Skłoterskie kluby bokserskie we Włoszech

rozbrat.org
Drukuj

boks wlochyPrezentujemy tekst, który w oryginale ukazał się po angielsku tutaj. Kluby sportów walki znajdują się w wielu zeskłotowanych centrach kultury w Europie, prekursorami takiej aktywności byli niewątpliwie włoscy aktywiści. Od niedawna taki klub działa również na Rozbracie- Freedom Fighters Gym oferuje bezpłatne zajęcia muay thai, a oprócz tego odbywają się również zajęcia jogi i hula hoop. Z sali wyłożonej matą można korzystać również indywidualnie umawiając wizytę pod adresem [email protected].net. Miłej lektury!

Polityka nigdy nie była obca światu sportów walki. Można tu przywołać, postać Primo Carnery, ikony włoskiego faszyzmu lat 30-tych, czy Muhhamada Aliego, który reprezentował ruch black power w latach 60-tych, lub dominację Żydów w klubach bokserskich wschodniego Londynu przed i po II wojnie światowej, którzy używali swoich umiejętności w walce z Brytyjską Unią Faszystowską Mosleya. Również współcześnie, na scenie MMA z jednej strony mamy fińskiego neonazistę Niko Puhakkę a z drugiej anarchistę Jeffa Monsona.

Mając to na uwadze, włoscy aktywiści rozwijają ten progresywny element. Przez ostatnie dziesięciolecia na skłotach powstawały oddolne antyfaszystowskie kluby sportowe. Głównie trenuje się w nich boks i i inne sztuki walki, ale nie tylko.

Pierwszym z takich klubów był Palestra Popolare AntiFa Boxe (Antyfaszystowski Ludowy Klub Bokserski) otwarty w październiku 2001 w Turynie w zeskłotowanym centrum społecznym Askatasuna, gdzie wcześniej również znajdował się komercyjny gym. Prowadzony przez aktywistów jest otwarty na wszystkich i nie pobiera wysokich opłat tak jak szkoły komercyjne. Na ich stronie dumnie ogłaszają: W kwestii prowadzenia treningów i sprzętu nie musimy niczego zazdrościć komercyjnym gymom. Nasze treningi nie są nastawione na rywalizację ze względu na to, co robimy na codzień.

Takie samo nastawienie utrzymuje Ludowy Klub San Pietrino (Palestra Popolare San Petrino), znajdujący się w centrum społecznym nEXt Emerson (Florencja), oferujący zajęcia z boksu, aikido i tai-chi:

Nasz robotniczy gym nie wymaga karty członkowskiej, opłat, ani żadnej innej formy członkostwa. Pieniądze nie są tu przekazywane z rąk sportowców do rąk trenerów, wszyscy utrzymujemy, rozwijamy i utrzymujemy porządek w tym miejscu.[...]. Mamy trenera, ale z czasem starsi bokserzy i ćwiczący tai-chi zaczęli również trenować młodszych adeptów zgodnie z zasadami samorządności i horyzontalności. W środę mamy sparingi, nie okazujemy w nich wściekłości, lecz chęć rozwoju. Wiemy, że w drugim narożniku stoi przyjaciel, który z nami trenował, utrzymywał miejsce, a później zje z nami pizzę.

Ludowy, antyfaszystowski boks jest często odpowiedzią na polityczny klimat komercyjnych klubów, gdzie często młodzież chcąca trenować spotyka się z faszystami i ich ideologią. Dlatego w San Pietrino jedynym warunkiem przystąpienia do treningów jest postawa antyfaszystowska.

Kilka podobnych klubów otwarta jest również w Mediolanie i działa na skłotach lub w centrach społecznych: Palestra Baraonda, Area Grizzly czy Sottoterra (przepraszamy, jeśli kogoś pominęliśmy). TPO, istniejący od wielu lat skłot w Bolonii ma również swój gym, gdzie aktywiści i zwykli obywatele mogą trenować Muay Thai, lub uczęszczać na zajęcia taneczne.

Treningi bokserskie w klubie Palestra Antirazzista Red Rose organizowane są na niedawno otwartym skłocie Crash, prowadzonym głównie przez uczniów. Palermo może się pochwalić antyfaszystowską szkołą bokserską Antifa Boxe. Rzym ma co najmniej dwie, Pallestra na skłocie Forte Prenestino oraz drugą na skłocie Corto Circuito. W Cosenzie ADS Boxe Popolare ma od lat dobre stosunki z lokalnymi ultrasami. Wszystkie wymienione mają już co najmniej kilkuletnią tradycję, nowsze centra sportowe istnieją również w Anconie, Neapolu i innych włoskich miastach.

Gdy w styczniu 2012 zostało zwołane pierwsze spotkanie antyfaszystowskich klubów w Anconie, 20 z nich wysłało delegatów. Kluby nie wypracowują wspólnej linii politycznej, ale w pewnych przypadkach ogłaszają wspólnie prowadzone wydarzenia. Na przykład, odegrały ważną rolę w organizacji 10 rocznicy zamordowania aktywisty DAX'a. Członkowie różnych klubów szli również w jednym bloku w demonstracji NO-TAV 23 marca 2013 (NO-TAV to włoska sieć grup protestu przeciwko rządowym planom budowy szybkiej kolei wiążącej się z dewastacją środowiska, komercjalizacją i defraudacją publicznych pieniędzy walcząca od początku lat 90-tych, przyp. tłum.)
Dodatkowo, oprócz przystępności i samorządności, ludowe centra sportowe są otwarte dla każdego, bez względu na status prawny, co nie jest częste wśród komercyjnych gymów.

Ludowe i samorządne kluby stanowią radykalną alternatywę dla świata komercyjnego trenowania i walki. Promują inne spojrzenie na ludzkie ciało, zwalczają dyskryminację ze względu na płeć, wiek, sprawność fizyczną i orientację seksualną. Wspierają naturalne postrzeganie ciała promując różnorodność w kontrze do sztucznie wykreowanego przez rynek "bycia fit". Odrzucają komercjalizację i utowarowienie sportu z jego wszystkimi drogimi akcesoriami i drogim klubowym członkostwem. Konsekwentnie umożliwiają ludziom decydowanie o swoim trenowaniu i socjalizacji-co również wymaga od nich utrzymywania swoich przestrzeni, współdecydowania o nich, sprzątania, malowania ścian, wieszania worków i całej ciężkiej pracy nadawania przestrzeni użyteczności. Wreszcie, starają się odpierać męsko-szowinistyczną bazę dla niektórych metod treningowych i każdą ukrytą wizję dominacji. Na pewno jest to zmiana perspektywy i jedno z ciekawszych innowacji w czasie gdy kwitną włoskie centra społeczne.

Wydaje się, jakby taki model mógł działać tylko dla boksu, rugby, czy piłki nożnej, ale skłot TPO w Bolonii prowadzi zajęcia z tańca współczesnego, a nEXt Emerson z Tango Sognato. Kursy zaczęto prowadzić w 2008, teraz uczęszcza tam ponad sto osób w czterech grupach zaawansowania, tak dużo, że trzeba było położyć w jednym ze skłotowych pomieszczeń parkiet o powierzchni stu metrów kwadratowych. Każdego miesiąca odbywa się tam za darmo "milonghe"- wieczory tańca otwarte dla wszystkich.

Wielkie dzięki dla nEXt Emerson za pomoc przy pisaniu tego artykułu, a także czytelnikom, którzy zwrócili uwagę na pominięte nazwy!

Źródła (po włosku):
http://speciali.espresso.repubblica.it/interattivi/documentario/documentario/antifa-boxe.html
http://www.globalproject.info/it/in_movimento/ancona-primo-incontro-delle-polisportive-e-palestre-popolari/10537