Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Protest: "Nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu!" 
Wezmę udział! (zaloguj się).
Protest:
Kiedy:
01.09.2012 (sobota) godz.: 12:30
Kategoria:
Protesty
1.09.2012, Poznań: "Nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu!"

Pierwszego września mijać będzie kolejna rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Data ta była początkiem największego rozlewu krwi w historii Europy, nazistowski terror szybko rozprzestrzenił się niemalże na cały kontynent. Według różnych szacunków w trakcie działań wojennych na całym świecie zginęło ponad 70 milionów ludzi, z czego większość stanowiła ludność cywilna. Dla ludności zamieszkującej Polskę okres II Wojny Światowej był jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń. Obozy śmierci, niewolnicza praca, masowe morderstwa i nieludzkie traktowanie stały się częścią codzienności na okres niemal sześciu lat.

Tym samym fakt wykorzystywania rocznicy wybuchu największego konfliktu zbrojnego XX w. przez ugrupowania skrajnie prawicowe, wprost lub pośrednio odwołujące się do ideologii, symboliki i rozwiązań proponowanych przez faszyzm czy nazizm budzić powinien instynktowny sprzeciw. Skrajnie prawicowe, sekciarskie grupy nachalnie próbują wykorzystywać wszelkie święta i rocznice dla swoich politycznych celów i autopromocji, nawet jeśli ich polityczni prekursorzy nie mieli z przypominanymi wydarzeniami nic wspólnego (tak jak w przypadku 11 listopada, czy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Ugrupowania takie jak ONR, które postulują budowę scentralizowanego, autorytarnego państwa opartego na szowiniźmie, rasiźmie i cenzurze, a w swoich działaniach posługują się przemocą wobec wszelkich odmienności muszą dostać jasny sygnał, że ich obłudna taktyka będzie publicznie demaskowana i piętnowana- również przez cześć dla wszystkich ofiar wojny, która została wywołana z dokładnie tych samych pobudek, którymi kierują się współcześni ONR-owcy, NOP-owcy, czy inne zafascynowane rządami silnej ręki oszołomy spod znaku krzyża celtyckiego. Organizacje, które posiadają rozwiniętą sieć kontaktów z grupami jawnie faszystowskimi i nazistowskimi z krajów takich jak Niemcy, Włochy czy Węgry nie powinny i nie będą mieć społecznego przyzwolenia na otwartą działalność. Środowisko, które wsławia się napadami na osoby innych narodowości, czy chociażby posiadających inny niż dominujący styl życia, które nagminnie dewastuje miejsca pamięci pomordowanych w trakcie wojny Żydów malując na nich swastyki, które ma na swoim koncie przez ostatnie 2 dekady kilkadziesiąt morderstw nie ma moralnego prawa do lansowania swoich chorych idei zwłaszcza podczas takich rocznic, jak 1 września. Środowisko to ostatnimi czasy jasno pokazało, do czego wykorzystuje różnorakie daty historyczne, organizując 13 maja po uroczystościach z okazji rocznicy urodzin rotmistrza Pileckiego udaremniony napad na festiwal sztuki, na którym w tym samym momencie odbywały się warsztaty dla kilkuletnich dzieci.

Spotkajmy się więc tego dnia w Poznaniu, by uczcić pamięć wszystkich ofiar wojny nie zapominając, kto był ich sprawcą i jakie ideologie miały na celu usprawiedliwiać popełniane zbrodnie. Oddajmy cześć zarówno tym, którzy zostali w wojnie zamordowani, oraz tym, którzy zginęli podejmując walkę z faszystami. Na szerzenie postaw totalitarnych, nacjonalistycznych, faszystowskich - które, jak historia uczy, prowadzą zawsze do wojen, nie ma i nie powinno być zgody w kraju dotkniętym przez totalitaryzmy wszelkiej maści.

Start o godzinie 12.30 przy pomniku żydowskich ofiar hitlerowskiego obozu pracy - na skwerze obok Multikina

O 16.30 na skłocie Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a odbędzie się panel dyskusyjny "Polscy faszyści przed wojną i dziś", o 21.00 koncert.

Zapraszamy!

Komentarze

0| 8 | Eunika2012-08-28 09:09
Czy to będzie przemarsz? Jeśli tak to, jaka trasą?
+1| 7 | Kowal2012-08-26 17:41
Warto dodać, że Rudolf Hess, komendant obozu oświęcimskiego, widząc gazowanych Żydów, zaczął mieć wyrzuty sumienia i uznał, że "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w tej kwestii tylko szkodzi "zdrowo" pojętemu antysemityzmowi . Zatem niejeden prawicowy ekstremista zmienia zdanie czy postawy pod wpływem twardej rzeczywistości - analogicznie jak rozmaici korwiniści, którzy po studiach idą na zasiłki dla bezrobotnych. :))
-1| 6 | Kowal2012-08-26 12:53
asert - to fakt, po napadzie na jeden z lokali, którego dokonała białostocka neonazistowska bojówka pod wodzą Tomasza "Dragona" Piętki (taki tamtejszy Maciej Witzberg), policja w bagażniku samochodu, którym przybyli bojówkarze, obok niebezpiecznych narzędzi znalazła... worek z nakrętkami. :) Białostoccy neonaziści bardzo się szczycą swą charytatywną działalnością.
+4| 5 | asert2012-08-26 01:10
Tak, tak faszystowscy przywódcy zazwyczaj rączek sobie nie brudzą, tylko wyznają i propagują zbrodniczą ideologię i udzielają "cichego" poparcia bojówkarzom. Wielu niemieckich nazistów było prywatnie bardzo dobrymi ludźmi, samodzielnie nigdy nikogo nie skrzywdzili itd. tylko co z tego?
+2| 4 | marek222012-08-25 13:46
Mosdorf przed wojnązwalczał Żydów i lewicę politycznie a nie fizycznie. W obozie okazał wzorową postawę pomocy KAŻDEMU.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Zarejestrowani użytkownicy:

 • czerwonoczarna

Najnowsze informacje

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Najnowsza publicystyka

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian