Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kim są Anonymous?

rozbrat.org
VendetaOstatnie wydarzenie związane z protestem przeciwko drakońskim ograniczeniom wolności w Internecie, które chcą wprowadzić korporacje i rząd USA wraz ze swoimi sojusznikami (ACTA), spowodowało zainteresowanie się Anonymous. Zablokowali oni szereg rządowych stron protestując przeciwko wprowadzeniu nowego prawa. Anonymous zwykle skrywają się za specyficznymi maskami, które mogliśmy także widzieć na twarzach protestujących osób podczas szeregu akcji prowadzonych w różnych częściach świata pod wspólnym hasłem „Occupy Wall Street”, czy na ulicach demonstrującej Hiszpanii. Maska ta należy do głównego bohatera kultowego komiksu stworzonego przez Alana Moore "V jak Vendetta". To rodzaj politycznej deklaracji.

Maska jest znana nie tylko dzięki komiksowi, ale także jego ekranizacji. W 2006 roku do kin wszedł film pod tytułem „V jak Vendetta” wg pierwowzoru zarysowanego przez Alana Moore. Z obrazu usunięto wiele treści ściśle politycznych. O samej realizacji Moore  mówił: „To, co początkowo było pomyślane jako bezpośrednie starcie anarchii i faszyzmu, twórcy filmu zastąpili jakimś dziwnym odniesieniem do 11 września i wojny z terroryzmem, słowa anarchia i faszyzm nawet w filmie nie padają.” Jednak ogólna wymowa filmu, zwłaszcza dla osób względnie zorientowanych w temacie, była jasna. Hollywoodzka produkcja dodatkowo rozpowszechniła tę maskę jako symbol oporu przeciwko centralistycznym i autorytarnym rządom.

anonymous_fromtheinternetAlan Moore (ur. w 1953 roku) uchodzi za jednego z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych. Jest on także autorem kilku sztuk teatralnych, wielu opowiadań i artykułów zamieszczanych w przeróżnych czasopismach; wegetarian zajmujący się magią i okultyzmem. W jednym z wywiadów o swoich poglądach mówił: „… anarchia jest tak naprawdę jedyną formą istnienia społeczeństwa, jaka na dłuższą metę jest możliwa”. A dalej o swojej twórczości w tym kontekście: „Jeszcze w latach 80., gdy po raz pierwszy zacząłem pisać „V jak Vendetta” dla angielskiego magazynu „Warrior”, fabuła komiksu brała się głównie z moich osobistych przemyśleń nad tym, jak daleko mogą posunąć się jeszcze politycy”.

Pokazaniu się filmu na ekranach kin towarzyszyły akcje anarchistów pod hasłem „A jak Anarchia”, którzy pikietując przed multipleksami przypominali o ideowym wyrazie twórczości Morre. Od tego czasu maska z "V jak Vendetta" stała się coraz bardziej popularnym symbolem społecznego oporu, używanym przez szerokie rzesze protestujących.

Niedawne akcje związane z zablokowaniem stron FBI w Stanach Zjednoczonych czy sejmu i Ministerstwa Obrony Narodowej w Polsce, na fali protestów przeciw ACTA, poprzedził atak Anonymous na faszystowskie serwery, w wyniku czego ujawniono tysiące sympatyków prawicowego totalitaryzmu, w tym 450 nazwisk z Polski. Wywołało to oburzenie polskiej prawicowej prasy jak np. dziennika Rzeczpospolita.

Jeszcze wcześniej Anonymus opublikował 1600 nazwisk i adresów IP pedofilów z nielegalnej strony Lolita City. W 2011 roku ci sami hakerzy ukradli jeden milion dolarów z amerykańskiego ośrodka Statford i przekazali je na cele charytatywne. Pod koniec 2011 roku Anonymous ujawnili personalia policjantów, którzy stali za represjami działaczy ruchu Occupy Wall Street. Wiele osób identyfikujące się z Anonymous za swoje akcje i zaangażowanie zostało aresztowanych.

Dziś świat obserwuje kolejny, największy jak dotąd, atak spod znaku Anonimowych, będących częścią ruchu wolnościowego. I możemy być pewni, że to nie koniec. Uderzenie w autorytarne rządy będzie kontynuowane.

Komentarze

0| 1 | Paszczaq2012-01-26 12:01
Ta maska nawiązuje do Guya Fawkesa http://pl.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian