Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Ku przyszłości

Łukasz Weber

jadro-wiecznosciZaledwie w ubiegłym tygodniu mieszkańcy Mielna - pomimo finansowanej z podatków nas wszystkich rządowej propagandy proatomowej - jasno powiedzieli NIE dla budowy elektrowni w ich miejscowości. Zdrowy rozsądek zwyciężył, ale nie wolno popadać w przesadny optymizm. Ostatecznie po raz kolejny obywatele są postawieni w sytuacji gdzie to zwolennicy atomu mogą liczyć na rządowe pieniądze i środki masowego przekazu. To kolejny przykład tzw. „dyskusji” czy też „konsultacji społecznych” w której dwie strony debaty biorą udział na nierównorzędnych zasadach. Jedni mają za sobą siłę władzy, która wcale nie jest zobligowana traktować wyniki lokalnych referendum jako obligujących, drudzy muszą na własną rękę i własnym sumptem domagać się dostępu do informacji i prawa do wyrażenia swojego zdania. Być może dla tych drugich pomocnym źródłem wiedzy i argumentów przeciwko atomowemu lobby będzie film „Jądro wieczności”.

Autorzy tego dokumentalnego filmu przenoszą nas w surowy fiński klimat, piękny krajobraz, spokojne ujęcia kamery, wszystko to ma wprowadzić i wprowadza widza w odpowiednio refleksyjny nastrój. Wydaje się bowiem, że właśnie skłonienie do samodzielnej refleksji było istotnym celem autorów filmu. Nie bombardują nas informacjami, nie starają się przekonać do jakiś racji za wszelką cenę. Po prostu towarzyszymy im w swoistej dyskusji i refleksji nad konkretnym problemem – odpadami atomowymi. Ile to razy w ostatnim czasie starano się nas przekonać o rzekomej „ekologicznej” naturze elektrowni atomowej. Najczęstszym trikiem służącym temu celowi jest podkreślanie ilości CO2 wypuszczanego do atmosfery przez tradycyjne elektrownie węglowe, w zestawieniu z „czystą” energią atomu. Oczywiście o odpadach atomowych w przypadku takich „zestawień” nie wspomina się wcale, lub traktuje jako marginalny problem. Tymczasem autorzy „Jądra wieczności” poświęcają im swoją opowieść, przedstawiając powstający właśnie projekt wielkiego ich składowiska na fińskiej wyspie Olkiuoto.

Onkalo to fińskie słowo oznaczające „jaskinie” i właśnie z systemu sztucznie stworzonych jaskiń sięgających ponad 4 kilometry w głąb litej skały, ma składać się największe składowisko odpadów atomowych. Jego czas eksploatacji ma sięgać ponad 100 lat, czas ten wydawać się może znaczny, blaknie jednak gdy zestawimy go z innym – 100 tysięcy lat – czyli okresem przez który zgromadzone odpady będą śmiertelnie niebezpieczne ze względu na swoje szkodliwe promieniowanie. I właśnie przez ten niewyobrażalnie długi dla człowieka czas składowisko Onkalo ma być bezpiecznie zamknięte, odporne na zmiany które będą zachodzić na powierzchni, niedostępne dzięki grubej warstwie betonu. Niezwykłe w tym projekcie jest to, że dotąd żadna budowla ludzka nie przetrwała tak długo. Co będą myśleć przyszłe pokolenia o tym niezwykłym „dziedzictwie” które po sobie pozostawimy? Czy należy pozostawić dla potomnych informacje o tym projekcie, ostrzeżenia o zagrożeniu które ukryte jest głęboko pod ziemią? Jeśli tak, to jak zrobić to by być właściwie zrozumianym, bo nie wiemy jak wyglądać będzie świat za tysiące lat. Naukowcy wypowiadający się w filmie przywołują tu analogię ze znacznie „młodszymi” bo liczącymi 5 tysięcy lat egipskimi piramidami. W ich przypadku również przez długi czas nie potrafiono rozszyfrować znajdujących się w nich hieroglifów i do dziś kryją przed nami wiele zagadek. Osobna kwestia to czy nawet najbardziej uniwersalne znaki i oznaczenia zatrzymają ludzką ciekawość. Dziesiątki starożytnych grobowców zawierały ostrzeżenia o klątwach i niebezpieczeństwach, nie zatrzymywały one jednak ich odkrywców czy....złodziei. Przypomina nam się bowiem, że złoża uranu również kiedyś się wyczerpią, a wówczas składowisko atomowych odpadów z których można pozyskać promieniotwórczy surowiec, może stać się niezwykle cennym łupem. Więc może lepszym wyjściem byłoby wymazać całe składowisko z ludzkiej pamięci, jak jednak to zrobić?

Te i wiele innych pytań, oraz prób odpowiedzi na nie stanowi naprawdę fascynujący obraz tego w jakiego rodzaju problemy wpędza nas energetyka atomowa. Jednym z tych problemów jest konieczność stworzenia niezwykle trwałej, odpornej na wszelkie zmiany przyrody oraz ingerencje ludzkie budowli, mającej przetrwać przez tysiące lat. W swoich korytarzach ma skrywać nie pamięć o ludzkich dokonaniach, wiedzę czy przedmioty kultu, ale …nasze odpady

 

Jądro wieczności / Into eternity

Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy, 2010, 75 min
reżyseria: Michael Madsen

film dostępny na portalu Alterkino

http://alterkino.org/jadro-wiecznosci

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian