Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Anarchizm

miniatOswiadW październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

nowoczesna11 września podczas konwencji programowej partii – Nowoczesna - ustami swojego lidera Ryszarda Petru ogłosiła: „Wprowadzimy przepisy ograniczające lub delegalizujące działalność organizacji o charakterze rasistowskim, szowinistycznym i szerzącym nienawiść wobec słabszych oraz organizacji anarchistycznych, występujących przeciwko państwu i jego instytucjom. Będziemy bronić państwa przed ekstremizmami i populizmem z lewej i prawej strony sceny politycznej.”

cnt-fai19.lipca36male copyFragment wstępu do mającej się ukazać w najbliższych kilku miesiącach książki Macieja Drabińskiego „Inna przyszłość. Historia hiszpańskiego anarchizmu w Oficynie Wydawniczej Bractwo Trojka. Pierwotnie ukazał się w trzecim numerze anarchistycznej gazety ulicznej „A – tak”.

emma-male

Opublikowana przed stu laty książka Emmy Goldman Anarchizm i inne eseje ukazuje się po polsku po raz pierwszy. (1) Wiele powodów złożyło się na to opóźnienie, lecz zapewne nie najmniej istotnym jest panujące dość powszechnie przekonanie, że dorobek teoretyczny autorki nie zasługuje na poważny namysł. Owszem, Goldman jest doceniana jako aktywistka, propagatorka myśli anarchistycznej, podkreśla się jej talent oratorski, fascynującą osobowość, zaangażowanie w działalność rewolucyjną. Jej dziełem miałoby być raczej życie niż myśl. (2) Nie brakuje więc poświęconych „czerwonej Emmie” książek biograficznych, (3) ale rzadko pojawia się ona pośród wielkich teoretyków anarchizmu: Proudhona, Bakunina, Kropotkina. (4) Jeśli wspomina się o jej pracy intelektualnej, to tylko w jednym, niezaprzeczalnie istotnym, kontekście — Goldman wprowadziła do anarchizmu perspektywę feministyczną i uczyniła seksualność, kobiecą, lecz także nieheteronormatywną, problemem istotnym dla refleksji anarchistycznej. (5) Goldman jest zatem doceniana jako prekursorka anarchofeminizmu i teorii queer (czy raczej queerowego anarchizmu), tym niemniej jej wkład teoretyczny miałby sprowadzać się po prostu do przeniesienia już gotowej teorii anarchistycznej na nowe, dotychczas niedostrzegane, pole płci i seksualności. Tymczasem przekraczając zakreślone wcześniej granice refleksji anarchistycznej, Goldman dokonała całkowitego jej przeobrażenia — podobnie jak radykalny feminizm i teoria queer, także zapowiadająca je myśl Goldman jest złożonym narzędziem krytycznym pozwalającym zakwestionować zarówno fundamenty porządku politycznego i społecznego, jak też istniejące formy oporu (6) — także, a może przede wszystkim, formy wytwarzane przez najbliższych towarzyszy rewolucyjnej drogi.

18 lipcJeanVigoa 2014 w Anarchistycznym Klubie/Księgarni Zemsta odbył się pokaz filmu „Pała ze sprawowania” - jednego z najwybitniejszych obrazów w dziejach kina anarchistycznego. Projekcji towarzyszyła dyskusja na temat wolnościowej edukacji, wsparta doświadczeniami osobistymi oraz analizą i krytyką idei państwowej „szkoły powszechnej”.  W dwugodzinnym spotkaniu uczestniczyło około 20 osób. 

Bakunin NadarW dniach 29 – 30 maja odbyła się w Szczecinie II Konferencja Naukowa „Z dziejów anarchizmu. W dwustulecie urodzin Michaiła Bakunina”. Pierwsza jej edycja miała miejsce w 2010 r. w Pobierowie i tak jak tegoroczna zorganizowana została przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzenie to odbyło się przy dużym wsparciu szczecińskiej sekcji Federacji Anarchistycznej, w dwóch siedzibach Muzeum Narodowego – Gmachu Głównym i Muzeum Sztuki Współczesnej.

trojkaNo tak, skoro mamy okrągłą rocznicę to przydałby się  jakiś tekst okolicznościowy, jakaś historyczna wspominka wyliczająca osiągnięcia i wspaniały rozwój pośród burz i zamieci, których przez ten czas było sporo. Lata wspólnych zamierzeń i ich realizacji z wieloma ludźmi, ciężko jednak zamknąć w jakimś skondensowanym i ograniczonym jak CV podsumowaniu.

logo-facebookZapraszamy do polubienia oficjalnego fanpage`u Rozbratu. Pomimo kontrowersji, związanych chociażby z możliwościami inwigilacji i ograniczania prywatności przez portale społecznościowe, postanowiliśmy uruchomić nasz oficjalny fanpage na facebooku.

Znajdziecie tam zarówno informacje, które pojawiają się na stronie rozbrat.org, ale również niusy i wydarzenia związane z działaniami poznańskiego środowiska wolnościowego.

Zachęcając do polubienia, jednocześnie zapraszamy do działalności poza gęstymi sieciami portali społecznościowych. Problemów społecznych, arogancji władzy, brutalności policji, neofaszystowskiej propagandy, wyzysku szefów czy eksmisji na bruk nie powstrzymamy poprzez klikanie „lubię to”.

20-lat-is-maleW tym roku mija dokładnie dwadzieścia lat od ukazania się pierwszego numeru pisma anarchistycznego Inny Świat. W ciągu owych lat na łamach pisma wielokrotnie publikowały osoby związane z poznańskim środowiskiem anarchistyczny, ukazywały się materiały dotyczące wydarzeń i działań na naszym lokalnym podwórku. Żywimy nadzieje, że redakcji nie zabraknie energii i entuzjazmu na kolejne lata tworzenia obecnie najdłużej ukazującego się pisma anarchistycznego w kraju. Sto lat dla Innego Świata.

rozbrat.org

Poniżej publikujemy przesłany nam przez redakcję okolicznościowy tekst oraz program wydarzeń związanych z jubileuszem pisma.

elity-maleZ okazji 224. rocznicy wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej poznańska sekcja Federacji Anarchistycznej zorganizowała happening: wieszanie poznańskich elit. O godzinie trzynastej wśród murów Starego Rynku rozbrzmiała Marsylianka, a następnie Niewidzialny Głos Rewolucji odczytał długą listę zarzutów, dobosz wybił rytm i jeden po drugim pojawili się na fasadzie budynku znani mniej lub bardziej panowie.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu poznaniaków i poznanianek, wśród których pojawiały się różne komentarze: "Dlaczego tylko tylu powiesili?", "W dobie beznadziei, może to towarzystwo się opamięta", "Ciekawe jak długo powiszą, pewnikiem jutro od rana będą szukali paragrafów, jak to łamie prawo".

konkres4 i 5 kwietnia odbył się w Warszawie „Kongresono” czyli Pierwszy Kongres Anarchistyczny zorganizowany przez aktywistów związanych z Warszawską Federacją Anarchistyczną. Na miejscu spotkania mogliśmy wysłuchać referatów podzielonych na kilka grup tematycznych; Kultura i sztuka, Walka klas/polityka globalna, Ekologia, NGOizacja, Technologie/Internet, Feminizm/Queer oraz Miasto i Metody działania.

kronsztadW marcu 1921 r. w Rosji wybuchło zbrojne powstanie przeciwko władzy partii komunistycznej. Głównymi jego inicjatorami byli marynarze Floty Bałtyckiej stacjonujący w bazie położonej niedaleko Petersburga, na wyspie Kotlin u ujścia Newy w Kronsztadzie. Ci sami marynarze wielokrotnie ratowali rewolucje w Rosji swym poświęceniem, ich wystrzały z krążownika Aurora dały sygnał do zajęcia stolicy Rosji min. Pałacu Zimowego i innych strategicznych punktów. To właśnie oni walczyli przeciwko  interwencji obcych mocarstw i  białych generałów i to ich  nazywano chlubą i awangardą rewolucji. Co takiego się stało że podnieśli oni broń wzywając do III rewolucji - przeciwko nowej władzy, władzy Lenina i partii bolszewickiej?

100 lat anarchizmu3W tym roku anarchizm w Polsce obchodzić będzie swoje 110 urodziny. Za umowny moment początków ruchu na ziemiach polskich można uznać powstanie pierwszej grupy anarchistycznej. Było to po zaborem rosyjskim, w Białymstoku w 1903 roku, tuż przed wybuchem rewolucji, która stała się okazją do walki ekonomicznej, politycznej i zbrojnej. Zaczynamy publikację cyklu trzech artykułów dotyczących historycznych początków anarchizmu w Polsce.

 

100 lat anarchizmu2W tym roku anarchizm w Polsce obchodzić będzie swoje 110 urodziny. Za umowny moment początków ruchu na ziemiach polskich można uznać powstanie pierwszej grupy anarchistycznej. Było to po zaborem rosyjskim, w Białymstoku w 1903 roku, tuż przed wybuchem rewolucji, która stała się okazją do walki ekonomicznej, politycznej i zbrojnej. Zaczynamy publikację cyklu trzech artykułów dotyczących historycznych początków anarchizmu w Polsce.

100 lat anarchizmu1W tym roku anarchizm w Polsce obchodzić będzie swoje 110 urodziny. Za umowny moment początków ruchu na ziemiach polskich można uznać powstanie pierwszej grupy anarchistycznej. Było to po zaborem rosyjskim, w Białymstoku w 1903 roku, tuż przed wybuchem rewolucji, która stała się okazją do walki ekonomicznej, politycznej i zbrojnej. Zaczynamy publikację cyklu trzech artykułów dotyczących historycznych początków anarchizmu w Polsce.

przekroj logoLudzie pracujący w jakimś miejscu powinni być jego właścicielami. To jest program minimum. To ludzie muszą decydować, ile czego wytwarzają, w jakich warunkach, jak się do siebie odnoszą, czy chcą mieć kierownictwo, czy nie, jak dzielą zyski albo ile chcą przeznaczyć na zakładową pielęgniarkę. I wcale nie trzeba najpierw przejść przez jakiś czyściec, nabrać świadomości i dopiero potem można działać. Po prostu wystarczy wstać i coś zrobić!

saccoW latach dwudziestych władze Stanów Zjednoczonych rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję represji, skierowaną przeciwko ruchom antykapitalistycznym. W szczególności uderzyła ona anarchistów i anarchosyndykalistów. Symbolem tych dni jest historia Sacca i Vanzettiego.
baku-okl-mNakładem poznańskiej Oficyny Trojka ukazała się książka „Bóg i Państwo” Michaił Bakunina,  rosyjskiego filozofa, działacza rewolucyjnego, jednego z głównych teoretyków anarchizmu. Książka opublikowana została w serii "Biblioteka Klasyków Anarchizmu".

„Bóg i Państwo” należy do najbardziej znanych dzieł XIX-wiecznego anarchisty. Bakunin zaczął pisać tę pracę w 1870 r. w Marsylii, zafrapowany wypadkami wojny francusko-pruskiej. Początkowo zamierzał napisać broszurę, ale praca rozrastała się i przekształcała w książkę, pisaną jednak fragmentami i bez całościowego planu. Praca ta była po raz pierwszy wydana po jego śmierci, w 1882 roku przez anarchistów Carlo Cafiero i Elisse Reclusa w postaci oddzielnej broszury, tytuł pochodził od wydawców. Broszura była tłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wznawiana, w języku polskim w całości ukazała się w 1889 r. nakładem nielegalnego wydawnictwa Walka Klas.

drabinaOd wczesnych lat 80-tych XIX wieku zaczął się na Kubie kształtować  ruch anarchistyczny oraz powstawać zaczęły anarchistyczne syndykaty, jak np. Rzemieślnicza Rada Centralna w Hawanie, czy robotnicze koła grupujące pracowników produkujących cygara, maszyny drukarskie oraz krawców. Za pierwsze, liczące się, organizacje anarchistyczne na wyspie uznać możemy „La Alianza Obrera” oraz powstałą w 1885 roku Federację Pracowników Tytoniowych, która w 1895 roku przekształciła się w Kubańską Konfederację Pracy (CTC), stanowiącą pierwszą anarchosyndykalistyczną konfederację na wyspie.

is-36„Inny Świat” - obecnie najdłużej ukazującego się pisma wolnościowego w Polsce.  Jak zwykle, na 64 stronach formatu A4 znaleźć można wiele ciekawych tekstów pisanych z różnych stron sceny anarchistycznej. Tematyka pisma obejmuje zarówno współczesne problemy społeczeństwa kapitalistycznego, wewnętrzne tarcia i współdziałania w ruchu anarchistycznym jak i również historyczne opisy problematyki wolności jednostki i społeczeństwa.


W bieżącym numerze szczegółowy nacisk położyliśmy na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest problematyka aktualności rewolucji. Z jednej strony, przykłady z życia - choćby Arabska Wiosna - pokazały, iż rewolucja jeszcze nie wypowiedziała ostatniego słowa. Lecz patrząc na przykład Libii, widać również, iż nie oznacza ona koniecznie lepszego jutra dla ludzi walczących z dyktaturą. W konsekwencji rewolucja staje się kolejną zdradą a nie wyzwoleniem. Są jednak pewne symptomy nadziei. O nich m.in. mówi okładkowy tekst Marka Kosmana - Czy rewolucja wraca do gry?

Kolejnym szerzej poruszonym tematem jest krytyka antyfaszystowskich działań w dniu 11. listopada. Wiemy, iż teksty te wywołają z pewnością  poruszenie w środowiskach wspierających blokadę marszu skrajnej prawicy. Niemniej uważamy, że taka krytyka - pisana z pozycji anarchistycznej, a nie pro-państwowej - jest potrzebnym głosem na przyszłość - głosem niejednokrotnie pomijanym i ignorowanym…


Do pisma postanowiliśmy dołączyć również pocztówki do białoruskich więźniów politycznych - anarchistów. Mamy nadzieje, iż każdy z czytelników zrobi z nich użytek i nasi towarzysze, więzieni przez „ostatniego dyktatora Europy” otrzymają niebawem wsparcie z Polski. Pamiętajcie: SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!!!


Szczegółowy spis treści:

Wila - Londyńskie Anarchist Bookfair 2011
Łukasz Weber - Nie przestrzegający praw Łukaszenki
Lech L. Przychodzki - Z niewielką pomocą naszych przyjaciół - co właściwie rozgrywa się w Libii?
Janusz K. Krawczyk - 11.11.11 - Wygrała władza!
Agnieszka Maria Wasieczko - Dlaczego nie blokowałam Marszu Niepodległości
Żeton - Spokojnie, Spokojnie  - To Tylko Szaleństwo
Helena - 11. Listopada, czyli rozbudzony demon Jesteś antyfaszystą czy nie?
Agnieszka Maria Wasieczko - Wolność zgromadzeń w Polsce. Konieczność zmian?
Anarchistyczny Czarny Krzyż
Kara - Antykongres w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego - krótka analiza wydarzenia
Mark Kosman - Czy rewolucja wraca do gry?
Anarchizm na nowo odkrywany - rozmowa z prof. Danielem Grynbergiem
„Z anarchistami jest weselej” - Antoni Radczenko rozmawia z Aleksandrem Szubinem     
Aleksandr Szubin - Sprzedana demokracja: ZSRR i Nieformalni (fragmenty)
Powsinoga - Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi
Agnieszka Maria Wasieczko - Odszkolnić Społeczeństwo! O książce Ivana Illicha
Tomasz Romanowicz - O polskim syndykalizmie po raz pierwszy na poważnie
Rafał Chwedoruk - Czarne Szeregi i nie tylko…
Agnieszka Brytan - Chaos idei i funkcjonalności

Pismo dostępne w sklepie Wydawnictwa Bractwo Trojka, wybranych księgarniach i sieci salonów Empik

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian