Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wolny uniwersytet teraz!!!

rozbrat.org
wolny-WNS

W 1968 roku na murach paryskiej Sorbony studenci napisali hasło... a jakie to ma znaczenie, co wtedy nabazgrano na murze? W 2001 roku uczestnicy i uczestniczki Poznańskiej Koalicji Antywojennej zorganizowali wiec na terenie Wydziału Nauk Społecznych UAM przeciwko wojnie w Iraku, wznoszono hasła… kto je dziś pamięta?

W 2010 roku przez całą Europę przetoczyła się fala protestów studenckich: Londyn, Madryt, Paryż, Wiedeń, Ateny – wszędzie tam studenci protestowali przeciwko komercjalizacji edukacji. W tym samym czasie na poznańskim WNSie w spokoju rozwijała się i trwała niezachwiana nędza studenckiego życia, od weekendowej imprezy w knajpie, przez sesje i zaliczenia, po rytualne ustawianie się w punkcie ksero celem odbicia brakujących notatek z wykładów. Owa polityczna i społeczna bierność tylko od czasu do czasu bywa przerywana akcjami honorowego oddawania krwi, czy zachętami do działań w ramach wolontariatu – choć udzielanie się w jego ramach często nie jest traktowane jako praca na rzecz drugiego człowieka lub dla dobra wspólnego, a jedynie jako punkt który warto dopisać do własnego CV. Upływające w spokoju dni na uniwersytecie czasem starają się zakłócić przedstawiciele braci studenckiej zaangażowani w lokalnej sekcji Federacji Anarchistycznej czy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”. Kilka tygodni temu ta niebezpieczna grupa ekstremistów rozdawała ulotki informujące o sytuacji trójki białoruskich aktywistów, w akcji towarzyszyli im przedstawiciele białoruskiej opozycji. Owa bezczelna agitacja spotkała się z natychmiastową reakcją pracowniczki uniwersytetu. Argumentując, że uniwersytet jest „apolityczny”, nakazała opuścić działaczom mury uczelni. Przedstawiciele białoruskiej opozycji poczuli się niemal jak w ojczyźnie. Pracowniczka uniwersytetu replikowała, iż aktywiści, wśród których byli studenci UAM, nie mają stosownej zgody na swoją akcję. Okazuje się bowiem, że nawet namawianie poznańskich studentów do wysyłania solidarnościowych pocztówek do więzionych przez reżim Łukaszenki opozycjonistów wymaga stosownej zgody.

Po opisaniu całej sytuacji na portalu www.rozbrat.org przedstawiciele władz WNS UAM zareagowali. Dr Jacek Zydorowicz określił cale wydarzenie mianem „incydentu” i zachęcił do legalizacji wszelkich kolejnych działań, gwarantując dobrą wolę władz uczeni i wszelką pomoc. Odniósł się również do sytuacji, którą opisała korespondująca z nim aktywistka – polegającej na ustawicznym zrywaniu społeczno-politycznych plakatów FA/IP z tablic ogłoszeniowych. Działanie to dr Zydorowicz określił mianem akcji czysto „porządkowych”, nie ustosunkowując się do faktu, iż z tablic ogłoszeniowych nie znikają plakaty informujące o tanich wczasach na Cyprze, pracy na umowy śmieciowe w telemarketingu, czy informacje o koncercie, a jedynie plakaty wyrażające sprzeciw przeciwko eksmisjom i polityce miasta Poznania sygnowane przez Federacje Anarchistyczną i OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Dzisiejsza pikieta jest naszą reakcją na opisane wydarzenia – jako studenci i absolwenci UAM, a także prości związkowcy, z niepokojem patrzymy na działania władz UAM zmierzające do „upupiania” studentów i studentek. W myśl polityki władz uczelnianych, każdy plakat, każda ulotka i każde spontaniczne działanie studentów wymagają odpowiedniej zgody. Jeśli zgody takiej nie ma, z całą stanowczością reagują wykwalifikowani pracownicy UAM –  to oni zadbają, by umysł studenta/-tki nie zaprzątał sobie głowy kwestiami podwyżek, eksmisji, czy innych społecznych i politycznych problemów miasta, w którym dane jest mu/jej studiować. Najwyraźniej niedojrzałe umysły studentów i studentek nadal trzeba chronić i bronić

Zwołujemy więc w poniedziałek 28 listopada o godzinie 11:15, w holu budynku D na Wydziale Nauk Społecznych UAM (ul.Szamarzewskiego 89) – WIEC POLITYCZNY w obronie wolności słowa i zgromadzeń na uniwersytecie.

Jeśli zgadzasz się z akcją „upupiania”, to po prostu zignoruj nasz protest – jeśli masz jednak ochotę swobodnie i bez całego procesu pozyskiwania pozwoleń i zezwoleń działać na uniwersytecie, to po prostu to zrób. Dlaczego na uniwersyteckim parapecie może leżeć prawicowa gazeta „Rzeczpospolita”, a nie może twój własny polityczny manifest? Wyraźmy wreszcie swoje myśli, a następnie przerodźmy je w czyny, wykorzystując mury uczelni, która należy do nas, studentów/-tek! Dość cenzurowania myśli! Wolny uniwersytet teraz!

Komentarze

+1| 7 | Jacek Zydorowicz2011-11-28 16:45
Czując się antybohaterem powyższego tekstu pragnę w kilku słowach wyrazić swój niepokój. Podążając za użytą Gombrowiczowską retoryką - dorobiono mi „gębę” zwolennika „upupiania” inicjatyw studenckich. Po październikowej akcji wyproszenia aktywistów FA przez Administrację kampusu w korespondencji mailowej zasugerowałem co robić na przyszłość, aby nie tylko nikt takich akcji solidarnościowy ch nie gasił, ale i stosownie ich wydźwięk zwiększyć. Na WNS funkcjonuje bowiem otwarta formuła Hyde Parku, która programowo wspiera inicjatywy dysput na tematy społeczne, nawet jeśli wykraczają poza akademickie obszary [np. "Życie Poznańskich muzułmanów" z gościnnym udziałem imama Youssefa Chadida (Muzułmańskie Centrum Kulturowo-Oświatowe w Poznaniu) i dr. Mariusza Marszewskiego (Inst. Wschodni UAM) lub spotkanie z Resulem Jusufim - niezależnym artystą z Kosowa]. Zaproszenie FA do tak otwartej formuły paradoksalnie zaskutkowało lamentem nad kondycją wolności słowa na UAM i zwołaniem wiecu. Brak zgody – źle, bo cenzura, zaproszenie do Hyde Parku – jeszcze gorzej, bo pachnie konsensusem niegodnym anarchisty. Mój głęboki sprzeciw budzi to, że tym samym sprawa więźniów białoruskich zeszła na plan dalszy, a wskutek „upupiania” męczennikami stali się działacze FA [szczęśliwie akcja z 28.11.11 i nasze rozmowy nieco przywróciły równowagę].
Ot specyfika każdego miejsca wymaga minimalnej chęci dopasowania się do lokalnych reguł – co jest m.in. fundamentem skutecznych taktyk kultury alternatywnej. Np. gdy byłem zapraszany na Rozbrat jako muzyk – przynosiłem gitarę i kapelę, kiedy byłem zapraszany jako panelista lub uczestnik marszu poparcia dla squatu – przynosiłem wiedzę i poglądy. Nie rozumiem, dlaczego gospodarze kampusu na Szamarzewskiego nie mogą w ten sam sposób oczekiwać minimalnej chęci dopasowania się do specyfiki działania uniwersytetu.
Ps. O ile mi wiadomo - nie ma na u nas osobnej polityki co do żywotów plakatów o treści wolnościowej, ani tych dotyczących życia studenckiego, konferencji naukowych czy wytykanych wakacji na Cyprze.
Z wyrazami szacunku - Jacek Zydorowicz
+1| 6 | Anonymous2011-11-28 13:09
Do L:
Dziękujemy za sugestie. Pomyślimy nad rozwiązaniami polepszającymi komunikację, jednak nie jesteśmy bytem stricte internetowym. Jeśli chciałbyś/chciałabyś brać udział w działaniach, zapraszamy na otwarte spotkanie (lub którąś akcję) -- tam będziemy mogli porozmawiać poufalej.
0| 5 | Good NiGHT Left Side2011-11-28 12:48
Nie publikuj tego, mam tylko pytanie. Jak rower ? :)
0| 4 | Webciu2011-11-27 18:47
Cytuję L:
moja wiadomość miała być uwagą-sugestią, nie pretensją. Wyszło widocznie inaczej.

Studenci rzeczywiście mogą wiedzieć, ale info na stronie pojawiło się dopiero dzisiaj, choć wnioskując z plakatów, wiadomo było o niej dużo wcześniej (teraz myślę, że info mogło być w wydarzeniach, których nie zauważyłem - mea culpa). Niemniej może byłoby dobrym pomysłem wstawienie na stronę główną krótkiego newsu zajawkowego kilka dni przed, a potem odświeżenie go przed samym wydarzeniem. Szczególnie odnośnie protestów, a nie jogi itp.

Należą się wam słowa podziękowania za blokowanie eksmisji. Nie czuję obojętności wobec tej i innych kwestii i chciałbym w przyszłości w jakikolwiek sposób pomóc. Korzystam jednak głównie z waszej strony www, dlatego jeśli nie ma info tutaj, to najzwyczajniej nie mogę się włączyć. Nawet jedno zdanie lub paragraf z info byłyby wystarczające.

pozdrawiam

PS dlaczego posty muszą być zatwierdzane przez moderatorów?

Bo inaczej zasypałby nas SPAM
+1| 3 | L2011-11-27 18:04
moja wiadomość miała być uwagą-sugestią, nie pretensją. Wyszło widocznie inaczej.

Studenci rzeczywiście mogą wiedzieć, ale info na stronie pojawiło się dopiero dzisiaj, choć wnioskując z plakatów, wiadomo było o niej dużo wcześniej (teraz myślę, że info mogło być w wydarzeniach, których nie zauważyłem - mea culpa). Niemniej może byłoby dobrym pomysłem wstawienie na stronę główną krótkiego newsu zajawkowego kilka dni przed, a potem odświeżenie go przed samym wydarzeniem. Szczególnie odnośnie protestów, a nie jogi itp.

Należą się wam słowa podziękowania za blokowanie eksmisji. Nie czuję obojętności wobec tej i innych kwestii i chciałbym w przyszłości w jakikolwiek sposób pomóc. Korzystam jednak głównie z waszej strony www, dlatego jeśli nie ma info tutaj, to najzwyczajniej nie mogę się włączyć. Nawet jedno zdanie lub paragraf z info byłyby wystarczające.

pozdrawiam

PS dlaczego posty muszą być zatwierdzane przez moderatorów?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian