Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Dziewczyny! Potrzebne są czyny!

AKK Zemsta

plakat marzec danuta88Patriotyzm to lifestyle. Kultura konsumpcyjna w dobie kapitalizmu podsuwa towary otagowane orłami i biało-czerwonymi pasami - koszulki z symbolem Polski Walczącej, opakowania na telefony z rycerzami husarii i patriotyczne butelki na alkohole. Media zalewają nas frazesami o zagrożeniach płynących z zewnątrz - z Syrii, Ukrainy i UE. System edukacji, będący w każdym państwie tubą propagandową, kreuje mit "niezłomnych facetów". Polskie bohaterstwo ma swoją płeć - kobiety nie mogą przebić się na karty historii, cały czas pozostają "zapleczem" systemu - kuchnią i szpitalem. A tam, gdzie ordery nie docierają toczy się walka z głodem, ubóstwem energetycznym czy eksmisjami. Ten front pełen jest dziewczyn, które wiedzą, że patriotyzmem się nie najesz, dlatego odrzucają nacjonalistyczne brednie.

13 kwietnia 1985 roku ulicami szwedzkiego miasteczka maszerują neonaziści z  partii Nordiska rikspartiet. Ktoś przez szczekaczkę wygłasza rasistowskie hasła. Młodzi dziarscy mężczyźni powtarzają slogany. Jeden z faszystów wymachuje flagą. Nie spodziewa się, że za chwilę na jego głowie wyląduje damska torebka. Cios zadaje polska imigrantka, córka więźniarki obozu koncentracyjnego, Danuta Sień. To przypadek, że jej zdjęcie trafia na pierwszą stronę popularnego dziennika, a stamtąd inspirację czerpie szwedzka rzeźbiarka. Lokalne władze nie wyrażają jednak zgody na postawienie pani Danucie pomnika; tłumaczą, że rzeźba kobiety wymachującej torbą w przestrzeni publicznej to promocja przemocy. Reakcja Szwedów jest błyskawiczna - na płotach, drzewach i balustradach pojawiają się damskie sakwy. Władze w obliczu tych wydarzeń ulegają, a Szwedzi dowodzą tym samym, że bohaterstwo nie polega na strzelaniu z karabinu do drugiego człowieka, ale na odwadze mówienia NIE.

Pomnik polskiej gospodyni domowej stał się symbolem kobiecej walki z ideologią faszystowską.  Marzec jest miesiącem szczególnym - Dzień Kobiet stoi w kalendarzu obok obchodów dnia pamięci żołnierzy wyklętych. Bohaterstwo szarego dnia kontra wydarzenia z przeszłości podawane w pięknym opakowaniu. Dlatego w marcu potrzebne są czyny - to miesiąc walki z narzucaniem kobietom obowiązku prokreacji, przymusem godzenia ról, z pracą na dwa etaty - w domu i w zakładzie pracy. To walka o wyższe płace i niższe czynsze. W końcu - to walka z wyzyskiem argumentowanym postawą patriotyczną.

plakat marzec danuta4-01

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian