Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Podsumowanie 2014 r. w AKK „Zemsta”

AKK Zemsta

Zemsta logo grayscaleMinął kolejny, drugi już rok funkcjonowania Anarchistycznego Klubu/Księgarni „Zemsta”. Organizujemy spotkania z autorami, artystami i aktywistami. Książka czy dzieło nie jest dla nas fetyszem, ale punktem wyjścia do działań na polu społeczno – politycznymi krytycznej refleksji podważającej narrację władzy i kapitału. Jako galeria i kawiarnia oferujemy alternatywne podejście do sztuki i konsumpcji, oderwane od dyktatu kuratorów czy relacji klient – sprzedawca (choć Zemsta jest oczywiście również inicjatywą ekonomiczną). Wspieramy i propagujemy formy komunikacji bardziej społeczne, bliższe ludziom niż potrzebom rynku.

Przez 12 miesięcy odbyło się w tym miejscu 40 spotkań (nie licząc wernisaży i finisaży), 12 pokazów filmowych, otwarto 11 wystaw, zorganizowano 2 maratony pisania listów do więźniów politycznych, 3 koncerty i 2 spektakle. 2014 rok to też czas startu ciepło przyjętej Kuchni Autorskiej (https://www.facebook.com/events/708475879240293/), Jogi Z Widokiem Na Kościół, cykli ZEMSTA KINA oraz ZAMIAST EDUKACJI, poszerzonego asortymentu Zemstowej kawiarni i księgarni.

Miniony rok stał u nas w dużej mierze pod znakiem 20. rocznicy powstania zapatystów. Uczciliśmy to szeregiem wydarzeń, począwszy od „zapatystowskiego sylwestra”, przez pokaz filmu „Skrzypce” o meksykańskich partyzantach, po prezentację prac artystów z autonomicznego regionu Chiapas. Punktem kulminacyjnym było wydanie – po miesiącach przygotowań – książki „Inny Meksyk. Opowieści zapatystów” (red. Barbara Prądzyńska), która została bardzo ciepło przyjęta.  Nie zdziwiło nas zatem, że wypełniliście po brzegi Zemstę podczas spotkania z Luisem Martinezem Andrade, który przybliżył najnowsze wydarzenia w najbiedniejszych regionach tego państwa (relacja tu: http://www.rozbrat.org/publicystyka/alternatywy/4248-zrewoltowany-meksyk-relacja-ze-spotkania-z-luisem-martinezem-andrade). Rok zakończyliśmy również „po zapatystowsku”, w sylwestrowy wieczór pokazując slajdy z Chiapas.

Wielokrotnie powracaliśmy do tematu migrantów. Gościliśmy aktywistów z Grupy Wsparcia Protestujących Uchodźców (www.protestuchodzcow.pl), Marinę Hulię (pisarkę i artystę, wspierająca m.in. dzieci i rodziny imigranckie), zaangażowaną w ruch antygraniczny działaczkę z Frankfurtu, a także anarchistów i działaczy pozarządowych nagłaśniających strajki głodowe w strzeżonych ośrodkach. Oprócz tego kolportowaliśmy broszurę „Mniejszość bez praw” o sytuacji ekonomicznych migrantów romskich w Polsce. 

Przyglądaliśmy się też konfliktowi na Ukrainie. Zorganizowaliśmy panel dyskusyjny „Jaka i gdzie jest Ukraina?” z udziałem zarówno działaczy anarchistycznych, jak i cenionych komentatorów (zapis tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=1QNkd7_79zM ). Ponadto gościliśmy samych Ukraińców – nie tylko anarchistów, ale też poetę Ołeksija Czupę (w ramach festiwalu Endemity). Każde ze spotkań spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Nie zapomnieliśmy o Azji. Pracownicze walki w chińskich fabrykach Foxconna przedstawił Ralf Ruckus, jeden z redaktorów książki „Niewolnicy Apple`a”. Natomiast o społeczno – politycznej sytuacji w Japonii po wybuchu elektrowni atomowej mówił Piotr Bernardyn, autor reportażu „Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima”. Oba wydarzenia wyszły poza formułę spotkań autorskich. Były raczej relacjami z konfliktów i próbami refleksji „co dalej?”.

Nie mogliśmy pominąć konfliktu w Strefie Gazy. Sytuacji w tym regionie poświęciliśmy dwa obszerne spotkania, każde cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Podczas  pierwszego, zatytułowanego „Gaza – ludobójstwo na oczach świata”, staraliśmy się przybliżyć genezę, skutki i przykłady kampanii oporu, jakie mają miejsce w związku z ostatnimi starciami na tych terenach. Drugie spotkanie poświęciliśmy sytuacji palestyńskich rolników pod okupacją .Przygotowaliśmy je we współpracy z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności. Staraliśmy się i w tym przypadku, by nie opowiadać o działaczach, lecz oddawać im głos i starając się zrozumieć ich perspektywę. W tej formule zorganizowaliśmy również spotkania o ruchach protestu w Egipcie, Nowym Jorku czy Brazylii.

Nie zapomnieliśmy o lokalnym podwórku. Zaprzyjaźnione z nami środowisko akademickie zorganizowało szereg spotkań, debat i warsztatów na najróżniejsze tematy: od współczesnego post – operaismo po perspektywy krytycznej refleksji na temat szkoły powszechnej. Dyskusje, jakie prowadziliśmy – np. wokół walk prekariatu – bywały burzliwe, ale ostatecznie nas do siebie zbliżyły. Dziś prowadzimy wspólną walkę o prawa pracownicze i lokatorskie.

Jako księgarnia nie możemy nie odnotować wydania w tym roku przez anarchistyczne wydawnictwo Bractwo Trojka aż 4 książek. Każda na swój sposób wyjątkowa: wciąż nie należycie doceniony „Biznes się kręci” Paula Matticka, pionierskie opracowania „Myśli” Michaiła Bakunina i „Anarchosyndykalizmu w Europie” Macieja Drabińskiego, wreszcie wspomniana już tu kilkukrotnie antologia zapatystowskia. Również anarchistyczny kwartalnik „Inny Świat” może odnotować dobry rok z trzema numerami na koncie. Wszystkie te pozycje do nabycia w Zemście.

Kolejny rok to też spotkania autorskie, zawsze odnoszone do aktualnych walk społecznych i politycznych. Omawialiśmy więc m. in. głośne książki Jarosława Urbańskiego („Prekariat i nowa walka klas”), Cory`ego Doctorowa („Kontekst”), Nancy Frazer („Drogi feminizmu”), Georges`a Sorela („Rozważania o przemocy”), Karola Sienkiewicza („Zatańczą ci, co drżeli”) czy dzieła zbiorowe („Marks. Nowe perspektywy”, „Kryzys bez końca”, „Komiks i jego konteksty”). Jeśli nie zajmowaliśmy się aktualnie polityką, pytaliśmy o społeczne funkcjonowanie kultury czy sztuki.

W podobnym duchu interpretowaliśmy i pokazywaliśmy filmy Jeana Vigo („Atalanta”, „Pała ze sprawowania”, pokaz „Jeana Vigo – początki”), Jeana Renoira („Towarzysze broni”, „Reguły gry”), Toda Browninga („Demon cyrku”, „Dziwolągi”) czy Pawła Kędzierskiego („Powstanie zwykłych ludzi”). Niektóre projekcje były przede wszystkim okolicznościowe – jak „świąteczny” zestaw najpiękniejszych adaptacji „Dziewczynki z zapałkami”, inne dopełniały większe całości. Większość spotkań doczekała się relacji, recenzji bądź po prostu rejestracji.

Te większe całości to artystyczno – polityczne projekty, przybliżające artystów autentycznie krytycznych („Gorszy gniew” Jacka Adamasa, „Instalator” Jerzego Kosałki, TOTART, rysunki satyryczne Qrde i Legendarnej Grupy LUXUS, koncert „zbuntowanej orkiestry podwórkowej” HAŃBA!). Poprzez sztukę chcemy zadawać pytania o zachodzące procesy społeczne, zapraszając do zabawy – np. podczas naszych urodzin pod hasłem Re//Fre 2 – kwestionujemy alienację i staramy się ostrożnie podchodzić do tematu gentryfikacji. Cieszy nas, że odwiedzacie Zemstę nie tylko z powodów towarzysko – rozrywkowych, ale też ideowych. Tłumy na spotkaniach z Jackiem Tittenbrunem (w rocznice polskiej „terapii szokowej”) czy Adamem Wajrakiem (wokół współczesnych ruchów ekologicznych), zainteresowanie protestami w Żurawlowie (gościliśmy aktywistów zaangażowanych w tę sprawę) czy dyskusjami o edukacji – to wszystko świadczy o tym, że nasze środowisko, wbrew opiniom niechętnych nam polityków czy mediów, jest szerokie, chętne do działania i najważniejsze: dopiero rozpoczyna swe „powstania”. Parafrazując stare hasło – pozdro, do zobaczenia na dyskusjach i zadymach!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian