System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Nie żyje haktywista Aaron Swartz

Lewica.pl

lewicapl 11 stycznia w Nowym Jorku zmarł Aaron Swartz, amerykański programista, publicysta, aktywista polityczny i internetowy, działający na rzecz wolności w Sieci. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej było samobójstwo przez powieszenie.

Swartz już jako trzynastolatek współtworzył standardy internetowe i specyfikację RSS 1.0, a później pracował nad wieloma innymi projektami informatycznymi, m.in. Open Library. Był również znanym blogerem, a jego eseje o autor(k)ach Wikipedii i o osobistej skuteczności zyskały dużą popularność.

Zmarły haktywista działał w watchdog.net, był członkiem organizacji politycznej Change Congress, a ostatnio współzałożycielem organizacji Demand Progress, aktywizującej grupy społeczne do wywierania wpływu na amerykańskich polityków, w szczególności do przeciwstawiania się ustawie SOPA, wymierzonej w piractwo i ograniczającej wymianę treści w Internecie.

21 lipca 2011 Swartz został oskarżony m.in. o włamanie do należącej do MIT bazy danych JSTOR i nielegalne pobranie ponad 4 mln artykułów naukowych, do których dostęp jest płatny, a także o zamiar umieszczenia ich w sieciach P2P. Sam oddał się w ręce władz, nie przyznał się do winy i został zwolniony za kaucją. JSTOR wydał oświadczenie, że nie wniesie zarzutów z powództwa cywilnego. Pomimo to kontynuowano postępowanie karne, zagrożenie sięgało 30 lat więzienia i miliona dolarów grzywny.

W hołdzie Aaronowi kolektyw Anonymous podmienił strony należące do MIT, na terenie kampusu zorganizowano marsz.

Na podstawie: http://lewica.pl/?id=27478&tytul=USA:-Aaron-Swartz-nie-%C5%BCyje

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian