Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. Wszyscy na rowery!

rozbrat.org

MPK BiletyOd 27 marca do 31 sierpnia we wszystkie dni robocze od godz. 6:00 do 19:00 oraz w soboty od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi wydłużenie czasu obowiązywania biletów czasowych. Ważność biletu 15-minutowego przedłużona zostaje do 25 minut, a 30-minutowego do 45 minut. To efekt trwających od kilku miesięcy nacisków na radę miasta, domagających się obniżek cen biletów transportu publicznego.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rada miasta odrzuciła obywatelski projekt uchwały, poparty przez 16 tysięcy osób, domagającego się zamrożenia podwyżek cen biletów MPK oraz wydłużenia ich czasu w okresie trwania generalnych remontów. Głosami radnych z PO i PRO, propozycje tę odrzucono i od 1 stycznia bilety zdrożały. W odpowiedzi wezwaliśmy do bojkotu MPK.

Jeszcze jesienią zaobserwowano spadek sprzedaży biletów. Fakt ten był przez otoczenie prezydenta Grobelnego i część radnych negowany. Tłumaczono, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż duża część Poznaniaków przestała korzystać z komunikacji miejskiej. W lutym jednak, jak obliczyli dziennikarze, sprzedaż biletów spadła aż o 20 proc. i to pomimo restrykcji i horrendalnych kar wymierzanych za jazdę bez ważnego biletu. Niezależni specjaliści obliczyli jednocześnie, że przez upór władz, budżet miasta straci miliony złotych.

Ugięcie się władz pod naporem żądań społecznych jest bez wątpienia sukcesem opozycji, zwłaszcza tej spoza rady. Swój udział w tym mieli też dziennikarze, którzy w ostatnich miesiącach ujawnili szereg nieprawidłowości i skandali w Zarządzie Transportu Miejskiego. Doszło nawet do roszady na stanowisku prezesa. Wczoraj uchwaloną zmianę wymusili jednak przede wszystkim sami Poznaniacy, którzy odpowiedzieli na wezwanie do bojkotu. Oczywiście ma on przede wszystkim charakter ekonomiczny: bilety są coraz droższe, komunikacja miejska jest nad wyraz zawodna, czas dojazdu się wydłuża itd. Nie można jednak bagatelizować także fali bezpośredniej krytyki transportu miejskiego i władz miasta, jaką można było zaobserwować m.in. na licznych forach internetowych. Poznański bojkot odbił się też szerokim echem w całej Polsce i znalazł swoich naśladowców w innych miastach.

Oczywiście nie jesteśmy usatysfakcjonowani obecnymi propozycjami rady. W dalszym ciągu bilety MPK (ZTM) są za drogie, a za 9 miesięcy ma nastąpić kolejna podwyżka. Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne i bojkot trwają. Ze względu na wyjątkowo mroźną aurę w marcu sprzedaż biletów przypuszczalnie nie spadła, jednak wraz z nadejściem nieuchronnego ocieplenia, rysuje się całkiem konkretna alternatywa: wszyscy na rowery! Rowerzyści i rowerzystki mogą w każdą środę skorzystać bezpłatnie z naszego warsztatu i dokonać przeglądu swojego pojazdu.

Dołączcie do Wielkopolskiego Powstania Komunikacyjnego, na pohybel ZTM!

Za darmowy transport publiczny!

Komentarze

0| 2 | Jarosław Urbański2013-04-03 19:12
On został już opłacony... za nasze podatki.
0| 1 | Monika2013-03-29 08:01
Słuchajcie, nie ma niczego darmowego. Zresztą - dlaczego ma być?
Zbudujcie tramwaj,to będziecie mieli darmowe tramwaje, ludzie będą klaskać i będziecie się cieszyć:D

Mam wrażenie, że nie znacie podstawowych praw ekonomii.Niestety twardych i nieubłagalnych, ale PRAWDZIWYCH.

Jeśli MPK obniży ceny biletów, to dostaniecie STARY TABOR, czyli śmierdzące telepiące się tramwaje , chyba że SAMI NAUCZYCIE się robić nowe super tramwaje, wtedy możecie nimi jeździć ZA DARMO. Nie rozumiecie tego??????

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian