Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kryzys wskrzesi punkową rewoltę!?

rozbrat.org
zielone-zabkiWywiad ze Smalcem, liderem zespołu Ga-Ga-Zielone Żabki, który kilkukrotnie występował na Rozbracie

Właśnie wychodzi wasza nowa płyta Alternatywne Światy. Czy to dobry czas na punkowe wydawnictwo?

Najlepszy! Kryzys sprawia, że ludzie zaczynają zastanawiać się czy system w którym żyją spełnia ich oczekiwania. Do tej pory brali kredyty i myśleli że ciągle będzie lepiej – nagle ten iluzoryczny sen pryska. Okazuje się, że nie jest to do końca opanowane przez tzw. klasę rządzących.

Sen pryska, ludzie zderzają się z rzeczywistością, ale co ma z tym wspólnego punk rock?

Kryzys w latach 70 w Wielkiej Brytanii wygenerował punk rocka. Punk rock stał się mocno popularny dlatego, że ludzie za jego pomocą mogli odreagowywać bądź wyrazić swój sprzeciw. To wtedy Johnny Rotten śpiewał, że w Zjednoczonym Królestwie nie ma przyszłości dla ludzi młodych. Rzeczywiście przyszłość ta była mocno we mgle: cięcia budżetowe, ludzie tracący pracę, wyrzucani na bruk.

Ale skąd pewność, że punk rok znowu stanie się formą sprzeciwu?

Ludzie widzą, że ten system nie działa tak jak mówią Ci, którzy są na jego czele. Rośnie frustracja i w naturalny sposób szuka się jakiś alternatywnych rozwiązań. A punk rock to nie tylko krytyka, ale także właśnie poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Jest on mocno związany z całą kulturą alternatywną, którą reprezentują w Polsce różne grupy: środowiska anarchistyczne, ekologiczne, stowarzyszenie antyrasistowskie i walczące o przestrzeganie praw człowieka. A czas który mamy jest bardzo dobry do ich integracji.

Środowiska alternatywne już na przełomie lat 60 i 70 podjęły mocną krytykę systemu. W tym momencie głos sprzeciwu znowu jest mocniej słyszalny – można go usłyszeć nawet w mainstreamowych mediach. Wiele ludzi na co dzień nie było zainteresowanych krytyką systemu i rzeczywistości układanej przez biznesowych graczy. Teraz kiedy ich sytuacja się pogarsza, gdy wielu dosięga bieda, zaczynają szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Sprawia to, że punk rockowy przekaz, który nie zmienił się od lat 70 jest ciągle aktualny, a wręcz nawet rośnie jego siła.

Czy aby na pewno przekaz się nie zmienił? Mówi się, że punk rock został skomercjalizowany, że odciął się od swoich korzeni i podlega już tylko prawom rynku i show biznesu.

Przekaz się nie zmienił. Widzimy to gdy przesłuchamy płyt takich zespołów jak: Dead Kennedys, Crass, Sex Pistols, The Clash, czy pierwszych wydawnictw The Exploited. To, że mało jest zespołów, które go utrzymują to już inna sprawa.

Z czego wynika że tych zespołów jest mało? Nie grozi to rozmyciem się wolnościowej, walczącej idei punk rocka, a w ostateczności  jej całkowitym zanikiem?

Myślę, że będzie na odwrót. Obecne warunki sprzyjają powstawaniu zespołów, nawiązujących do przekazu z początku punkowej rewolty. Młode zespoły mogą czerpać inspirację z tego co pozostawili prekursorzy punk rocka. Wystarczy posłuchać krytyki systemu zawartej na płytach Dead Kennedys by się dowiedzieć jakie są wady tego systemu, na co powinniśmy zwracać uwagę. W tych czasach może to być bardzo inspirujące.

Mówisz, że punk rock to nie tylko krytyka systemu, ale także alternatywne rozwiązania. Czy to jest źródło nazwy waszej nowej płyty Alternatywne Światy?

Dokładnie tak. Zachęcamy by nasi odbiorcy zaczęli myśleć nad tym jakiego świata by chcieli, jak ma on wyglądać. Niech każdy indywidualnie się zastanowi co może zmienić zarówno w sobie samym jak i w najbliższym otoczeniu. Każda słabość współczesnego systemu jest możliwością by wykreować inną drogę którą można pójść. Już na otwarciu nowej płyty w utworze Pytamy Jak, stawiamy konkretne pytanie – „co możemy zrobić, żeby zmienić bieg historii ludzkości”?

Podajecie na płycie jakieś rozwiązania co można zrobić? Przedstawiacie konkretną wizję Alternatywnego Świata?

Bardziej chcielibyśmy, żeby wyszło to od słuchaczy. Staramy się być impulsem do rozpoczęcia poszukiwania. Nie chcemy dawać gotowych rozwiązań bo nie jesteśmy medium i nie uzurpujemy sobie pozycji wszystkowiedzących ekspertów. Na takich kreują się politycy i okazuje się że to nie działa. Oczywiście podajemy kilka ważnych dla nas kwestii. Na przykład często poruszamy temat wegetarianizmu – na nowym krążku mówi o tym numer Dzień na Planecie.

Ta płyta to również krytyka – mówimy o tym co nie jest dobre w naszych czasach. Zwracamy uwagę na zjawiska takie jak GMO, industrializację, korporacyjność. Z drugiej strony pokazujemy  to co straciliśmy – zrezygnowaliśmy z naturalnych rozwiązań naszych przodków, wypracowanych i stosowanych przez wieki. Są one w tym momencie zdyskwalifikowane przez industrialny system, uznane za przestarzałe.  

Jakie naturalne rozwiązania masz na myśli?

Jest wiele projektów które mówią o tym w jaki sposób można poprawić warunki bytowe na Ziemi.  Nie poprzez nadmierną produkcję, lecz przez zrozumienie jaka jest nasza prawdziwa natura, kim jest człowiek wobec natury. Ludzie bardzo szybko zanegowali kulturę naszych przodków. Uprawy ekologiczne, lokalna wymiana dóbr, budownictwo, zrozumienie że można żyć prościej, ale szczęśliwiej, koegzystując z naturalnym środowiskiem. To bardzo szeroki temat – można mu poświęcić całą, osobną rozmowę.

Ciekaw jestem jak powstają Twoje teksty? Skąd czerpiesz inspirację i wenę do pisania?

Dobre pytanie, jednakże trudno odpowiedzieć na nie wprost.  Myślę, że bezpośredni wpływ na powstawanie moich tekstów ma kilka rzeczy. Na pewno duży wpływ mają ludzie z którymi spotykam się na naszych koncertach. Często prowadzimy długie i ciekawe dyskusje. Osoby te nawet nie wiedzą, jak dużą inspiracją jest dla mnie to co mówią.

Z drugiej strony teksty powstają w wyniku rozmów z resztą zespołu. Jak jesteśmy w trasie mamy dużo czasu na poruszanie tematów które nas intrygują.  No i oczywiście, jako że jestem ich autorem są to też moje osobiste przemyślenia. Tak naprawdę nasza liryka to wypadkowa tych wszystkich rzeczy.

Jesteśmy otwarci na to co dzieje się w środowiskach alternatywnych. Obserwujemy ich ruchy i tendencje i w jakiś sposób staramy się konkludować to w naszych tekstach. Myślę, że tak właśnie było od samego początku w twórczości zarówno Zielonych Żabek jak i Ga -Ga. Była to zawsze mocna odpowiedź na to co w środowisku alternatywnym jest ważne.

Komunikujecie alternatywny przekaz, radykalne wiadomości. Jednak czy ta komunikacja nie ogranicza się do zamkniętego kręgu osób? Czy nie jest to utwierdzanie już utwierdzonych ?

W pewnym sensie utwierdzamy już utwierdzonych. Trzeba ciągle przypominać że pewne problemy się nie kończą i są wciąż aktualne. Oczywiście chcemy też wychodzić z naszym przekazem do nowych osób, wychowywać w duchu punk rocka nowe pokolenia. Pokazujemy, że istnieje również ta ścieżka i jeżeli ktoś czuje potrzebę to powinien się do niej przyłączyć.  

Ale może nowe pokolenie nie interesuje alternatywny przekaz? Może punk rock dla nich to tylko zabawa?


Mają rację, punk rock to bardzo dobra zabawa, pełna pozytywnych wibracji. My tego nie negujemy. Mówimy tylko, że oprócz dobrej zabawy punk rock jest kijem w mrowisko, ma prowokować. Punk rock ma wręcz swoją społeczną funkcję. Jego zadaniem jest niezależne informowanie społeczeństwa. Myślę że my do pewnego stopnia jesteśmy rodzajem takiej alternatywnej gazety czy rodzajem komunikatora.

Mówiłeś już sporo o Waszych tekstach. Może powiedz coś o muzyce jaka wypełnia i dopełnia te teksty? Czego możemy się spodziewać na płycie – czy podobnie jak punkowy przekaz, punkowa muzyka nie zmieniła się od lat 70 ?

Punkowa muzyka na przestrzeni lat na pewno się zmieniła, chociażby przez łączenie jej z innymi gatunkami jak hard-core, metal, folk czy reggae, a nawet elektronicznymi formami. Myślę, że to też słychać na naszej płycie. Jest tu nawiązanie do całej tradycji punkowej, ale pojawia się też trochę eksperymentu.

Chcieliśmy by Alternatywne Światy brzmiały jak najbardziej naturalnie - wręcz koncertowo i oldskulowo. Dlatego przy nagrywaniu korzystaliśmy z pomieszczeń, które posiadają swój brzmieniowy charakter, z lampowych przedwzmacniaczy i wzmacniaczy, takich też mikrofonów. Celowo ograniczyliśmy wpływ cyfrowej obróbki dźwięku.

Słowo na koniec...


Praca nad płytą była dla nas dobrą zabawą, a jej efekty bardzo mile nas zaskoczyły. Zapraszamy do odsłuchania Alternatywnych Światów. Mamy nadzieję że spodoba Wam się ta nasza enkalwa niepokornych dźwięków i słów z krainy nieskrępowanych myśli. I do zobaczenia na koncertach!

Dzięki za wywiad.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian