Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Papież, który współpracował z reżimem

rozbrat.org

papieżRozpętała się dyskusja po wypowiedzi Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia, dotyczącej nowo wybranego papieża. Za współpracę z junta wojskową, nazwała go na Facebooku „chujem”. Czy istnieją dowody na współpracę Jorge Bergoglio z reżimem, który ma na sumieniu kilka, może nawet 30 tysięcy ofiar? Spór dotyczy między innymi sprawy dwóch jezuitów, którzy zostali aresztowani przez juntę, a za co odpowiedzialny był Jorge Bergoglio. Co więcej po wypuszczeniu ich z więzienia Jorge Bergoglio współpracował z reżimem nadal, prześladując swoje ofiary. Świadczy o tym notatka sporządzona w grudniu 1979 r. przez Anselmo Orcoyena, wysokiego urzędnika argentyńskiego MSZ.

W notatce tej uzasadnia on odmowę odnowienia ważności paszportu Francisco Jalicsa, jednej z ofiar Jorge Bergoglio. Jezuita ten po ciężkich przeżyciach w 1976 r. – kilkumiesięcznym pobycie wraz z innym jezuitą, Orlando Yorio, w Szkole Mechaniki Marynarki Wojennej (głównym ośrodku zatrzymań i tortur) – wyjechał do Niemiec. Ponieważ skończyła się ważność jego paszportu, napisał do MSZ podanie, w którym poprosił, aby z powodu dużych kosztów zaoszczędzono mu podróży do kraju i aby mógł wznowić ważność swojego paszportu w ambasadzie argentyńskiej w Niemczech.

W notatce tej Orcoyen podał, że podanie o. Jalicsa zostało rozpatrzone w MSZ negatywnie, na podstawie informacji udzielonej przez prowincjała zakonu jezuitów, obecnego papieża, Jorge Bergoglio, który zawiadomił MSZ, że obaj jezuici odmówili zaprzestania swojej działalności duszpasterskiej w biednej dzielnicy, choć on od nich tego zażądał, za co zostali wydaleni z zakonu, że obaj byli uwięzieni pod zarzutem kontaktów z partyzantami, że po wyjściu na wolność wszyscy biskupi Buenos Aires i okolic odmówili udzielenia im schronienia (jako osobom podejrzanym, rzecz jasna). Orcoyen zaznaczył w notatce, że wraz z tymi informacjami Bergoglio udzielił MSZ „specjalnej rekomendacji”, aby odrzucić prośbę o. Jalisco o odnowę paszportu.

Reprodukcja tej notatki ilustruje artykuł Horacio Verbitskiego w wielkim dzienniku „Pagina/12” z 11 kwietnia 2010 r. (kliknij TUTAJ)

Tłumaczenie notatki (surowe, możliwie wierne oryginałowi):

„OJCIEC FRANCISCO JALICS:

- Działalność rozkładowa w żeńskich kongregacjach religijnych (konflikty posłuszeństwa)

- Zatrzymany w Szkole Mechaniki Marynarki Wojennej 24/5/76 XI/76 (sześć miesięcy) oskarżony razem z ojcem Yorio podejrzany o kontakt z partyzantami

- Żyli w małej wspólnocie, którą Przełożony Jezuitów rozwiązał w lutym 1976 r. i odmówili posłuszeństwa prosząc 19/3 o wystąpienie z Towarzystwa [Jezusowego], otrzymali 2 wydalenie, Ojciec JALICS nie, bo złożył śluby zakonne.

Żaden biskup Wielkiego Buenos Aires nie chciał ich przyjąć.

NB: dane te zostały dostarczone panu ORCOYENOWI przez samego Ojca Bergoglio, firmującego notatkę ze specjalną rekomendacją, aby nie czynić tego, o co on [o. Jalisco] prosi.”

OryginałNotatki MSZ

Komentarze

+1| 4 | kill2013-03-19 14:14
No chyba nie bardzo, jeszcze kilka lat temu wysławił się obroną siepaczy reżimu, wzywając do nie rozkopywania masowych grobów ofiar junty, także podczas przesłuchań przez prokuratora szedł w zaparte, mimo że są dokumenty (ujawnione publicznie) które jednoznacznie pokazują, że Bergoglio przynajmniej wiedział o zbrodniach junty i co najmniej o nich milczał i do dziś dnia chroni morderców.
0| 3 | Arianna2013-03-19 00:29
jednak to prawda im mniej wiemy tym lzej w zyciu...btw. a moze po tych wydarzeniach stwierdzil, ze czas na pokute? skoro zostal papiezem to o czyms swiadczy (?) tak czy siak, kazdy popelnia w swoim zyciu bledy, nie pierwszy i nie ostatni...
-1| 2 | Ludwika2013-03-17 17:09
kontrowersje to jedna rzecz - może to tylko pomówienia a może nie. Druga rzecz to fakt, który każdy może potwierdzić patrząc i słuchając. Obserwuję co mówi i jak zachowuje się nowy papież - moim zdaniem takiego anarchisty to jeszcze w Watykanie nie mieli ;)
-1| 1 | petroza2013-03-17 14:05
[cenzura] THE POPE !!!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian