System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Stolarska bez wody, miasto bez przyszłości

Jarosław Urbański
grobelnyMieszkańcy kamienicy przy ulicy Stolarskiej już piątą dobę nie mają wody, a przed nimi wakacyjna sobota i niedziela. Jest to dalszy ciąg szykan jakie stosują przedstawiciele Fabryki Mieszkań i Ziemi wobec lokatorów. Miasto natomiast nie zdołało w odpowiedni sposób zagwarantować dostęp do bieżącej wody. Wczoraj i dziś nie dojechał także miejski beczkowóz.

Radny Michał Tomczak jest na wczasach w Chorwacji. Prezydent Ryszard Grobelny udał się na piwo do Irlandii, żeby powspominać Euro. Większość radnych i duża część urzędników wyjechała na wakacje. Następne posiedzenie Rady Miasta planowane jest dopiero na 4 września. Co do tego czasu ze sprawami protestujących kamienic? Nie wiadomo. Pomimo obietnic urzędnicy miejscy i politycy nie zdołali zabezpieczyć elementarnych potrzeb lokatorów przy ulicy Stolarskiej. Tymczasem brak wody jest nie tylko uciążliwy, ale zagraża również zdrowiu niektórym z nich. Żaden zarządca nie może w sposób dowolny ograniczyć lokatorom dostępu do wody. Ale i te przepisy zostały zignorowane przez Fabrykę Mieszkań.

Przypomnimy sobie, jakie siły i środki potrafią zorganizować władze wobec na przykład osób blokujących eksmisje. Mieliśmy tego przykład w zeszłym roku, kiedy dziesiątki policjantów ochraniało działania komornika, który „na bruk” eksmitował niepełnosprawną Katarzynę Jencz. Ta sama policja i urzędnicy nie potrafią dziś, kiedy narusza się interesy szeregowych lokatorów, podjąć kroków, które chroniłyby ich przed nie tylko niehumanitarnymi, ale także bezprawnymi działaniami właścicieli i zarządców prywatnych kamienic. Ale co tu dużo mówić, wypowiedzi i działania Jarosława Pucka, szefa Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, wyraźnie zainspirowały wielu kamieniczników i administratorów. Panowie Żukowski i Śruba, jak sami twierdzą, powiązani zarówno z policją, wymiarem sprawiedliwości jak też urzędami, mogą się czuć bezkarni. Być może nie w świetle prawa, ale z punktu widzenia filozofii władzy, ich postawa świetnie się wpisuje w dotychczasowy sposób myślenia i działania, jaki nam prezentował nie jeden raz szef ZKZL. Ta sama buta, arogancja i bezwzględność.

Wreszcie ciągłe utyskiwanie na niewydolne prawo (słyszymy to od radnych, jak też prezydenta) jest jedynie wybiegiem. Widzimy ciągle jak rząd zrzuca winę na władze lokalne – władze lokalne na rząd, parlament czy urzędy centralne. Większość polityków miejskich jest jednak powiązanych z partiami politycznymi, które dzierżą władzę na obu poziomach. Jako decydenci są częścią tej samej struktury. Problem polega na tym, iż politycy wpadli w sidła, które same zastawili. W teorii i praktyce prawa oraz w działaniach politycznych, własność prywatną stawiano zawsze pod nad inne prawa: do „dachu nad głową”, do zatrudnienia, do pomocy socjalnej itd. Tym sposobem wystawiono ludzi na pastwę bezwzględnych mechanizmów, których Śruba i Żukowski są tylko jednym z wielu przykładów. Ile razy słyszeliśmy, że najlepszym sposobem rozwiązywania szeregu problemów społecznych jest prywatyzacja. W imię tej zasady miasto wysprzedało majątek komunalny w tym lokale mieszkalne. Dziś stoi w obliczu tych problemów kompletnie ubezwłasnowolnione przez swoje własne praktyki i także, a może przede wszystkim, ideologię. Obecni włodarze nie dostarczają – przykładowo - wodę mieszkańcom, ale ją sprzedają. Tymczasem my nie potrzebujemy już „przedstawicieli handlowych”, ale osoby, które potrafią odpowiednio sprawnie zareagować w takich sytuacjach jak Stolarska. Które rozumieją, że świat uległ zmianie i neoliberalna polityka zatruwa naszą wspólnotę samorządową. Że miasto na dotychczasowych zasadach funkcjonować nie może.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian