Rewolucja to zmiana wartości, nie jakaś banalna modyfikacja norm. Wraz z rewolucją rodzą się nowe sytuacje, nowe instytucje a stare warunki i przywileje są niszczone, atmosfera sprawiedliwości i równości zaczyna zajmować miejsce tyranii i podziałów społecznych.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Pozbył się lokatorów pod pretekstem remontu

Maciej Roik (Głos Wielkopolski)
libickiKamienica przy ulicy Wierzbowej 2 od kilku miesięcy stoi pusta. Nie ma w niej ani lokatorów, ani fachowców od remontu, który teoretycznie powinien tu toczyć się pełną parą. Budynek w lipcu 2009 kupił poseł Jan Filip Libicki. Obecnie należy do spółki "JFL Dom", której prezesem jest Norbert Napieraj. Mieszkańcy od początku byli bardzo zaniepokojeni zmianami własnościowymi. Już w sierpniu 2009 dostali wypowiedzenia umów najmu. Niektórzy sami się wyprowadzali. Kilkoro poprosiło o wsparcie w negocjacjach z właścicielem Stowarzyszenie Pomocy Eksmisyjnej.

- Ja po prostu potrzebuję kawałka własnego kąta, żeby jakoś przetrwać zimę - żali się Renata Sobkowiak, która mieszkała w kamienicy kilkanaście lat. - Poza tym co z dobytkiem mojego życia? Cały zostawiłam w magazynach pana Libickiego, ale bez pokwitowania. Więc boję się, że jak za późno zgłoszę się po odbiór, to czegoś nie będzie. Od kilku tygodni tułam się po znajomych, ale tak w nieskończoność nie można. Obecnie szukam jakiegokolwiek wsparcia w opiece społecznej. Tymczasem pieniądze, które dostałam na wynajem nowego lokum, już się skończyły.

Pani Sobkowiak, podobnie jak inni lokatorzy, otrzymała na początku marca 2010 pismo, że w związku z koniecznością przeprowadzenia remontu, obliczonego na pół roku, zostanie przekwaterowana do hotelu robotniczego. Jeszcze w tym samym miesiącu podpisała jednak umowę, że właściciel anuluje jej zadłużenie, opłaca hotel przez miesiąc, daje trzy tysiące gotówki , ale kobieta tym samym nie będzie wnosiła roszczeń co do zapewnienia lokalu zastępczego. Obecnie pani Sobkowiak tuła się po znajomych. Jeszcze inna lokatorka mieszka w hotelu pracowniczym, jednak od dwóch miesięcy ani ona, ani nikt inny nie opłaca jej pobytu. W podobnej sytuacji jest część innych lokatorów.

- Rozmawiamy z właścicielami kamienicy. Staramy się pomóc lokatorom, ale otrzymujemy informacje, że wystąpiły problemy z finansowaniem - tłumaczy Robert Popiółkowski ze Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej. - Nie zostawiamy tych ludzi bez wsparcia.

W całej sytuacji niczego dziwnego nie widzi zarząd firmy "JFL Dom". Zdaniem jego przedstawicieli, remont wkrótce się rozpocznie, a lokatorzy będą mogli wracać do kamienicy tylko w momencie, gdy nie zostaną wykonane zapisy umów, które podpisano z nimi tuż przed remontem. Bo zamysł był taki, by lokatorów przekonać do wyprowadzki.

- Remont jeszcze się nie rozpoczął, bo trwało załatwianie kredytów - twierdzi Norbert Napieraj, prezes zarządu "JFL Dom". Teraz wszystko jest gotowe i nic nie stoi na przeszkodzie, by wkrótce ruszyły prace. Czy wrócą lokatorzy? Nie wykluczamy takiej możliwości. Wszystko zależy od zapisów, umów, które zostały podpisane za obustronną zgodą przed rozpoczęciem remontu. Jeśli czegoś nie dotrzymamy, z pewnością będzie możliwość powrotu do kamienicy.

O tym myśli rodzina pana Andrzeja, której udało się wynegocjować lokal zastępczy, a nawet mieszkanie na Jeżycach.

- Miało być tak, że za otrzymane pieniądze mieliśmy zrobić w tym nowym mieszkaniu część remontu. Drugą część, łącznie z wymianą okien, instalacji wod-kan, podłogami miała zrobić firma pana Libickiego. My swoje zrobiliśmy, reszta stoi. Grozi nam niewywiązanie się z umowy - tłumaczy lokator.
- Ci państwo nie załatwili w gazowni niezbędnych pozwoleń, które umożliwią przeprowadzenie remontu, dlatego nie możemy wykonać naszej części prac - twierdzi Napieraj. Co dziwne, kiedy lokatorzy rok temu dostawali pisma, że mają się wyprowadzić, w kamienicy wynajęto dwa zdewastowane lokale - spółkom Palace Hotels & Restaurant oraz "JFL Dom" za bardzo niewielkie kwoty.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian