Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Anarchosyndykalizm – słowo wstępne

rozbrat.org
"Odmawiać udziału w pracowniczych konfliktach z obawy, że przemieszanie z robotnicze masą zabrudzi czystość idei, oznacza uczynić z anarchizmu filozoficzną lub literacką bajkę"
Emilio Lopez Arango

Niniejsza książka jest zbiorem artykułów dotyczących anarchistycznego ruchu związkowego, czyli po prostu anarchosyndykalizmu. Pomieściliśmy w niej teksty omawiające dość szczegółowe kwestie dotyczące na przykład zarządzania barcelońskimi tramwajami przez samorząd pracowników, jak i ogólne opisy działań anarchosyndykalistów we Włoszech w latach 1920-1922 czy w maju 1968 we Francji. Są wśród nich teksty zagorzałych entuzjastów, którzy nie ukrywają swych sympatii - jak relacje francuskiego anarchisty Gastona Levala z rewolucyjnej Hiszpanii - obok opracowań historyków niezwiązanych z ruchem. Jeszcze inne przypominają o związkach tego nurtu pracowniczego z działaniami przeciw militaryzmowi, nacjonalizmowi i w obronie praw kobiet. Warto przypomnieć, że miało to miejsce na długo przed rewolucją obyczajową lat sześćdziesiątych i epoką walk o prawa grup dyskryminowanych. Z kolei pierwszy z publikowanych tekstów – "Anarchizm ery przemysłowej" - jest próbą omówienia teoretycznej i programowej ewolucji ruchu anarchosyndykalistycznego oraz wyjaśnienia terminologii stosowanej w pozostałych artykułach.

Nie zabrakło przedstawienia dorobku polskich syndykalistów i anarchosyndykalistów z okresu drugiej wojny światowej, chociaż zwykło się uważać, iż w Polsce brak podobnej tradycji. Należy dodać, że wspomniany artykuł nie mógłby powstać bez badań archiwalnych prowadzonych przez Michała Przyborowskiego z Federacji Anarchistycznej - Słupsk.

Przedstawiamy opisy zdarzeń sprzed niemal stu lat obok relacji ze strajku czynnego w Melbourne w 1990 r. i zwycięskiej batalii hiszpańskich syndykalistów w roku 1987.

Suma tych tekstów stanowi pewien rodzaj kompendium wiedzy o praktycznym wymiarze anarchosyndykalizmu, z uwzględnieniem sukcesów, porażek i różnorodnych form działania na przestrzeni stu lat. Poznajemy w ten sposób okoliczności sprzyjające budowaniu masowego ruchu społecznego bądź przesądzające o daremności podobnych wysiłków. Czy jest to przewaga ilościowa klasy robotniczej, kryzys gospodarczy, heroizm jednostek, a może łączenie radykalizmu działań z ofertą realnej pomocy dla wszystkich pozbawionych dostępu do władzy i pieniędzy?

Niezależnie od udzielonej odpowiedzi chcemy przypomnieć, że zawsze istniało więcej możliwych opcji rozwoju społecznego niż się powszechnie sądzi i podobnie jak współcześnie można było dokonywać innych wyborów.

Wstęp do książki "Anarchosyndykalizm. Strajki, powstania, rewolucje 1892 - 1990"


Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian