilkuletniej dyskusji na temat rozumienia roli kultury, budowanej konsekwentnie przynajmniej od kiedy polskie miasta wystartowały w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury a w Krakowie odbył się Kongres Kultury Polskiej.

Całość zwracać ma uwagę na zmianę paradygmatu funkcjonowania kultury, w ramach którego wieloznaczność idei „prawa do kultury” oraz „kultury uczestnictwa” wybrzmieć ma zarówno w kontekście nowego definiowania fenomenu zarówno uczestnictwa w kulturze, jak i obywatelskiej partycypacji w procesach zarządzania, aktywnego udziału mieszkańców w sferze publicznej”.

Cytowana tu pięknie brzmiąca idea Kongresu mało ma niestety wspólnego z rzeczywistością. Przez trzy grudniowe dni ludzie kultury ospale dyskutowali o kulturze i modernizacji tej sfery życia społecznego. Wydaje się, że raczej bezpłodnie. Przez cały czas trwania obrad odnieśliśmy wrażenie, że osoby biorące w nich udział (na szczęście nie wszystkie) tak dalece odpłynęły w swych filozoficznych i akademickich rozważaniach, że zapomniały o tym, co najważniejsze, czyli o faktycznej sytuacji ekonomicznej w kraju, i co najważniejsze, o kontekście społecznym (sic!). W tych okolicznościach odwoływanie się przez jednego z wykładowców do szlachetnych słów św. Augustyna „Miasto to nie tylko budowle i mury, ale też ludzie i ich marzenia” okazało się być już tylko estetycznym pustosłowiem…

O Kongresie więcej TUTAJ 

A tu bardziej krytycznie na ten temat TUTAJ.  

Do dyskusji pt.: Jakimi językami mówimy o kulturze? został zaproszony Marek „Sanczo” Piekarski z Kolektywu Rozbrat / Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań. W rozmowie wzięli udział również Ewa Rewers, Rafał Jakubowicz, Izabela Cywińska, Przemysław Czapliński i Jerzy Hausner. Dyskusja była burzliwa, chaotyczna acz momentami konstruktywna.

Równie ciekawa, acz mniej burzliwa, okazała się rozmowa w ramach debaty pt.:Kultura dla zmian, o uczestnictwie i obywatelskim potencjale kultury , w której wzięli udział m.in. Ewa Wójciak i Lech Mergler.

 * Inne ciekawe wydarzenia kulturalne w Poznaniu, którym z całego serca kibicowaliśmy i kibicujemy to m.in. 11 Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie Watch Docs  czy bardzo krytyczny i społecznie/politycznie zaangażowany spektakl na podstawie sztuki utalentowanego Michała Kmiecika Śmierć Pracownika, który od 16 grudnia oglądać można w Teatrze Polskim w Poznaniu  (recenzja oraz wywiad z autorem już w krótce na stronie www.rozbrat.org).

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian