Prywatność to fundament - Edward Snowden w Polsce

Fundacja Fundament via CP PAP
Drukuj

Fundament logo19 marca 2016 o godz. 12:00 porozumienie Fundament Społeczeństwa Informacyjnego zorganizowało wyjątkową debatę o prywatności i bezpieczeństwie w czasach komunikacji przez media elektroniczne. Jako pierwsi w Polsce zaprosili do rozmowy Edwarda Snowdena - "whistleblowera", który w bezprecedensowy sposób rozpoczął globalną debatę na temat inwigilacji.

"Edward Snowden jest osobą, która budzi różne, często skrajne, emocje. Jednak nie możemy uciec od faktu, że wywołał największą debatę na temat prywatności w XXI wieku. Informacje przez niego przekazane stały się punktem wyjścia do dyskusji o relacjach władza obywatele i pokazały nam, że Internet nie jest jednak ostoją bezgranicznej wolności, a każdy obywatel jest narażony na inwigilację. Wynik tej debaty przesądzi w jaki sposób przebiegać będą relacje między bezpieczeństwem państw, a wolnością obywateli. Warto wziąć w niej udział już teraz" - Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy porozumienia Fundament Społeczeństwa Informacyjnego.

Rozmowa z Edwardem Snowdenem przebiegała w języku angielskim, a organizatorzy nie zapewniali tłumaczenia tej części spotkania. Po rozmowie, paneliści przeszli do debaty nad tematem inwigilacji w Polsce. Dzięki obecności prelegentów z różnych środowisk, postarano się przedyskutować te kwestie w oparciu o różne punkty widzenia. W panelu wzięli udział: Jarosław Lipszyc - porozumienie Fundament Społeczeństwa Informacyjnego, Wojciech Klicki - Fundacja Panoptykon, Draginja Nadaždin - Amnesty International oraz Ewa Ivanova - Dziennik Gazeta Prawna.

Fundament Społeczeństwa Informacyjnego jest porozumieniem wiodących w swojej dziedzinie instytucji: Fundacji Nowoczesna Polska będącej liderem w zakresie edukacji cyfrowej i medialnej oraz Fundacji ePaństwo dbającej o otwarty dostęp do danych publicznych. Spotkanie z Edwardem Snowdenem chcemy wykorzystać do uruchomienia dyskusji na tematy wartości i praktycznych możliwości działania społeczeństwa obywatelskiego w czasach inwigilacji totalnej. Fundament wykorzystuje swoją siłę, aby dać narzędzia i możliwości innym organizacjom.

Źródło: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/50460,,prywatnosc-to-fundament-edward-snowden-w-polsce ; red.: Rozbrat.org

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów