Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Prokuratura i policja – karzące ramię właścicieli

rozbrat.org

prokuraturaSprawa Jadwigi Troszczyńskiej wydawała się prosta. Właściciel pozbawił jej mieszkania. Zmienił zamki w drzwiach i bez jej wiedzy wywiózł wszystkie rzeczy osobiste i meble. Lokatorka miała aktualną umowę najmu, zameldowanie, regularnie płaciła czynsz. Zawiadomiona przez nią policja nie chciała interweniować. Po licznych naleganiach rozpoczęto jednak śledztwo, które obecnie prokuratura umorzyła.

O sprawie Jadwigi Troszczyńskiej pisaliśmy obszernie wcześniej (czytaj TUTAJ). Jaki był powód umorzenia sprawy? Nie jest on jasny. Sierżant Agata Owczarek napisała, że brak jest danych „uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa”. Pani prokurator, której nazwisko trudno odczytać z pieczątki, zmieniła przyczyny. Na postanowieniu dokonała licznych skreśleń i odręcznie dopisała: „wobec braku znamion czynu zabronionego”. Koniec kropka. Uzasadnienie? Brak. Nie jest według policji i prokuratury wymagane. Co dalej? Można się w ciągu siedmiu dni odwołać do sądu. Siedem dni dla kogoś nieobytego w sprawach prawnych to bardzo mało czasu. Tym lepiej dla policji – może lokatorka nie zdąży i będzie po sprawie.

Opieszałość tzw. organów ścigania w podobnych sprawach jest dobrze widoczna i znana. Szereg skarg na działania Piotra Śruby wniesionych w latach 2010 - 2012 dotyczących uporczywego nękania przez niego mieszkańców Strusia, Niegolewskich 20, Piaskowej, Długiej i kilku innych poznańskich kamienic, również było umarzanych. Wyglądało to podobnie we wszystkich przypadkach. Najpierw poszkodowani lokatorzy słali zgłoszenia ze szczegółowym opisem nękania do prokuratury. Później, po kilkunastu miesiącach ślimaczącego się dochodzenia, krótka informacja: „ nie doszukano się dowodów, znamion przestępstwa”.

Sytuacja ta jest bacznie obserwowana i wykorzystywana przez właścicieli kamienic. Działania prokuratury, która twierdzi, że problemu nie ma, budują przyzwolenie na coraz bardziej brutalne metody wysiedleń. Wyjątek stanowi Stolarska – półroczne wsparcie społeczne, organizowanie licznych akcji oraz bardzo mocne zainteresowanie mediów, zmusiły poznańską prokuraturę do wznowienia wszystkich wcześniej umorzonych postępowań przeciwko Piotrowi Śrubie. Ci sami poszkodowani jeszcze raz zostali wezwani do składania zeznań. Presja opinii publicznej przyparła do muru organy ścigania. Jednak na dłuższą metę okazują się one nadal bezwładne. Rynek zawodowego nękania lokatorów spokojnie rośnie w siłę. Po Śrubie przychodzą inni, którym prokuratura odpuszcza.

Równocześnie inne instytucje państwowe i miejskie jak Sanepid, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, a nawet Zarząd Dróg Miejskich nie kwapią się z egzekwowaniem prawa wobec właścicieli nękających lokatorów. Instytucje publiczne nie spieszą się też z pomocą.  Jadwiga Troszczyńska ma prawo do lokalu socjalnego, przyznanego jej przez sąd. ZKZL jednak nie posiada mieszkania, w którym mogłoby ulokować 65. letnią kobietę. Wniosek o przyspieszenie sprawy jest od miesiąca rozpatrywany.  Właśnie zmienił biurko – z Placu Kolegiackiego na Matejki.

Inaczej zupełnie sprawa ma się wobec protestujących przeciwko łamaniu praw lokatorskich. Policja systematycznie kieruje sprawy przeciwko demonstrantom. 14 marca kolejne dwie osoby staną przed sądem. Są oskarżone o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu w październiku 2011 roku, kiedy to komornik w asyście policji eksmitował do ośrodka pomocy kryzysowej ciężko chorą kobietę na wózku inwalidzkim. Zajmowała prywatny lokal przy ulicy Dąbrowskiego. W takich przypadkach okazuje się, że aparat działa całkiem sprawnie. Lokatora na bruk, demonstrantów pod sąd.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian