Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kupują kamienice i "czyszczą" z lokatorów

Maria Bielicka, Piotr Żytnicki
Gazeta_plFirmy powiązane z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym skupują kamienice w Poznaniu, a grupa osiłków zmusza lokatorów do wyprowadzki. "Oczyszczono" tak już co najmniej dwie kamienice. Mieszkańcy trzeciej się bronią. Od trzech tygodni opisujemy dramat, jaki przeżywają mieszkańcy kamienicy leżącej przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Estkowskiego. Kupiła ją Kappa Inwest, firma powiązana z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym, który działa pod szyldem NeoBanku. Kiedy zmienił się właściciel, osiłki w czarnych skórach zaczęły nachodzić lokatorów, każąc im się wyprowadzać. Wymontowano drzwi wejściowe i okna na klatkach. Lada dzień miał się zacząć "większy remont".

Okazuje się jednak, że podobny dramat przeżywali w ostatnich miesiącach mieszkańcy także dwóch innych kamienic w Poznaniu. Co je łączy? Za każdym razem lokatorów odwiedzali Piotr Śruba i Paweł Żukowski, którzy prowadzą firmę Fabryka Mieszkań i Ziemi. Śruba i Żukowski twierdzili, że kamienice należą do nich, a mieszkańcom kazali się wyprowadzać.

"Gazeta" ustaliła jednak, że jest jeszcze jeden wspólny mianownik. Kamienice zostały kupione przez mało znane firmy, które łączy to, że są zarejestrowane pod tym samym adresem i powiązane z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym.

Pierwsza była kamienica przy ul. Strusia 11. We wrześniu 2010 r. jej właścicielem została spółka Beneficial. Sprawdziliśmy, że miesiąc wcześniej bank przejął w niej udziały.

Tak samo, jak w przypadku kamienicy ze skrzyżowania ul. Garbary i Estkowskiego, lokatorów zaczęły nachodzić osiłki. Byli już mieszkańcy opowiadają, jak zmuszono ich do wyprowadzki:

Grażyna Skrzypczak: - Zimą rozebrali część dachu, do środka zrzucali śnieg. Mówili, że mam pilnować córki i wnuczka, żeby nic im się nie stało.

Barbara Olszewska: - Odłączyli gaz, na klatkę schodową wrzucali wojskowe race. Rozwalili kanalizację, ścieki spływały po schodach.

Zastraszeni lokatorzy uciekli z kamienicy. Olszewska opowiada, że kiedy jej mama się wymeldowała, odebrała w NeoBanku 10 tys. zł. Pokwitowanie wystawiła jej potem firma Śruby i Żukowskiego. Skrzypczak: - Pan Śruba mówił z dumą, że jest "czyścicielem" kamienic.

Druga była kamienica przy ul. Niegolewskich 20. W kwietniu br. jej właścicielem została spółka Aura Invest. Sprawdziliśmy, że należy do dwóch innych spółek. Pierwsza jest własnością Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, a na jej czele stoi były członek zarządu banku. Druga należy do Spółdzielni Łubowo, którą kieruje obecna wiceprezes banku. Ale szef tej spółki - i jednocześnie prezes Aura Inwest - również pracuje dla banku.

W tej kamienicy scenariusz był taki sam. - Odcięli kablówkę, gaz i wodę. W rurach porobili dziury wiertarką. Rozebrali dach, ściany i drzwi wymazali farbą - opowiada Krystian. Mieszkańcy się ugięli - ostatni opuścił kamienicę w sierpniu.

Kappa Inwest, która kupiła trzecią kamienicę przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Estkowskiego, ma tych samych właścicieli co Aura Inwest.

Chcieliśmy porozmawiać z prezesem Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego Waldemarem Francikiem. Zażądał pytań mailem. W mailu zapytaliśmy więc, czy zamierza wyrzucić mieszkańców kamienicy i jakie ma wobec niej zamiary. Po tygodniu dostaliśmy mail podpisany "Zarząd Banku", ale bez odpowiedzi na to pytanie. W mailu czytamy, że „lokatorzy nie powinni już odczuwać uciążliwości związanych z remontem, ponieważ wszelkie prace w budynku zostały wstrzymane.” Zapytaliśmy więc, czy wymontowywanie drzwi i okien można nazywać remontem. Na to bank już nie odpowiedział.

Zdesperowani lokatorzy demonstrowali już pod magistratem, a o pomoc prosili prezydenta Ryszarda Grobelnego. Wczoraj zebrali się przed siedzibą NeoBanku przy placu Wolności. Na transparentach napisali: "Neobank - neo przekręt". - Wyjdźcie do nas! - skandowali. Ale nikt z banku nie chciał z nimi rozmawiać.

Zapytaliśmy Pawła Żukowskiego z Fabryki Mieszkań i Ziemi, czy to bank wynajął ich firmę, by zmusiła lokatorów do wyprowadzki z kamienic.

Żukowski: - Proszę sobie samemu poszukać odpowiedzi.Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian