Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Czerwiec'56 - O Bogatych? Akcja manufaktury.

manuFaktura
bogatychHistoria jest taka jak ją opowiadają w szkole, albo na pomnikach. Historia pisana przez władze wypacza prawdę, jest nachalną interpretacją naszego życia, naszych ofiar. Jest gloryfikacją istniejących stosunków społecznych, opartych o przemoc i manipulacje.Pomnik Czerwca to symbol przypominający o walce robotników w 1956 roku. Walce ważnej przede wszystkim dlatego, że to czyn heroiczny. Bezdyskusyjnie. Bunt przeciw władzy o podłożu socjalnym w czasie, kiedy mało kto potrafił cokolwiek krytycznego pomyśleć, powiedzieć, a przede wszystkim zrobić. Kto inny jednak tworzy historię, kto inny ją chwilę później interpretuje.

Przypomnijmy najważniejsze wątki związane z pomnikiem Czerwca 1956 roku:

1956 – protest robotników Poznania.

1981 – powstaje idea i rozpisany zostaje konkurs na pomnik. Wygrywa zupełnie inny projekt niż ten, który ostatecznie zostaje zrealizowany.

1991 – do pomnika dokręcona zostaje data „1981”.

2006 – do pomnika dokręcona jest napis „O BOGA”, do dotychczasowego napisu „ZA WOLNOŚĆ, PRAWO I CHLEB”. 50 rocznicy wydarzeń przewodniczy arcybiskup Peatz, oskarżony o molestowania seksualne, odsunięty od posługi duszpasterskiej.

W tym samym roku – administracja miasta utrudnia organizacje na placu koło krzyży wiecu w ramach Marszu Równości, argumentując to sprzeciwem „środowisk patriotycznych”, w tym radnych i członków Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 56".

2011.
Wyszliśmy naprzeciw współczesnej myśli społeczno - politycznej by skończyć dzieło. Postanowiliśmy dopisać ostatnią cześć historii. Poprzez dopisanie czterech liter „TYCH” do słów „O BOGA” uzyskamy właściwy wreszcie sens zmanipulowanej historii.

bogatych2

Źródło: http://emfa.pl/obogatych.htm

Komentarze

+4| 8 | Stanisław2011-06-28 09:02
Oczywiście nikt nie zabrania zapalania zniczy komukolwiek. Zakazy zaczynają się właśnie wtedy gdy ktoś rozpoczyna szermierkę z urzyciem słowa patriotyzm . Później to już tylko bicie piany kto był, a kto nie był, kto prawdziwym, a kto udawanym. Ja dziękuję za takie podejście wolę uczcić 55 rocznice czerwcowego buntu, protestując przeciwko obecnemu łamaniu praw pracowniczych i pomiataniu robotnikami z HCP
+3| 7 | Stanisław2011-06-28 06:18
"andy" - jakie wykorzystywanie , do jakich celów. Równie dobrze można uznać, że przedstawiciele Wiary Lecha palą znicze przy okazji rocznicy czerwca dla poprawy własnego wizerunku - to jest dopiero cynizm. Przeczytaj ten tekst jeszcze raz uważnie i zacznij myśleć samodzielnie
-6| 6 | andy2011-06-27 23:54
Wykorzystujecie rocznice Czerwca 56 do swoich chorych celów, gdzis macie poległych robotników, którzy byli prawdziwymi patriotami. A wy przecież patriotyzm macie gdzieś.
+3| 5 | ejber zez Jeżyc2011-06-27 19:23
Anno Tereso nic mi nie wiadomo iż to anarchiści przeciwnicy władzy tak komunistycznej jak i bogoojczyzniane j, liberalnej itp. mieli poprzedników którzy mordowali robotników. Ci anarchiści od lat walczą o godność i kwestie socjalne w zakładach Cegielskiego i innych zakładach pracy.
Jeśli chcesz pouczać anarchistów o historii to dowiedz się o Kronsztadzie w Rosji czy powstaniu Machnowców na Ukrainie, dowiedz się o anarchistycznym ruchu utopionym we krwi tak dzięki pro kościelnemu i kapitalistyczne mu generałowi Franco jak dzięki stalinowcom w Hiszpanii w 1936r.
Dowiedz się o anarchistach w latach 80-tych w Polsce, gdy wierchuszka solidarności już się dogadała z komuchami kogo min. pałowano.
gdyby to zrobili kibice naprawdę było by się z czego cieszyć jak są świadomi i nie dający się manipulować ani prawicy ani też lewicy.
no i kiedy to anarchiści latali z protestem przeciwko wyczynom kibiców?
+3| 4 | Stanisław2011-06-27 19:20
A no i przy okazji Anno Tereso - nie mam pojęcia o jakich ideologicznych poprzednikach raczysz pisać? Anarchiści zawsze od wszelkiej maści bolszewików i stalinistów otrzymywali jedynie kulkę w tył głowy (tak a'propo wysyłania do nauki historii). O wspólnocie ideologicznej miedzy państwem PRL a koncepcjami anarchistów też nie ma mowy, pierwsze powojenne współczesne grupy anarchistyczne w PRL takie jak RSA czy MA mogły liczyć jedynie na represje, ciosy pałek zomowców, zatrzymania i represje

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian