Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

„Eksmitowana dostanie mieszkanie?” Gazeta Wyborcza manipuluje

rozbrat.org
eksmisje_stopNadchodzące święta państwo Jencz spędzą jako pierwsze w swoim życiu poza domem, w ośrodku Interwencji Kryzysowej w podpoznańskich Chybach. Jak na razie nic nie wskazuje by ich sytuacja mieszkaniowa miała się zmienić. Nie ma żadnego formalnego pisma, adresu, kluczy…Jest tylko mieszkanie z lokatorem oraz entuzjastyczne ogłoszenie sukcesu przez Gazetę Wyborczą.

Od dnia 25 października Jenczowie przebywają w jednym z małych pokoików w Chybach (o eksmisji czytaj TUTAJ). I według naszej oceny sytuacji prawdopodobnie nie szybko to się zmieni. Wątpliwym jest ogłaszanie jako sukcesu przez Gazetę Wyborczą kolejnej urzędniczej obietnicy bez pokrycia. W dodatku pomimo wielu dostępnych lokali dowiadujemy się z dziennika, iż potencjalny lokal dla Jenczów jest, ale aktualnie mieszka w nim ktoś inny. Nie wiemy, czy osoba aktualnie je zamieszkująca, chce się z niego wyprowadzić dobrowolnie czy też nie. Znając metody dyrektora Pucka, może skończyć w hotelu robotniczym.

Obietnic dotyczących mieszkania było już kilka i gdyby miały pokrycie w rzeczywistości, Jenczowie cieszyliby się swoim lokum co najmniej od miesiąca. Gazeta uznaje za odkrycie również fakt, iż Jenczowie zostali wpisani na listę realizacyjną oczekujących na przydział mieszkania socjalnego na rok 2011. W tej sprawie przyszło pismo oznaczone pięknym logiem „Poznań – miasto know-how”, nie tak dawno temu. Możemy w nim jednak przeczytać, iż nikt nie jest w stanie aktualnie stwierdzić, kiedy rodzina otrzyma lokal. A – uwaga! -  w przypadku niezrealizowania listy w 2011 pani Katarzyna Jencz zobowiązana jest dostarczyć do Wydziału Gospodarki Lokalowej na początku października 2012 komplet dokumentów o aktualnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej. Wydział Gospodarki zwraca się również z prośba „o ewentualne rozważenie przedłużenia pobytu rodziny p. K. Jencz w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej do czasu rozwiązania jej problemu mieszkaniowego”.

Czy problem został rozwiązany? Nie - nic się nie zmieniło. Oprócz tego, że stosowne pismo z ostatnich dni w końcu trafiło z biura Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej do biura ZKZL, które praktycznie ma zagwarantować lokal Jenczom. Nadal jednak nie ma formalnego pisma z urzędu, nadal nie ma wytypowanego adresu, nadal Jenczowie nic nie wiedzą o potencjalnej lokalizacji przyszłego mieszkania. Sami dobrze odgadują, iż sytuacja się nie zmieniła, lecz daje się im kolejne słowne nadzieje, ponieważ Gazeta Wyborcza chce odtrąbić swój sukces. W tej sytuacji  pisanie o wzruszaniu i dziękowaniu z całego serca Gazecie nie dość, że jest nadużyciem, to jeszcze tworzy ułudę bożonarodzeniowego szczęścia dla wszystkich czytelników: ponieważ problem zniknął, a Jenczowie są o milimetr od otrzymania mieszkania!

W obronę Jenczów zaangażowanych było wiele środowisk i osób. Ktoś za darmo przechowuje ich wszystkie meble, za których składowanie musieliby płacić 300 zł miesięcznie. Ktoś zebrał dla nich żywność, bo sytuacja materialna Jenczów  jest w dalszym ciągu bardzo trudna. Ktoś pomógł pisać prawnicze oraz urzędnicze pisma i skargi. Ktoś inny czasami pomagał dotrzeć do urzędu. Ktoś został skazany przez sąd, bo nie chciał dopuścić do eksmisji niepełnosprawnej kobiety. Wreszcie między innymi, bo nie wyłącznie, dzięki nagłośnieniu sprawy przez media, urzędnicy musieli się sprawą zająć. Ale sukces odniosła Gazeta Wyborcza. Szkoda, że Gazeta nie była równie gorliwa, aby ogłosić klęskę, kiedy niepełnosprawna kobieta wylądowała na bruku!

Mamy  nadzieję że formalne przyznanie mieszkania rodzinie Jenczów nie będzie trwało kolejnych miesięcy, a pracownicy urzędów szybciej będą podpisywać stosowne decyzje i przede wszystkim pozyskają wiedzę na temat zasobów mieszkaniowych jakimi dysponują.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian