Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

"Komentatorki"

rozbrat.org

komentatorkiOd 31 października do 29 listopada 2013 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać będzie można wystawę "Komentatorki" ogranizowaną przez Fundację Katarzyny Kozyry.


"Komentatorki" poświecone są kobiecemu komentarzowi artystycznemu. W wystawie udział biorą artystki, które poprzez swoje prace komentują bieżące wydarzenia polityczne, społeczne i artystyczne. Są to autorskie, często odważne wypowiedzi oraz analizy konkretnych problemów społecznych. Prezentowane prace są wypowiedziami politycznymi w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie odbędą się m.in. pokazy filmów dokumentalnych wykonanych przez kobiety, w tym "Specjalne Strefy Wyzysku", który zrealizowany został przez związany z kolektywem Rozbrat, SzumTv oraz Think Tank Feministyczny

 

1cda2deb05bc827f6a44faf5f7e7c642641000

W zlokalizowanej pod Wrocławiem podstrefie Kobierzyckiej mieści się fabryka Chung Hong Electronics - poddostawca koreańskiego koncernu LG. Latem 2012 r. dyrekcja fabryki zwolniła dyscyplinarnie grupę 24 pracowników. Powodem było podjęcie przez nich akcji strajkowej. Pracownicy domagali się podwyżek, przywrócenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz przywrócenia do pracy działacza związkowego, nielegalnie zwolnionego z Chung Hong w trakcie prowadzenia sporu zbiorowego z dyrekcją. Dokument - w oparciu o wywiady z pracownicami i pracownikami - ujawnia przyczyny, jakie skłoniły ich do przystąpienia do strajku. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy i mieszkanki Wałbrzycha i Nowej Rudy, którzy każdego dnia dojeżdżają do zakładów w SSE, oddalonych od ich miejsca zamieszkania o dziesiątki kilometrów. Opowiadają o uciążliwych warunkach pracy, wielogodzinnych dojazdach, przymusowych nadgodzinach, braku czasu wolnego, codziennej walce o przetrwanie za minimalne wynagrodzenie i zmęczeniu spowodowanym koniecznością łączenia pracy najemnej z obowiązkami domowymi i opieką nad najbliższymi.

5 listopada w ramach wystawy odbędzie się warsztat na temat feminizmu jako nowej krytyki społecznej, organizowany przez Think Tank Feministyczny.

Więcej informacji o konferencji wkrótce na www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny


Film dostępny TUTAJ

Więcej o konflikcie w fabryce Chung Hong przeczytasz na www.ozzip.pl

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian