Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Dziennik Telewizyjny wrócił!

Piotr Ciszewski

lewicaplNiejednemu starszemu telewidzowi łezka mogła się zakręcić w oku podczas oglądania relacji z gdańskiego Marszu Pustych Garnków przygotowanej 28 sierpnia przez lokalną TVP Info. Regionalna trójmiejska "Panorama" sięgnęła po stare "dobre" wzorce przedstawiania demonstracji opozycyjnych przez Dziennik Telewizyjny w latach 80 zeszłego wieku.

Gdy oglądałem wspomniany materiał filmowy przypomniała mi się z kolei relacja, którą widziałem w materiałach archiwalnych o manipulacjach poprzedniego systemu. Przedstawiała ona starcia opozycji z ZOMO na Starym Mieście w Warszawie i skupiała się na tym, że podczas przepychanek zerwana oraz "sprofanowana" została biało czerwona flaga.

W przypadku Gdańska profanacja dotyczyła czegoś jeszcze ważniejszego - "świętej własności prywatnej", ale może po kolei. Zapowiadając materiał spiker panoramy mówi o "kolejnym Marszu Pustych Garnków". Po co przeszedł? Tego się nie dowiemy. Nie ma znaczenia, że był on protestem zdesperowanych lokatorów, którym czynsze podniesiono nawet o 150%. Nieważne jest iż stanowił protest przeciwko arogancji władzy, traktującej miasto jak swoją prywatną firmę. O tym z materiału się nie dowiemy. Nie usłyszymy wypowiedzi zwykłych ludzi, którzy przyszli demonstrować. Poznamy natomiast demaskatorską informację - manifestujący "zniszczyli mienie prywatne". Zgroza! Oczami wyobraźni już widzimy bandę pijanych kibiców rzucających ławkami, wybijających witryny sklepowe i bijących przechodniów.

Materiał filmowy burzy jednak ten wizerunek. Reporter "Panoramy" Maciej Wąsik skupił się wprawdzie na "ekscesach" protestujących, jednak na przedstawionych obrazach ich nie widać. Pokazano jak manifestacja podchodzi pod jeden z luksusowych budynków, w którym znajduje się mieszkanie należące do prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Nie widać żadnych aktów wandalizmu ani przemocy. Na zdjęciach z monitoringu, dostarczonych telewizji przez usłużną ochronę budynku widzimy za to na przykład spokojnie przechodzącą obok manifestantów kobietę z dzieckiem i przechodniów raczej zaciekawionych niż przerażonych.

Dowodem na straszliwą dewastację mają być... zdjęcia rozsypanych w holu apartamentowca ulotek oraz kilku naklejonych na drzwiach wejściowych wlepek. Straszne! Nie wiadomo jeszcze na ile tysięcy złotych zarządca budynku wyceni straty!

Następnie mamy okazję wysłuchania opinii oburzonych. Przedstawiający się jako mieszkaniec budynku Jacek Szczepański mówi o "zniszczeniu obiektu". Wtóruje mu Maciej Brakus, którego wypowiedź można streścić stwierdzeniem - mamy demokrację, ale nam nie przeszkadzajcie. Na koniec dziennikarze sięgają prawdziwych wyżyn "bezstronności". Zza kadru spiker mówi, że "mieszkańcy nie czują się bezpieczni" o "rękoczynach" oraz "pijanych" demonstrantach. Wszystko to oczywiście "przekonanie mieszkańców", dzięki czemu tez nie trzeba udowadniać. Nie dowiemy się też czy taki pogląd wyraził pan Szczepański, Brakus, czy ktoś jeszcze inny, bowiem mogłoby się to dla nich skończyć sprawą w sądzie o pomówienie.

Prawda jest taka, że sami "oburzeni" podczas tego momentu protestu jakoś nie musieli się kryć. Nikt ich nie bił, nie ścigał, ani nie zastraszał. Owi mityczni "mieszkańcy budynku", których "napadnięto" przysłuchiwali się występującym mówcom z balkonów, a nie kryli pod łóżkami.

Pretensję mogą mieć co najwyżej ochroniarze, którzy po proteście musieli zapewne poświęcić kilkanaście minut na sprzątnięcie ulotek oraz oczyszczenie wejścia z wlepek. Wypada tylko żałować, że nie naklejono ich więcej i nie zrobiono większego bałaganu, ponieważ mogłoby to spowodować konieczność zatrudnienia przez zarządcę budynku, przynajmniej dorywczo, dodatkowych osób do sprzątania, czyli dało komuś pracę.

Zapytana o komentarz przedstawicielka policji nie wiedziała nawet co odpowiedzieć, zapewne dlatego, że nie wpłynęło do niej żadne zgłoszenie o łamaniu prawa na demonstracji. Powiedziała tylko parę ogólników o "zdarzających się incydentach".

Jedynym sensownym elementem relacji trójmiejskiej Panoramy była wypowiedź przedstawiciela organizującej marsz grupy "Nic O Nas Bez Nas". Na zarzut "niszczenia mienia" odpowiedział on, że nic takiego nie widział, natomiast prezydent Paweł Adamowicz cały czas niszczy mienie publiczne.

Relacja TVP Info przygotowana przez jak by nie było publiczną telewizję, utrzymywana z abonamentu, nie spełnia podstawowych zasad dziennikarskiej rzetelności, czyli oddzielenia informacji od komentarza. Jest dosyć nieudolną agitką mającą oczernić ruch lokatorski. Tylko patrzeć aż w lokalnej telewizji doczekamy się programu kryminalnego o klejących wlepki demonstrantach czy odczytywania listów od oburzonego aktywu biznesowego piszącego o "wichrzycielach" i "ręce podniesionej na prawowita władzę".

Z całą pewnością takie a nie inne zachowanie dziennikarzy nie płynie z ich ignorancji, a z chęci przypodobania się ratuszowi. Wpisuje się w nurt celowych manipulacji. Do tych można zaliczyć także inne informacje o kwestiach lokatorskich. Na przykład przy okazji informowania o tworzeniu osiedli kontenerowych w różnych miastach bardzo często wiąże się materiał z danymi o lokatorach którzy dewastują mieszkania, lub znęcających się nad rodzinami, za co mają zostać eksmitowani. W ten sposób produkuje się przyzwolenie na traktowanie ludzi biednych jak obywateli drugiej kategorii i utożsamianie ich z marginesem społecznym.

 

Relacja z Marszu pustych Garnków w 13 minucie programu dostępna jest tutaj

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian