Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Co nowego w kinach?: Hair

KK
Na ekrany polskich kin powraca właśnie po 30 latach jeden z najsłynniejszych filmów o amerykańskiej kontrkulturze lat 60. – „Hair” Milosa Formana. W 1979 r. filmu nie zrozumiano, uznając za spóźniony i niepotrzebny. Tymczasem emigrant z Europy Wschodniej, Milos Forman, nie dokonał literalnego przełożenia kultowego  musicalu, ale zmienił jego idealistyczny wydźwięk, przy zastosowaniu charakterystycznej dla kina czeskiego gorzko - ironicznej perspektywy.

Claude Bukowsky przybywa z Oklahomy do Nowego Jorku, celem zaciągnięcia się do wojska. Jest koncie lat 60., w Wietnamie trwa wojna. Na dwa dni przed wcieleniem Claude poznaje w dość niecodziennych okolicznościach głośną i malowniczą grupę hippisów, zaczepnie nastawionych do przedstawicieli tzw. „zdrowego społeczeństwa”. Nieco zszokowany chłopak przyłącza się do kontrkulturowej grupy, a także zakochuje się w pięknej nieznajomej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień, świat braterstwa, równości i tolerancji. „Patriotyczny obowiązek” nie daje jednak o sobie zapomnieć…

Film Formana odebrano w dniu premiery źle, gdyż nie tylko zderzył „czeski realizm” z idealistycznym przekazem hippisowskiego musicalu, ale też zmienił zakończenie i zarazem wymowę oryginału, odzierając go z naiwnego optymizmu. Do historii kina przeszły sekwencje palenia książeczek wojskowych czy widowiskowy finał, w metaforyczny sposób ukazujący mimo wszystko moralny tryumf kontrkultury, a także jej polityczne znaczenie jako narzędzia nacisku na aktualną władzę. „Hair” po latach uznaje się za udaną, krytyczną refleksję nad ruchem nieco zagubionych „dzieci-kwiatów”, a sam film chętnie zestawia się z innym ważnym obrazem Formana, inspirowanym bezpośrednio ideami hipisowskimi i wolnościowymi – z „Lotem na kukułczym gniazdem”.

Na polskie ekrany film wprowadziła firma Vivarto, promująca i dystrybuująca współczesne filmy z Europy Wschodniej oraz klasykę kina.

„Hair”, reżyseria: Milos Forman, USA – RFN 1979
dystrybucja w Polsce: Vivarto

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian