Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Kolektyw vegeON!
wiwisekcja24 kwietnia został ustanowiony Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych – tego dnia warto pomyśleć o niezliczonej ilości zwierząt – szympansów, psów, kotów, królików, szczurów itd., które zostały poddane ogromnemu bólowi, a ostatecznie śmierci w często bezsensownych eksperymentach. Zwrócić uwagę na swoją rolę w systemie eksploatacji zwierząt – czy wybieramy kosmetyki nietestowane na zwierzętach, czy popieramy kampanie mające na celu zaprzestanie wiwisekcji, czy informujemy innych, czy w ogóle zdajemy sobie sprawę, że taki problem istnieje i jaka jest jego skala?

Poza niewyobrażalnym cierpieniem zwierząt laboratoryjnych podstawowym problemem takich eksperymentów jest ich bardzo niska wiarygodność. Niemożliwe jest przełożenie wyników badań otrzymanych na jednym gatunku na inny gatunek i oczekiwanie, że reakcje będą identyczne. Każdy gatunek reaguje inaczej na dane substancje. Na przykład aspiryna może być prawdziwym panaceum dla człowieka, ale u kotów powoduje problemy z układem oddechowym oraz zapalenie wątroby. Są leki, które działają dużo gorzej u kotów – podanie paracetamolu powoduje śmierć u tego zwierzęcia.

Takie przypadki można mnożyć. Antybiotyki takie jak penicylina, leki przeciwwymiotne czy wspomniana wyżej aspiryna, wszystkie wywołują poważne efekty uboczne u niektórych zwierząt laboratoryjnych. Na szczęście wiele z nich zostało wynalezionych długo przed tym, jak wprowadzono obowiązkowe testy leków na zwierzętach. W innym wypadku, nigdy nie zostałyby dopuszczone do obrotu. Należy zadać sobie pytanie, ile, w takim razie, cudownych leków tracimy, gdyż naukowcy są wprowadzani w błąd przez efekty uboczne, jakie dana substancja wywołuje u zwierząt laboratoryjnych? Działa to też w drugą stronę. Wolontariusze, na których testowano lek pod roboczą nazwą byli spokojni o swoje zdrowie – TGN 1412, ponieważ przeszedł on pomyślnie testy na zwierzętach. Mimo to, po kilku minutach od podania leku wolontariuszom, wystąpiły zatrważające efekty uboczne ze strony układu immunologicznego. Co więcej, wolontariusze otrzymali znacznie niższe dawki leku, niż te, które podano gryzoniom, psom i małpom w eksperymentach.

W ostatnich latach następuje bardzo szybki rozwój metod alternatywnych badań, które mogą przyczynić się do całkowitego wyeliminowania testów na zwierzętach oraz naukowego postępu. Spośród nich można wymienić hodowle tkankowe, badania kliniczne, symulacje komputerowe, badania na komórkach macierzystych, mikrodozowanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na:
stoptestom.info – strona Ogólnopolskiej Kampanii Przeciwko Wiwisekcji
ban-it-all.com - strona dot. zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach w UE

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian