Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kto ma dane osobowe, ten ma władzę

Łukasz Weber
zkzl-kontNie można przyjąć innej konkluzji, dane osobowe to realne narzędzie władzy. Całe zamieszanie związane z masowymi eksmisjami w Poznaniu, doskonale to unaocznia. Dysponujący listą wyznaczonych do eksmisji umiejętnie ją dysponują, szefostwo ZKZL za przyzwoleniem i zgodą prezydenta Ryszarda Grobelnego, stosuje wyszukane zabiegi by ukryć całą brutalność procesu, który wyrzuca ludzi na bruk. W pierwszej kolejności i w świetle fleszy, przeprowadzane są wiec mało konfliktowe interwencje, gdzie komornik najczęściej dokonuje egzekucji w już opuszczonym mieszkaniu. Nawet w takim lokalu, który przez 16 lat stał pusty i którym urzędnicy ZKZL najwyraźniej niespecjalnie się interesowali.

Władza chce za wszelką cenę uniknąć skandalu i nagłośnienia sytuacji eksmitowanych, stąd ich adresy i personalia muszą zostać anonimowe. Pozornie ta anonimowość ma też służyć samym zainteresowanym, bo przecież nikt nie chce być napiętnowany w oczach rodziny czy sąsiadów, jako ten który nie płacił czynszu. Jednak ta anonimowość skutkuje też tym, że eksmitowani są pozostawieni ze swoim problemem sami, ta anonimowość ułatwia władzy jeszcze większe ich stłamszenie i wymuszenie na nich potulne poddanie się wyrokom wszechmocnych urzędników. Owe wyroki są niewspółmierne do przewinienia i zupełnie nie uwzględniają – wbrew zapewnieniom dyrekcji ZKZL – przyczyn zadłużenia i społecznych skutków, które dotkną eksmitowanych. Na „łaskę” i przychylność urzędników mogą realnie liczyć ci, których sytuacja została nagłośniona przez media, ci którzy są wystarczająco zaradni by negocjować z ZKZL „w grze” o swój przyszły los. W innych przypadkach ich sytuacja staje się z góry skazana na przegraną – przegraną oznaczającą realne popadanie w coraz większe kłopoty. Miasto oferuje eksmitowanym miejsce w hotelu – ale tylko tymczasowo, tylko na jakiś czas. Co będzie dalej, to już mało kogo obchodzi, przecież teraz radni mają kampanię wyborczą (bo spora część z nich marzy tylko o zamianie stołka na wygodniejszy), prezydent Grobelny udaje, że eksmisje w Poznaniu to nie jego sprawa, a dyrektor ZKZL Jarosław Pucek zamiennie – albo tłumaczy, że tylko wykonuje polecenia, albo mianuje się samowolnym „obrońcą uczciwych lokatorów”. Anonimowi eksmitowani, w swojej anonimowości stają się więc najzwyczajniej wygodni dla decydentów, bo dziś dla owych decydentów są tylko liczbą, statystyką, czymś co za moment będzie poruszało władzami miasta tak jak zeszłoroczny śnieg.

Oczywiście mimo to, można nadal oburzać się na samowolne opublikowanie danych osobowych, można się oburzać nawet bardziej na tych, którzy opublikowali, niż na tych którzy nie potrafili ich upilnować. I ponownie urzędnicy siedzą spokojnie na swoich stołkach, wiadomo, że przy takim podejściu znowu im się upiecze, znowu nikt ich nie będzie rozliczać. Nie tak dawno dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Eksmisyjnej ujawniono, że miasto ma blisko 800 pustostanów, którymi zupełnie się nie interesuje, aby zwrócić na ten fakt uwagę w blisko 70 z tych mieszkań działacze stowarzyszenia, wymienili zamki. Oczywiście przez moment był skandal, ZKZL donosiło do prokuratury, tłumaczyło się, że większość mieszkań nie nadaje się na lokale socjalne, że lepiej je sprzedać. I co? I nic, sprawa ucichła, urzędnicy dalej mogli funkcjonować w swoim urzędniczym nieładzie. To ten nieład i możliwość trzymania wszystkich „kart” w ręku daje im gwarancje bezkarności. Kiedy owymi „kartami” stają się anonimowe dane osób „wyznaczonych” do eksmisji – dyrektor ZKZL może ze spokojem usiąść z mieszkańcami Poznania do swoistego pokera. Teraz pan dyrektor ponownie będzie snuł opowiastki o tym, że wśród eksmitowanych właściwie nie ma rodzin z dziećmi, a nawet jeśli są, to dzieci nie powinny być żadnym usprawiedliwieniem do nie płacenia za czynsz -zdanie dzieci oczywiście jest tu nieistotne, one jak ryby głosu nie mają. Dalej ciągnąc swoją opowiastkę w błysku fleszy, Pan dyrektor wytłumaczy mieszkańcom, że potencjalnie to zawsze się można z nim dogadać, bo przecież ZKZL chce tylko odzyskać pieniądze i mieć regularnie płacony czynsz. Dziwne, że intensywność negocjacyjnej uległości ZKZL zmniejsza się, gdy znikają już dziennikarskie aparaty i kamery. Anonimowi lokatorzy ponownie stają się jedynie numerkami na liście, ponownie są tylko statystyką.

Anonimowi lokatorzy to również wygodny przedmiot drwin i obelg, najczęściej tak jak oni anonimowych komentatorów. To właśnie wobec anonimowych osób można wypisywać że są: „żulami na moim utrzymaniu” „sami są sobie winni”, „niech ich wezmą do domu jak im tak współczują”. To anonimowość ułatwia we wszystkich anonimowych sondażach i badaniach społecznych przytaknąć pomysłom władzy by eksmitować, by wyrzucić na bruk. Trudniej to samo powiedzieć człowiekowi, trudniej pluć jadem, gdy się ma do czynienia z imieniem i nazwiskiem. Decydenci doskonale o tym wiedzą.

Zapewne tylko anonimowość osób eksmitowanych pozwala radnemu PIS Michałowi Grzesiowi przyrównać nie płacących czynsz niemal do złodziei samochodu, bo przecież też okradają, tyle, że miasto - bo nie płacą. Kto wie, może dla radnego życie bez samochodu to, to samo co życie bez dachu nad głową Nieważne, że adres w hotelu, który tymczasowo gwarantuje eksmitowanym miasto, będzie bardzo źle wyglądało na CV składanym u potencjalnego pracodawcy. Nieważne, że konieczność szukania nowego lokum to jeszcze jedna, naprawdę duża belka położona pod nogi. Z perspektywy radnego wobec anonimowych eksmitowanych, można snuć nawet tak głupie porównania, przecież wątpliwe by odpowiedzieli – są tylko cyfrą. Teraz ma pan okazję, panie Rady, iść i powiedzieć im to prosto w oczy, najlepiej w obecności telewizyjnych kamer.

Istotą staje się tu, nie rozważanie co z ochroną danych osobowych w naszym mieście, ale co dalej z naszym miastem. Czy miasto w którym, żyjemy, ma być miastem, w którym tworzy się listy, listy strachu, strachu przed tym kiedy wyrzucą mnie, mojego krewnego, przyjaciela, sąsiada, kolegę na bruk.

Kiedy będziemy zastanawiać się nad tym, czy to dobrze, czy źle, że adresy, imiona i nazwiska są kolejny raz pozbawione ochrony, komornik będzie się zastanawiał do których drzwi dziś zapukać, a dyrektor ZKZL myślał który „przypadek”, który „numer z listy” wysłać do „załatwienia” komornikowi.

Jeżeli chcemy zatrzymać ten brutalny i nieludzki mechanizm wysiedlania i eksmitowania ludzi, to czas zauważyć, że jego sprawność i brutalność wynika także z anonimowości tych których ma bezpośrednio dotknąć. Czyni z ludzi jedynie „problem”, „sprawę do załatwienia”, ułatwia pozbawianie ich resztek godności. Anonimowi nie mogą się zorganizować i podnieś zgiętego pokornie karku, anonimowy przyjmują karę niewspółmierną do przewinienia pokornie i bez szemrania. Anonimowi stają się łatwiejszym celem do ataku, łatwiej przeciwko nim nastawiać całą resztę mieszkańców, podczas gdy dysponujący ich danymi urzędnicy dalej realizują antyspołeczną politykę.

Komentarze

0| 6 | Policja1232011-10-04 08:42
[url=http://policja.eii.com.pl>błędy policji możemy wytykać im wpadki i umyslne zaniechania, tak zeby policja widziala, ze nie zapominamy. trzeba pisac wszystko co wiemy o sprawach, dodawac nowe, aby nie dac im przycichnac. pomozcie, bo przeciez prokuratorzy to - jak sie mowi - narzedzie policji, wiec niebieskim raczej nic nie robia.
0| 5 | dratewka2011-09-27 08:20
Zadłużenia po 10 tys nie więcej powinny juz być egzekwowane przez sąd bo jeśli niepłacący czynszu nie są stanie uregulować takiej kwoty a dla niektórych to ogromna juz kwota,nie będą w stanie pokryć większych zadłużeń.Winni są administratorzy budynków,gdyż zezwalają tym samym na zadłużanie gminy.Sprawa budowy kontenerów mieszkalnych dla zadłużonych,jes t nie tylko obowiązkiem,dop atrywania się potrzeb i rozwiązań dla eksmitowanych osób ale i obowiązkiem powstrzymywania rosnących zadłużeń osób i rodzin nie płacących czynszu.Może ktoś myśli inaczej ale trzeba wybierać zawsze lepsze zło.
0| 4 | Stan.2011-09-23 22:04
Pani Mario,
postaram sie po krotce odpowiedziec na pani zarzuty w stosunku do nas.
1. To nie prawda że znalezlismy medialny temat i teraz go walcujemy. To logika liberalnych mediow, zapewne pani zna okreslenie "bad news, god news". Jaki cel byśmy w tym mieli? Ani nie handlujemy reklama na stronie, ani nie startujemy w wyborach.
2. To nie prawda, ze zaglujemy informacjami. Jesli pani ma na mysli liste ludzi do eksmisji, publikujemy ja taka jaka jest. To troche jak Wildstein i mityczna lista ktora przez 20 lat, łamala ludziom zyciorysy, bo wykorzystywal ja ten kto mial do niej dostep, a mial ten kto mial wladze.
3. Osobiscie jestem tez zbulwersowany takimi zaleglosciami w stosunku do miasta/nas. Jednak widzimy ten problem jako zjawisko wynikajace z defektu systemu. Nie widzimy tzw. konca rury, tylko cala rure. Obecna wladza stara sie nam pokazac - zobaczcie - tu sa ci co nie placa (zadluzenie siega 11mln zl), trzeba cos z tym zrobic. Wladza ma racje, ale manipuluje. Poniewaz, ci ludzie nie placa pieniedzy bo nie chca (oczywiscie i takie rodzynki sie znajduja), nie placa bo nikt sie nimi nie zajal i wypadli za nawias. Pojawil sie alcohol by usniezyc strach a pozniej juz z gorki. Od tego by pomagac tym ludziom jest instytucja (funkcjonujaca z naszych podatkow) o nazwie mopr. pytanie co robi? nie wiem.
Apropo tych (11mln ktore sa winni ludzie przeznaczeni do eksmisji) mysli pani ze oni oddadza te pieniadze nam? Wie pani ze to jest absurdalna logika. Na potwierdzenie tego jak jestesmy manipulowani i jak nasza poznaska gawiedz daje sie w to wkrecac, jest poznanski stadion co mial kosztowac 700mln, a bedzie 800. nikt nic nie mowi w tej kwesti kiedy kolejne pieniadze laduja w bloto. niech pani sobie wyobrazi 80 razy wiecej niz zadluzenie mieszkancow w zkzl. sama obsluga dlugu (odsetki) kosztowac nas beda co roku tyle ile jest wydawane z budzetu miasta na kulture!!! Nikt nie mowi o kosztach eksploatacji, bo pilkarze graja raz na dwa tygodnie, a kto zaplaci za reszte?
4. Bylemm na ostatniej radzie miasta i sluchalem dyrektora zkzl, ktory powiedzial publicznie: "teoretycznie, w ustawie jest zapis ktory komornik moze interpretowac dwojako - kiedy w mieszkaniu znajduje sie kobieta z dziecmi, osoby niepelnosprawne - nie musi, ale moze je eksmitowac. Tu jednak moje (szefa zkzl) sie koncza, tonie nalezy do moich kompetencji...". Wiec jak widzi pani roznie to bywa z ta interpretacja. W rozmowach wielokrotnie pytalismy zkzl, czy gwarantuja, ze w kontenerach nie znajda sie kobiety z dziecmi, ludzie starsi, czy niepelnosprawni - nie dostalismy nigdy (a spor trwa od 2 lat) odpowiedzi - ze nie trafia.
5. To nie fer argument z ta propozycja bysmy przyjeli ludzi eksmitowanych pod swoje dachy. To jest neoliberalna retoryka, ktora zatruto nam glowy po 89roku. "pracuj, plac podatki, ciesz sie zyciem" ci co nie, won z naszego szczesliwego swiata. Wszytko pieknie wyglada gdy mamy wsparcie od rodziny, gdy mamy prace, widzimy sens bo karier sie rozwija i zdrowie jest. Co by bylo gdyby... nagle tego zabraklo. Zapewne zna pani takich ludzi. Zycze pani i sobie bysmy nie musiemi tego piekla przezywac, prosze tez o popatrzenie na swiat troche bardziej krytycznie
z powazaniem
Stanislaw Krastowicz
-2| 3 | Marysia2011-09-23 17:48
szanowni Panstwo,
rozumiem koniecznosc znalezienia medialnego tematu i sprawnego zaglowania posiadanymi informacjami.
Prosze kiedys wejsc, jako publicznosc na rozprawe eksmisyjna (sa to rozprawy jawne). Dowiedza sie Panstwo wowczas, ze zaleglosci w czynszach najmu to niekiedy okolo 20-30-40 tys. zl, a niekiedy i ok.100.000 zl!!!!!!!!!!!!! !!!Prosze pomnozyc teraz te kwoty przez tysiac czy kilka tysiecy osob - liste maja Panstwo, wiec sami wiecie najlepiej jaki jest mnoznik. Sa to srodki, ktorych mieszkancy Miasta - w tym i ja i zapewne Panstwo nigdy nie uswiadczycie. Zapewne teraz padnie zarzut, ze Miasto ma obowiazek pomogac. Oczywiscie, zgadzam sie. Stad prawo najmu lokali socjalnych, obnizone czynsze najmu, pomoc - w tym finansowa w zaplacie calosci lub czesci czynszu najmu przez MOPR.
Nie jest tez tak, ze dzieci sa wyrzucane na bruk! Prosze nie wprowadzac ludzi w blad. Jesli sami Panstwo nie maja wiedzy w tym zakresie, prosze nie pisac rzeczy niezgodnych ze stanem faktycznym. Jezeli w lokalu z ktorego ma byc dokonana eksmisja sa maloletnie dzieci, to komornik nie moze przeprowadzic eksmisji (i nie przeprowadza) do czasu, gdy Sad Rodzinny nie okresli miejsca w ktorym maloletni maja przebywac.
Podsumowujac, mamy osoby, ktore bardzo czesto z wlasnej woli i winy zyja na koszt moj i innych mieszkancow Miasta, nie placac za korzystanie z mieszkania komunalnego, nie wykorzystali wielu szans, ktore Miasto im dawalo. I Panstwo twierdza, ze nieuczciwym jest pozbawianie ich dachu nad glowa? Prosze to powiedziec moim sasiadom, emerytom, ktorzy co miesiac oplacaja regularnie czynsze najmu. prosze to powiedziec matkom samotnie wychowujacym kilkoro dzieci, ktore maja swiadomosc tego, ze nie zaplacone rachunki za korzystanie z cudzej wlasnosci powoduje klopoty.
Mam dla Panstwa stanowiska inne rozwiazanie, prosze przyjac pod swoj dach te osoby, beda korzystali z Panstwa domu, jedli, pili, swiecili swiatlo, puszczali wode itd, a placic za wszystko beda Panstwo. Na pytanie dlaczego? Odpowiem, a dlaczego nie? Skoro stoja Panstwo na stanowisku, zebym ponosila koszty takiego anarchistyczneg o zycia innych, to ja twierdze, ze prosze najpierw samemu zyc w taki sposob, w jaki chca Panstwo aby zyli inni.
Zaznaczam, ze nie pracuje w Urzedzie Miejskim, nie mam nic wspolnego z zkzl, ciezko pracuje fizycznie i sprzeciwiam sie temu,by ktos - Panstwo zadali, abym ponosila wbrew mojej woli koszty cudzej decyzji zycia na m.in. moj rachunek.
Zycze wiecej rozwagi w zyciowych wyborach tez, pod ktorymi sie Panstwo podpisuja.
Z powazaniem,
Maria Sobieska

p.s. mam nadzieje, ze wystarczy Panstwu odwagi, aby upublicznic nie tylko - wbrew prawu cudze dane osobowe - ale rowniez przeciwny do Panstwa stanowiska, glos w dyskusji.
0| 2 | jotte2011-09-22 21:50
Czy możecie informować za pośrednictwem newslettera o terminach i miejscach planowanych eksmisji jeśli będziecie mieć takie informacje?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian