Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Nuklearne zagrożenie

rozbrat.org

grzyb atomowy 1Na Półwyspie Koreańskim obserwujemy wzrost napięcia przekraczający typowe dla tego regionu epizody. Postawione w stan militarnej podległości agencje informacyjne publikują oświadczenia o stanie wojny i możliwym nuklearnym odwecie. Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej mierzą się z kolejną odsłoną atomowego zagrożenia, którego fundatorami są rządy.

Dziś już wiemy, że radioaktywne niebezpieczeństwo wiąże się nie tylko z atomowymi walizkami "głów państw". Ograniczając się tylko do Azji, katastrofa w Fukushimie z lutego 2011 r. na wyspie Honsiu kosztowała natychmiastowo życie kilkuset ludzi i pozostawiła, podobnie jak w Czarnobylu, obszar niezdatny do zamieszkania[1] większy od miast Nagasaki czy Hiroshimy.  W gęsto zaludnionym, aktywnym sejsmicznie regionie, w którym zbiegają się granice trzech płyt tektonicznych, projektuje lub buduje się obecnie najwięcej elektrowni jądrowych na świecie, z czego 23 funkcjonuje w samej Korei Południowej (gdzie wyłączono ostatnio dwa reaktory, gdyż przy ich budowie użyto części posiadające sfałszowane certyfikaty jakości)[2].

Jak wiadomo, większość materiału rozszczepialnego o zastosowaniu wojskowym pochodzi z cywilnych elektrowni lub jest związana z takimi programami[3]. Działania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) są niekonsekwentne. Ta agenda ONZ z jednej strony kwestionuje program atomowy prowadzony przez teokratyczną dyktaturę w Iranie, ale toleruje niejawność tego procesu[4] w demokratycznym Izraelu, również łamiącym prawa człowieka. MAEA nabiera wody w usta w sprawie ustrojów, których nie jest w stanie skontrolować w ogóle[5]. Jeśli przejrzyste tylko w teorii programy cywilne ściśle podlegają interesom geopolitycznym, to czy społeczeństwa powinny mieć złudzenia co do przewidywalności i kontroli nad ich militarnymi konsekwencjami – w postaci atomowych zbrojeń i w razie zaistnienia choćby regionalnego konfliktu?

Spośród różnych teatrów działań wojennych znanych ludzkości, to atak jądrowy jest przedsionkiem do apokaliptycznego krajobrazu globalnego konfliktu nuklearnego. Jest też oczywiście narzędziem odstraszania o różnym oddziaływaniu, skutecznie szatkującym glob na wpływy potęg atomowo-dominujących i zdominowanych; w pewnych przypadkach, spekuluje się, że prowadzącym do inicjacji wojen buforowych[6].  Tych jednak nie da się usprawiedliwiać w nieskończoność.

Mieszkańcy Półwyspu będącego areną starć komunistycznego totalitaryzmu i demokratycznego rządu (powszechnie uważa się, że zależnych od interesów Chin Ludowych i Stanów Zjednoczonych), posiadających zdolność zmazywania z powierzchni ziemi połaci terenu[7], czy też masowej eksterminacji mierzonej w milionach ofiar[8], są postawieni przed zagrożeniem, na które nie mają najmniejszego wpływu. Ofiarom ewentualnej eskalacji nie zrobi przecież różnicy, czy iskrą zapalną nuklearnego konfliktu między państwami stanie się walka o władzę w komunistycznej wierchuszce, uderzenie wyprzedzające z południowokoreańskiego lotniskowca, czy może... incydent w kosmosie, związany w jakiś sposób z tajną misją chińskiego[9] lub amerykańskiego wahadłowca[10].

Przypisy:

[1] -- http://zielonewiadomosci.pl/tematy/ekologia/fukushima-rolnictwo-po-katastrofie/
http://www.wprost.pl/ar/313941/Pod-Fukushima-znow-mozna-mieszkac/
[2] -- http://www.world-nuclear.org/info/Country-Profiles/Others/Asia-s-Nuclear-Energy-Growth/
http://www.polsoz.fu-berlin.de/polwiss/forschung/systeme/ffu/veranstaltungen_aktuell/veranstaltungen_downloads/11_salzburg/Leem.pdf
http://www.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=KR
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-20202354
[3] -- http://atomowyterroryzm.republika.pl/sadm3.htm
[4] -- http://bliskiwschod.pl/2012/06/tajemnica-pustyni-negew-izraelski-program-atomowy/
[5] -- http://www.iaea.org/About/Policy/GC/GC56/GC56Documents/English/gc56-11_en.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Vela_Incident
[6] -- https://en.wikipedia.org/wiki/Deterrence_theory#Nuclear_weapons_and_deterrence
[7] -- https://pl.wikipedia.org/wiki/Elugelab
[8] -- https://en.wikipedia.org/wiki/Megadeaths
[9] -- http://www.space.com/18410-china-space-plane-project-mystery.html
[10] -- http://www.quora.com/U-S-Air-Force/Could-the-X-37B-intercept-North-Koreas-newly-launched-satellite

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian